Це зламало боса мафії. Чому Аль Капоне у в’язниці став прибиральником

Артем Заєць

Секс Аль Капоне з грецькою повією через 20 років нагадає про себе деградацією і втратою статусу в кримінальному світі.

Аль Капоне починав викидайлом у Нью-Йорку, потім став найманим вбивцею. На початку 1920-х перебрався до Чикаго, де сколотив армію бойовиків і залив вулиці кров’ю. Сів, вийшов, знову сів, потім зник. Етапи кар’єри Аль Капоне добре відомі. Але мало хто знає, що весь цей час організм боса мафії гриз сифіліс.

Nedatirovannyiy snimok Al Kapone na ryibalke
Аль Капоне рибалить на острові Палм, Флорида. Фото без дати: AP Photo / East News

Капоне проти ФБР

Альфонсе Капоне роздавав візитівки продавця антикварних меблів, але його справжню професію знали всі. До 30-ти років розмах діяльності і жорстокість зробили чиказького італійця найвідомішим гангстером США. Зі зрадниками і конкурентами його банда безжально розправлялася, вбивши близько 700 осіб.

Річний дохід у $10 мільйонів (близько 150 мільйонів сучасних доларів) дозволяв щедро витрачати на охорону, хабарі поліції і прокурорам, доброчинність і піар. Багаторазові арешти за контрабанду алкоголю, звідництво, азартні ігри ніколи не завершувалися для італійця судом. Свідки зникали або відмовлялися від своїх свідчень, а у Капоне завжди було алібі.

В 1929 році новому керівникові ФБР Едгару Гуверу вдалося посадити «Аля» на 10 місяців за незаконне носіння зброї. У в’язниці він не нудьгував: вирішував питання по телефону і приймав відвідувачів. По звільненню взявся за старе. Федерали продовжили копати під нього: через підлеглого Капоне дісталися чорної бухгалтерії і в 1931-му інкримінували гангстерові несплату податків. Адвокати зуміли розвалити більшість пунктів звинувачення, але мафіозі отримав 11 років в’язниці.

Al Kapone, 1931 g.
Аль Капоне після арешту в 1931 році. Фото: United States Bureau of Prisons / Wikipedia
Al Kapone, 1939 g.
Аль Капоне через 8 років ув'язнення. Фото: Federal Bureau of Investigation / fbi.gov, 7 січня 1939 року

Капоне проти трепонеми

Люесом Аль Капоне заразився ще в 1918-му від повії-гречанки. До лікарів не звертався, і коли хвороба перейшла в приховану стадію, забув про неї. Пізніше з’ясувалося, що сифіліс передався його єдиному синові Сонні. Інфекцію виявили не одразу, хлопчик частково оглух. Лікуватися довелося і Капоне, і його дружині Мей.

Відбуваючи другий термін, гангстер намагався керувати своєю злочинною імперією віддалено, але йому швидко обрубали зв’язки. Спочатку перевели з чиказької в’язниці в Атланту, потім – на острів Алькатрас. Там Капоне намагався поводитися тихо і швидко скотився до прибиральника в тюремній ієрархії, де правили довічно засуджені вбивці. Одного разу колишній бос отримав ножицями в спину за відмову дати грошей «на общак» і потрапив в медпункт. Там встановили старі діагнози – сифіліс та гонорея в запущеній формі.

Хвороба, яку тогочасні ліки не брали, прогресувала. Ув’язнений №85 почав втрачати пам’ять. Згодом до амнезії додалися судоми, галюцинації, порушення мови і координації рухів, частковий параліч. Відсидівши дві третини терміну (останній рік – в лазареті), Аль Капоне був відпущений на поруки в 1939-му. Він ледве ходив і не впізнавав рідних. Кілька місяців мафіозі підправляв здоров’я в госпіталі, після чого сховався у своєму особняку в Маямі.

Al Capone son
Аль Капоне з сином Сонні на бейсбольному матчі, 1931 рік. Фото: mafiascene.com
Al Kapone posle osvobozhdeniya s semey
Аль Капоне з родиною після звільнення. Фото: RR Auction

Деградація до рівня 12-річної дитини

В 1940-х з’явився пеніцилін. Записане на родичів майно Капоне не було конфісковано, тому гроші у сім’ї були. Дружина домоглася, щоби Альфонсе отримав дефіцитний препарат одним з перших в Америці. Антибіотик не допоміг: розпад мозку вже був незворотнім. Лікарі діагностували «інтелект 12-річної дитини».

По-старечому згорблений, вдягнений у смугасту піжаму Капоне більше не залишав будинок. Деякий час бандита відвідували старі друзі, грали з ним в карти. Потім хворий понадився дискутувати з давно померлими людьми, частину з яких вбив особисто. Дружина перестала пускати до нього гостей, побоюючись, що мафія вирішить присікти джерело інформації. Решту днів Капоне розважався полюванням на метеликів і риболовлею в порожньому басейні.

Вражені сифілісом органи відмовляли. В 1946-му «Великий Аль» вже не залишав інвалідного візка і міг дихати лише через кисневу маску. Через рік, в 48 років, Альфонсе помер від інсульту і пневмонії. Могилу на цвинтарі Чикаго витоптали туристи, влаштовуючи пиятики на кістках борця із «сухим законом». Родичі були змушені перепоховати прах в іншому місці.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter