Донька за батька не відповідає, і Гудрун Гіммлер не відповіла за злочини райхсфюрера СС. Більш того, її організація допомагала переховуватися нацистам і досі забезпечує спокійну старість багатьом солдатам і чиновникам Третього Райху.

Номера телефону фрау Бурвіц немає в довідниках. Її будинок в заможному передмісті Мюнхена, Пуллаху, зареєстрований на будівельну компанію. Гудрун Бурвіц не переховується, але не любить уваги. А репортери кружляють навколо 87-річної бабусі. Пробивають номер її телефону, чатують біля паркану, намагаються щось з’ясувати у сусідів. Ті нічим не можуть допомогти. Фрау Бурвіц ні з ким не спілкується, і з нею ніхто не хоче спілкуватися.

Її дівоче прізвище – Гіммлер. Гудрун – старша і єдина законна дочка Генріха Гіммлера, райхсфюрера СС, улюбленця Гітлера, ідеолога «остаточного вирішення єврейського питання», фахівця з чистоти раси.

Невисокий, схожий на шкільного вчителя чоловік в окулярах мріяв стати великим полководцем, давав урочисті клятви на могилі Генріха І Птахолова і хотів виліпити німців за ідеалізованим зразком давнього германця. Сам намагався слідувати арійського канону, але спорт йому не йшов, лише посилив проблеми зі шлунком. Гіммлера сильно засмучувало, що він баварець, а не пруссак – темноокий брюнет, а не блакитноокий блондин. Тут нічого не можна було вдіяти, навіть якщо ти наймогутніша людина в Райху. Після фюрера, звісно.

Генріх і Маргарет Гіммлер зі своєю новонародженою дочкою Гудрун, лютий 1930 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Генріх і Маргарет Гіммлер зі своєю новонародженою дочкою Гудрун, лютий 1930 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Генріх Гіммлер з дочкою Гудрун, квітень 1932 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Студійний портрет Гудрун Гіммлер, грудень 1932 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Студійний портрет Гудрун Гіммлер, квітень 1932 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum

Особистий літак

Зате його дочка була сіроокою і білявою. Гіммлер сам вибрав ім’я – Гудрун. З дружиною, Маргарет фон Боден, він в міру кар’єрного зростання спілкувався все рідше, і з часом зовсім перестав повертатися до родового маєтку біля Мюнхена. В 1938 році у Гіммлера почався роман з секретаркою, яка згодом народила йому двох дітей. З Марго Генріх не розлучився. Гудрун залишалася принцесою Третього райху і найзнаменитішою дівчинкою Німеччини.

Райхсфюрер СС використовував кожну можливість порадувати свою Пуппі – «Лялечку», як він називав доньку. У розпорядженні Пуппі був літак, який доставляв дівчинку в Берлін з Мюнхена і назад, щоби вона провела кілька годин з батьком. Гіммлер засипав дочку подарунками, брав Гудрун з собою на збори, в гості до фюрера і в робочі поїздки. Газети і кінохроніка постійно фіксували життя доньки Гіммлера. Кожний житель Третього райху знав її в обличчя нарівні з татом.

«Сьогодні ми поїхали до концтабору Дахау. Нам показали все. Ми бачили грушеві дерева, картинки, які малюють ув’язнені. Все було чудово», – писала Гудрун у своєму щоденнику.

Генріх і Маргарет Гіммлер позують з дочкою в своєму дворі, вересень 1930 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Генріх і Маргарет Гіммлер позують з дочкою на фоні свого автомобіля, вересень 1932 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Маргарет Гіммлер з дочкою. Джерело: Федеральний архів Німеччини
Генріх і Маргарет Гіммлер з дочкою. Джерело: Федеральний архів Німеччини

Татко втрачає роботу

Перші роки війни для батька і доньки були напрочуд щасливими. Генріх досяг вершин влади, Гудрун купалася в променях його слави. Вона сильно сумувала за татком, в перервах між зустрічами збирала фото і газетні статті про нього, вирізала і вклеювала в спеціальний альбом.

Розставання ставали все довшими. Друга світова котилася до сумного для Третього райху фіналу, однак Гіммлер був налаштований оптимістично. Він вважав, що Гітлера доведеться, звісно ж, прибрати, зате він зможе стати біля керма нової Німеччини. Гіммлер був при владі майже 20 років і не міг повірити, що це закінчиться.

В заповіті, складеному 29 квітня 1945 року Гітлер прокляв Гіммлера за таємні переговори із західними союзниками і призначив своїм наступником адмірала Деніца. На подив Гіммлера, Деніц не захотів бачити його ані канцлером, ані начальником поліції, ані прем’єр-міністром землі Шлезвіг-Гольштейн, ані взагалі будь-ким в своєму уряді. Всі відвернулися від Гіммлера. Намагаючись врятуватися, він одягає пов’язку на одне око, голить вуса і втікає з підробленими документами. Його затримують. 23 травня 1945 року на очах у лікарів Гіммлер прокушує ампулу з отрутою.

Райхсфюрер СС Генріх Гіммлер в супроводі дочки Гудрун. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Гудрун Гіммлер з батьком під час відвідин концтабору Дахау. Джерело: reddit.com
Генріх Гіммлер обіймає дочку Гудрун перед їхнім будинком в Гмунд-ам-Тегернзе. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Генріх Гіммлер з дочкою Гудрун перед їхнім будинком в Гмунд-ам-Тегернзе. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum
Генріх Гіммлер збирає квіти з дочкою Гудрун і дружиною Маргарет, 19 червня 1941 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum

Дочка нациста

13 травня 1945 року Гудрун Гіммлер і її матір заарештували британці. 15-річна дівчина не захотіла свідчити проти батька. Її переміщали з табору до в’язниці, потім знову в табір. Про смерть батька Пуппі дізналася випадково. Від шоку і горя захворіла лихоманкою і три тижні була при смерті.

Наприкінці 1946 року Гудрун і Маргарет звільнили. Грошей не було, речей на продаж теж. Мати і дочка знайшли прихисток у протестантському притулку. Туди брали всіх: інвалідів, людей похилого віку, божевільних, колишніх повій і родичів нацистських злочинців теж. На відміну від повій, Гудрун не каялася.

В 1947 році вона спробувала вступити до Вищої школи мистецтв, але на бланку абітурієнта в графі «батьки» вказала «райхсфюрер СС». Заявку відхилили. Потім її взяли, але в стипендії Гудрун відмовили з формулюванням «утримувати дочку Гіммлера на гроші платників податків – аморально».

В 1951-му Гудрун отримала диплом асистента кравця і сертифікат про денацифікацію з підтвердженням, що вона не відповідає за злочини батька.

Маргарет Гіммлер (в центрі) та її дочка Гудрун (праворуч) на процесі Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі, 24 листопада 1945 року. Джерело: United States Holocaust Memorial Museum

Аморальний співробітник

Гудрун не взяла на роботу жодна швейна фабрика Мюнхена. Керівник дому мод подивився на диплом і запропонував їй змінити прізвище. Гудрун відмовилася. Фройляйн Гіммлер дивом отримала місце закрійниці в маленькому ательє. А в 1951-му прийшла в «Тиху допомогу».

Незабаром на запрошення англійських нацистів дочка Гіммлера здійснила подорож до Британії. В пресі з’явилися фотографії Гудрун на тлі портретів Гітлера. З ательє її одразу ж звільнили. Гудрун влаштувалася телефоністкою в готель. Все було добре, поки один з гостей не дізнався прізвище дівчини, що з’єднувала його по телефонній лінії. Він втратив свою дружину в Освенцимі. Фройляйн Гіммлер попросили звільнити приміщення.

Гудрун пишалася своїм походженням. Якщо виникали питання до її прізвища, завжди відповідала: «Він мій батько!» Запевняла, що тато став жертвою наклепу. Енергійно розвивала ідеологію нацизму. В 1952 році Гудрун заснувала «Вікінг-Югенд» – підліткову організацію, що до дрібниць нагадує Гітлерюгенд.

Доброчинність для Ейхмана

На початку 1960-х Гудрун вийшла заміж за письменника-неонациста Вульфа Дітера Бурвіца і змінила прізвище. Організація «Тиха допомога» переключилася з допомоги військовополоненим на активну участь в долі вищих чинів нацистського уряду. За чутками, саме завдяки діям «Тихої допомоги» Адольф Ейхман, Вальтер Рауфф і доктор Менгеле опинилися в Південній Америці. Дрібніші чини залишалися в Німеччині. Їх забезпечували роботою, житлом, послугами юристів і лікарів.

Діяльність «Вікінг-Югенд» визнали антиконституційною і заборонили лише в 1994 році. Стосовно «Тихої допомоги» німецькій владі вдалося домогтися лише скасування статусу благодійної організації. Втім, залучені Гудрун Гіммлер фінанси дозволяють «Тихій допомозі» не страждати під тиском податків.

Зараз основною статтею витрат організації є похорони, медичні та лікарняні рахунки, оплата притулків для старих. Гудрун не давала інтерв’ю, лише зрідка робила заяви для преси.

Вона померла 24 травня 2018 року у своєму домі під Мюнхеном. Їй було 88.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter