Причини і наслідки Чорнобильської аварії в розсекречених документах КДБ
Завдяки щільній мережі інформаторів, радянські спецслужби точно знали ситуацію на ЧАЕС до і після катастрофи. Навіть більше ніж через три десятиліття багато фактів стануть для вас відкриттям.
В Україні знято гриф «таємно» з усіх архівів ВНК – НКВС – КДБ. Потроху їх оцифровують. Так, до річниці аварії на Чорнобильській АЕС була опублікована збірка довідок КДБ УРСР. Документи доводять, що спецслужби знали про ненадійність обладнання і помилки під час будівництва атомної станції. Але замість усунення проблем, значних зусиль доклали до приховання інформації про катастрофу, коли вона все ж трапилася.
«Мають місце факти, коли окремі керівники свідомо йдуть на грубе порушення технологічних норм будівництва, дбаючи лише про те, як швидше здати об’єкти».
З повідомлень агентів «Юри», «Федора», «Туліна», «Кузнєцова», «Янова», «Дніпро», «Дроздова», «Сергія», «Бєлової», «Петровича», «Магістра», «Муратової» – перераховуємо спеціально, щоби ви оцінили кількість інформаторів на будівництві ЧАЕС – складається картина масових порушень під час будівельних і монтажних робіт. Вони можуть призвести до руйнування об’єкта і радіаційного зараження довкілля, пише капітан КДБ Клочко за вісім років до аварії.
«Отримано інформацію про недостатню надійність використаних на Чорнобильській АЕС реакторів типу РБМК-1000. В конструкції не передбачена захисна оболонка безпеки».
За два роки до катастрофи джерела в атомній галузі повідомляли КДБ про дефекти устаткування ЧАЕС, здатні спричинити серйозні аварії.
«Виявлено автомобіль Д 43-82 КХ марки ВАЗ. Рівень радіації поверхні перевищує фоновий у 5000 разів».
Наступного дня після аварії виміряли радіаційний фон машини, яка приїхала в Київську область з міста Прип’ять. Через чотири дні киян, які не підозрювали про серйозність ситуації, вивели на першотравневу демонстрацію.
«За повідомленнями агентів «Фізика», «Куликова», довірених «ТВГ», «Бас», «ХЛП», які узгоджуються з думкою окремих фахівців, аварія є наслідком порушення нормальної роботи реактора в процесі проведення експерименту».
Вже через шість днів після вибуху підполковник Аксьонов назвав версію аварії, яку представлять в офіційному звіті через шість місяців.
«Були відвернуті спроби кореспондентів з Англії, Франції та Швеції зібрати тенденційну інформацію на залізничному вокзалі Києва шляхом підведення членів спецдружини УКДБ з нейтральних позицій, які замкнули кореспондентів на собі».
За два тижні після катастрофи співробітники КДБ уважно контролювали ситуацію в Київській області і у разі необхідності активно в неї втручалися.
«За даними оперативного джерела доцент ветеринарного факультету УСГА Калиновський Григорій, 1938 року народження, уродженець Львівської області, член КПРС, під час бесіди заявив: «Ці кацапи у 1933 році не заморили голодом українців, хочуть зараз це зробити атомом»».
Інформатори були орієнтовані стежити за громадською думкою про вибух на ЧАЕС. Збір відомостей про приватні бесіди громадян залишався робочою методикою КДБ навіть напередодні перебудови.
«В м. Києві перебував кореспондент журналу «Ньюсвік» (США) Страссер Стівен, який прибув для отримання матеріалів про аварію на ЧАЕС… Проведено комплекс чекістських заходів, спрямованих на недопущення збору наклепницької інформації, обмеження його діяльності і зниження активності».
В інтерв’ю Bird In Flight Страссер розповів, що йому вдалося поспілкуватися з багатьма простими киянами. Журналіст не вірить, що вони були агентами КДБ або відповідали йому за методичками спецслужб.
«Підлягає засекреченню інформація, пов’язана з аварією на блоці №4 Чорнобильської АЕС: про нові ефективні засоби і методи дезактивації; про радіаційне забруднення довкілля, харчових продуктів та кормів; про результати лікування новими методами променевої хвороби».
Найстрашніший документ зі збірки. СРСР навмисне приховував інформацію, критично важливу не лише для іноземних держав, але й для радянських громадян.