Порятунок невірних від голоду: звідки на гербі ірландського міста ісламські символи
На гербі ірландського міста Дроґед більшість геральдичних елементів цілком зрозумілі: ворота святого Лаврентія, які там знаходяться; корабель, бо місто портове; леви — британська спадщина. Але зверху можна помітити півмісяць і зірку — ісламські символи. Звідки вони взялися на півночі Ірландії? Це питання стало причиною запеклих дебатів.
Навесні 2010 року під час візиту до Туреччини президентка Ірландії Марі Мак-Еліс заявила, що ірландський народ добре пам’ятає, як Османська імперія попомогла під час Великого голоду 1845–1849 років, направивши три кораблі з продовольством і гроші в порт Дроґед. Нібито, на честь цієї події на гербі міста і з’явилися півмісяць із зіркою, які зараз є навіть на формі футбольного клубу Drogheda United FC.
Слова Мак-Еліс одразу спростував колишній мер Дроґеда, парламентарій Геральд Неш. Він заявив, що ісламські символи присутні на гербі Дроґеда ще з часів хрестових походів. Його підтримав місцевий історик-краєзнавець Брендан Метьюз, який назвав допомогу Османів голодуючій Ірландії міфом. Він уточнив, що півмісяць і зірку використовував як частину своїх особистих символів
Іоанн Безземельний — син короля Генріха II, який володів Ірландією, відвідав Дроґед 1185 року та залишив місту статут.
Nota Bene
- Безпосередньою причиною Ірландського голоду був неврожай, викликаний фітофторозом. Чотири роки поспіль картопля гнила на полях. Картопля становила основу раціону ірландських селян, які разом залишилися без їжі й роботи.
- 1845 року британський прем’єр Роберт Піль розробив метод боротьби з голодом: закупівля кукурудзи, скасування мита на імпорт зерна в Ірландію, працевлаштування безробітних селян на суспільні роботи. Через рік його відправили у відставку.
- З 1846-го при новому прем’єрі британці продовжили вивозити зерно і м’ясо з голодуючої Ірландії. У вересні 1847 року закрили державні супові кухні для голодуючих. Допомога селянам приходила тільки від приватних ініціатив.
- З 1845 по 1849 рік від голоду і хвороб померло близько мільйона ірландців. Ще 1,5 мільйона поїхали з острова в пошуках кращої долі, в основному до США.
У червні 2010 року в Дубліні ірландська влада продемонструвала копію листа 1847 року, в якому англо-ірландське дворянство дякує султана Абдул-Меджида I за надання допомоги голодуючим. Згадуються 1000 фунтів
і три кораблі з продовольством. Лист став основним доказом того, що османська допомога ірландцям — не історичний міф.
Навіть непримиренний Брендан Метьюз з цим погодився. 2012 року він заявив, що вивчив випуски газет і журналів за 1847 рік. І виявив, що Drogheda Argus і Drogheda Conservative писали про прибуття з 10 по 14 травня 1847 року двох кораблів з турецького міста Салоніки
та одного корабля з продовольством з Пруссії, який теж міг бути відправлений на замовлення султана. А навесні того ж року газети London Times та Nation повідомляли про фінансову допомогу Абдул-Меджида — ту саму тисячу фунтів. Згадка про цю допомогу є і в книзі ірландця Кенона Джона О’Рурка «Історія Великого ірландського голоду 1847 року», написаної ще 1874 року.
Складно сказати, які причини спонукали султана Абдул-Меджида допомогти ірландцям — бажання зачепити королеву Вікторію, яка сама пожертвувала голодуючим лише 2000 фунтів
, або це був просто жест доброї волі. У будь-якому випадку, цю подію підтверджують джерела.
А ось ісламські символи на гербі дійсно могли з’явитися набагато раніше. Ніяких фактів, які б свідчили про те, що герб Дроґеда 1847 року змінювався, немає.