Що не так з «Грою престолів»?

Михайло Захаров, Іван Сіяк

Найважливіші явища реального Середньовіччя, яких немає у вигаданому Середньовіччі книг Джорджа Мартіна і телесеріалу HBO.

Серіал «Гра престолів» люблять в тому числі за реалістичність того, що відбувається, якщо тільки правдивим можна назвати вигаданий сюжет з драконами. В цілому, шоу імітує європейське Середньовіччя. Викладачі по всьому світу з жалем відзначають, що багато школярів вважають його заснованим на реальних подіях.

Зв’язок між історією і сюжетом підтвердив сам автор епосу Джордж Мартін. Війна п’яти королів справді навіяна Війною троянд, а на культ Червоного Бога вплинув зороастризм. Дикий вогонь – алюзія на «грецький вогонь», а в залізнороджених вгадуються вікінги.

Знайти в серіалі прикмети Середньовіччя досить просто. Розбираємося, які історичні реалії в фантастичний світ не потрапили.

i

Об’єднавши під своєю владою території Франції, Німеччини та Італії, імператор Карл Великий сприяв розквіту наук і мистецтв. Каролінгське відродження тривало з 8 по 9 століття.

Відродження 12 століття пояснюють сприятливим кліматичним періодом, розвитком міст, а також захопленим в Хрестових походах багатствами.

1. Технічний прогрес. Університети

«Гра престолів» практично позбавлена технічного прогресу. Це значною мірою відповідає уявленню Середньовіччя про самого себе і негативному міфу про Середні віки, який сформувався в епохи Відродження і Просвітництва. Але він не повною мірою відповідає дійсності.

«Ми подібні до карликів, які сіли на плечі велетнів [античних вчених]», – писав філософ Бернар Шартрський на початку 12 століття.

В цей період були і свої міні-відродження (Каролінгське Відродження 9-го століття, Ренесанс 12-го століття), і серйозні інновації. В Середні віки побудували друкарський верстат, винайшли доменну піч, прядку і годинник, значно розвинули мореплавство.

Балліста-стріломет з «Гри престолів» (ліворуч). «Pumhart von Steyr» – австрійська бомбарда початку XV століття (праворуч). Джерело: Військово-історичний музей Відня / Wikipedia

«Гра престолів» – це світ занепаду. Всі інновації – зроблені заново відкриття на кшталт баллісти, яким Серсея планує збивати драконів. Дуже цінують вироби з валірійської сталі, але секрет її виготовлення втрачено. Ані гармат, ані пороху герої не знають, хоча в реальній Європі перші гармати з’явилися вже в 14 столітті. В «Грі престолів» ніде не видно баштового годинника, які прикрашали ратуші вже з 15 століття.

Відсутність прогресу в «Грі престолів» можна пояснити відсутністю університетів. Сем Тарлі навчається в Цитаделі Мейстерів в Старомісті – ось і все. Решта міст, включно з Королівською гаванню, позбавлені навчальних центрів. Наука не розвивається, суспільство живе минулим.

Сем Тарлі в Цитаделі мейстерів (ліворуч). Площа поряд з найстаршим в Європі Болонським університетом, заснованим 1088 року (справа). Фото: Francesco Gasparetti / Flickr

2. Церква. Чернечі ордени

Церква не присутня в серіалі як серйозна політична сила. Єдина колізія – боротьба Верховного Горобця за владу, яку можна вважати аналогом протистояння Імперії і папства. Але Серсея Ланністер рубає його амбіції одним жорстоким ударом. В реальності боротьба церковних і світських князів тривала кілька століть, Ватикан і досі відіграє важливу роль у світі.

Мейстери дають обітницю безшлюбності і зберігають знання, а також лікують – як ченці. Обітницю безшлюбності дають і воїни Нічної варти. Він нагадує військові чернечі ордени, які діяли в Святій землі, а після розгрому хрестоносців в Палестині – на території Пруссії, на Родосі, Мальті та у Франції. На відміну від Нічної варти, ордени були потужними організаціями, серйозними гравцями в політиці Європи. Саме величезний вплив, порівняний з королівським, спровокував гоніння на єзуїтів і тамплієрів.

Верховний Горобець і Лансель Ланністер (ліворуч). Битва при Аскалоні між армією хрестоносців і єгипетською армією, гравюра Густава Доре (праворуч). Джерело: Library of Congress

3. Юриспруденція

Вражає відсутність касти законників та будь-яких посилань на їхні трактати. Між тим, Високе Середньовіччя було пронизане юридичною культурою, глибоко вивчалося римське право. Відома історія: під час династичних криз 14-го століття, щоби довести неможливість престолонаслідування за жіночою лінією, використовували забутий «Салічний закон» 6 століття. В 1358-му вчений чернець Рішар Скотт виявив в бібліотеці абатства Сен-Дені звід права західних франків. В першій чверті XV століття на його основі французькими юристами була сформульована суворо правова концепція передачі королівської влади, відповідно до якої це мало відбуватися лише за Салічним законом і лише по чоловічій лінії. Цього всього в «Грі престолів» немає.

Єдиний судовий процес в серіалі – над Тіріоном Ланністером, звинуваченим в отруєнні племінника Джоффрі – проходить за допомогою архаїчного для Високого Середньовіччя судового поєдинку. Судять Тіріона три лорда. Ніяких спеціально навчених людей, котрі тлумачать закон в «Грі престолів», немає. За рівнем правової культури Вестерос перебуває на рівні варварських королівств.

