Найдорожчий баг в історії: знищення «Марінера-1»
Космічні перегони початку 1960-х. НАСА розгортає програму «Марінер» із вивчення Венери, Марса й Меркурія. Перший апарат обходиться в $ 18,5 мільйонів. Його запуск призначають на 22 липня 1962 року. Через 5 хвилин після старту «Марінер-1» втрачає зв’язок із Землею, управління на себе бере бортовий комп’ютер. У програмному забезпеченні є помилка — апарат сильно відхиляється вліво, тож задля безпеки його підривають.
Помилка була до смішного дрібною: в написаному від руки описі вимог для програми було пропущено риску над одним символом. Ця версія наводиться в офіційному звіті:
«Пропущений дефіс в даних змусив комп’ютер дати серію непотрібних сигналів про корекцію курсу, які збили корабель із курсу і привели до його знищення».
Футуролог Артур Кларк назвав цей дефіс найдорожчим в історії.
Місія все-таки була виконана — через місяць до Венери полетів «Марінер-2». У грудні 1962-го він підтвердив теорію про екстремально гарячу атмосферу планети, виміряв швидкість обертання і виявив відсутність магнітного поля (в межах чутливості апарату).
Пізніше з’явилася версія, що перший «Марінер» відхилився від траєкторії через крапку, яка з’явилася замість коми, в коді: DO17I = 1.10. Але, ймовірніше, цю помилку допустили та вчасно виправили при написанні програми для першого орбітального пілотованого корабля «Меркурій».