Голова суду над Тіріоном Ланністером – Тайвін Ланністер (ліворуч). Король франків дарує народу «Салічну правду», мініатюра XIV століття (праворуч). Джерело: Mœurs, usages et costumes au moyen âge et à l'époque de la renaissance / Internet Archive Book Images

4. Нетерпимість

До речі, про престолонаслідування за жіночою лінією. Для «Гри престолів» воно є нормою, хоча в Середньовіччі правлячі королеви були винятком. Серсея і Дейнеріс є основними претендентами на трон, і нікого це не дивує. В реальності становище жінок не було домінантним.

Толерантні жителі Вестероса і до іновірців. В Семи королівствах існують дві релігії, і влада спокійно ставиться до місіонерської діяльності жерців Червоного бога. Між тим, для середньовічної Європи погроми іновірців були нормою, а носити спеціальні знаки на одязі іудеям вперше наказав не Гітлер, а французький король Людовик Святий в 13 столітті.

Меліссандра, жриця Червоного бога (ліворуч). Євреїв спалюють на вогнищі (праворуч), ілюстрація з німецького манускрипту 1515 року. Джерело: Burgerbibliothek, Lucerne / Wikipedia

5. Не та війна

В реальному світі у армії Дейнеріс, що складається з кочівників-дотракійців і воїнів-євнухів, не було би шансів на перемогу навіть під прикриттям драконячої авіації. На відміну від тих же монголів, дотракійці погано стріляють з луків – головної зброї степової кінноти. «Бездоганні» – чудові солдати, але вони не можуть встояти проти важкоозброєної кінноти, основної ударної сили будь-якої середньовічної армії. У «Грі престолів» вона показала силу двічі: коли вершники Станніса Баратеона прийшли на допомогу Нічній варті в битві зі здичавілими і коли лицарі Долини допомогли Джону Сноу перемогти Рамсі Болтона.

В бою групи «Бездоганних» (ліворуч) шикуються у фаланги. Їхнею зброєю зазвичай є списи, а захищаються вони щитами. Важкоозброєна кіннота (праворуч) – основна ударна сила будь-якої середньовічної армії. Ілюстрація: «Біблія Мацієвського» / Wikipedia

Вважається, що у Ланністерів найсильніша армія у Вестеросі. Щоправда, до шостого сезону вона безперервно воює більше трьох років і мала би сильно ослабнути від голоду і хвороб. Така довга кампанія – величезна проблема і практично небачене в Середні віки явище. Тоді воювали походами, тобто однократними військовими експедиціями. Швидше за все, військо Ланністерів не здатне було би відбити серйозну агресію. Ейрон Грейджой з піратами – так собі союзник, флот в Середні віки був ненадійним.

 

Фінал 7-го сезону «Гри престолів» з точку зору історії

Вчора, 27 серпня, завершився 7-й сезон «Гри престолів». WAS не дивився останню серію і не читав спойлери, а тому чесно розглядає обговорювані фанатами теорії.

Дейнеріс Таргарієн виявиться тіткою Джона Сноу, але вони стануть коханцями

Існує популярна версія, що Еддард Старк видавав за власного бастарда сина своєї сестри Ліанни, яку викрав і зґвалтував Рейгар Таргарієн. Навряд чи ця новина завадить давно очікуваному зближенню Джона з Дейнеріс в серіалі.

В реальному Середньовіччі кровозмішення вважалося суворим табу і підкріплювалося одночасно християнською етикою, повагою до римського права, а також звичаями германських племен. Перше відоме порушення з боку монархів датується 1649 роком. Тоді іспанський король Філіпп IV взяв за дружину Маріанну Австрійську – наречену померлого сина і одночасно свою племінницю. Їхній син, Карл II, був фізично і психічно хворим.

Білі Ходоки прорвуться за Стіну

За 8 тисяч років до подій «Гри престолів» для захисту людського світу від чудовиськ Півночі спорудили циклопічну Стіну завдовжки близько 480 км і висотою до 200 м. Реанімація дракона в передостанній серії 7-го сезону дає Білим Ходокам можливість її прорвати.

Вважається, що ідея Стіни запозичена у Валів Адріана, побудованих легіонерами з землі і кам’яних блоків у 2 столітті н.е. Проходячи крізь найвужче місце Великобританії, вал захищав римські поселення від набігів варварів з півночі. По всій його довжині стояли спостережні вежі, по обидва боки йшли рови. За валом розташовувалися 16 фортів (в серіалі – шість замків Нічної варти).

Битва Кліганів

Після смерті батька Григор на прізвисько «Гора» став головою дому Кліганів. Нібито за крадіжку іграшок він спалив обличчя свого брата Сандора, котрий отримав прізвисько «Пес». В 7-му сезоні Григор – лицар Королівської гвардії і особистий охоронець Серсеї, а Сандор стає супутником Джона Сноу. Обидва вони – знамениті бійці.

Братовбивство – поширене явище в знатних і королівських сім’ях Середньовіччя, де брати воювали за батьківський спадок. Іспанський хроніст повідомляє, що вже в 453 році «Торісмунд, король готів, натхненними ворожнечею братами Теодорихом і Фредеріхом був убитий; йому в королівстві успадковував Теодорих». Через 13 років Теодориха заради трону вбив брат Евріх. Ця історія пізніше повториться ще десятки разів.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter