Калабрійська ндрангета: вимовити складно, зустрітися страшно

Кирило Данильченко, Марія Чаркіна

Жителі найбіднішого регіону Італії заснували один з найбагатших кримінальних синдикатів світу. Хто не хотів пасти кіз, почав торгувати з Пабло Ескобаром. Тепер калабрійські клани тримають в напрузі правоохоронців понад 30 країн світу.

В серпні 2007 року в тихому німецькому місті Дуйсбург сталося гучне вбивство: біля італійського ресторану знайшли шість тіл. Жертв об’єднували два факти: всі були родом з Калабрії, кожному зробили контрольний постріл в голову.

Випадок був настільки кричущим, що розслідування стало міжнародним. Спільним зусиллями поліцейських двох країн вдалося вийти на одне з найнебезпечніших мафіозних угруповань, якому вдавалося уникати відповідальності перед законом понад 50 років.

Його назва походить від грецького слова «звитяга» (andragathía) – ндрангета.

Основні принципи Омерти:

  • є лише одна причина вийти з організації – смерть;
  • кривдник одного члена організації ображає всю організацію;
  • правосуддя вершить лише організація;
  • члени організації підкоряються її голові беззаперечно;
  • зрада карається вбивством зрадника і всіх його родичів.

Родовід італійської мафії

Як і всі угруповання з історією, ндрангета поважає антураж: ритуали ініціації, легенди, вічні клятви і звеличення святих. Бойовики шанують легенду про трьох братів-лицарів Оссо, Мастроссо і Карканьоссо, які жорстоко вбили кривдника своєї сестри. Відбуваючи 30-річний термін, месники розробили омерту – мафіозний кодекс честі. Після виходу на свободу лицарі нібито заснували три гілки італійської мафії: Оссо – сицилійську коза ностру, Мастроссо – ндрангету, Карканьоссо – неаполітанську каморру.

Все це окозамилювання. У бідняків Калабрії, одного з найзлиденніших регіонів Італії, було небагато можливостей для заробітку. Паси овець у випалених сонцем горах або вози контрабанду, викрадай людей та вбивай за гроші.

Лицарі-брати Оссо, Мастроссо і Карканьоссо. Ілюстрація з сайту codigonuevo.com
За легендою брати провели 30 років у в'язниці на острові Фавіньяна, де склали мафіозний кодекс омерта. Фото: Civa61 / CC BY-SA 3.0

Комірка суспільства

Основа ндрангети – ндріна. Це сім’я, пов’язана не лише кревно, але й обітницею мовчання. Зазвичай, головою ндріни стає найстарший чоловік роду. Якщо він у в’язниці, заарештований або вбитий, справами може керувати його дружина.

Сила ндріни в відданості і мобільності – сім’ї мігрують і швидко опановують нові регіони. Там вони можуть кооперуватися з місцевими бандами. Проникнення ндрангети в Канаду, Німеччину, Колумбію, Австралію, Голландію – заслуга цих крихітних «молекул».

Присутність ндрангети в країнах світу. Темно-сірим позначені регіони, де члени угруповання постійно живуть; світло-сірим – де ндріни скоюють злочини, насамперед, в галузі наркоторгівлі. Джерело: Marcuscalabresus / CC BY-SA 4.0

Сім’ї діють самостійно, але під час злочинних операцій їхні інтереси можуть перетинатися, адже лише в Калабрії існує більше 120 ндрін. В такому випадку їм доводиться об’єднуватися в локале – групи чисельністю понад 50 осіб. У них є бухгалтери, штатні вбивці, а головне – учасники перемовин для вирішення конфліктів. Це необхідність, адже кровна ворожнеча на півдні Італії – справа честі. Бувало, вона тривала десятиліттями і завершувалася лише повним знищенням однієї зі сторін. Найбільш кривава війна всередині ндрангети точилася наприкінці 1980-х і вартувала їй 530 життів.

Родичі поруч з тілом ймовірного боса ндрангети Сальваторе Валенте. Він був убитий в Стронголі 26 лютого 2000 року. Фото: AP Photo / Antonino D'Urso / EastNews

«Ндрангета проникнула всюди, але її голова залишається в провінції Реджо Калабрія, її “мати” завжди буде там. Справжня сила ндрангети – у здатності адаптуватися: достатньо 2-3 осіб, аби заснувати нову ндріну. Спочатку у них буде певна автономія, вони можуть пробувати різні кримінальні і бізнес-моделі, об’єднуватися з місцевою злочинністю, обирати свою стратегію розвитку, але щойно бізнес набере обертів, їм нікуди буде бігти…», – розповідав про ндрангету її колишній член Луїджі Бонавентура.

Бізнес ндрангети

Члени ндрангети першими з європейців почали торгувати безпосередньо з медельїнським картелем і особисто з Пабло Ескобаром, аби возити через океан чистий кокаїн без націнок і посередників. Після арешту Ескобара вони переключилися на Мексику і теж були в цьому першими. Бізнес-партнером калабрійців стала банда Los Zetas.

Ндрангета перша серед усіх банд організувала власний торговий флот з підводним човном для перевезення кокаїну. За рік калабрійці завозили до 12 тонн і контролювали 70-80% трафіку кокаїну в Європі. Також мафія займалася торгівлею зброї, здирництвом і викраденнями, охоче перевозила ядерні матеріали. В 2013-2014 році оборот угруповання становив 3,4% ВВП Італії, що дорівнювало витратам країни на оборону.

Цікаво, що частину цих грошей ндрангета інвестує в сепаратистів. Є інформація про підтримку угрупованням правої партії «Ліга Півночі», яка виступає за незалежність північних провінцій.

Арешт 70-річного Джованні Тегано, за яким поліція полювала 17 років. Фото: Official website of the Polizia di Stato / Italian National Police / poliziadistato.it

Руки вгору!

Аби убезпечити себе, ндрангета скуповувала політиків і поліцейських, а також побудувала в Калабрії великі мережі підземних бункерів і тунелів. В 2010 році мафії завдали важкого удару – заарештували одного з її ватажків 70-річного Джованні Тегано. Поліція полювала за ним 17 років. Коли із зали суду в Реджо-Калабрії його відправляли до в’язниці, за конвоєм йшла юрба прихильників.

Крім Тегано, були затримані ще 218 членів ндрангети в п’яти країнах світу. Але розгромити картель не вдалося, адже він складається з тисяч братів і сестер, дядьків і тіток, десятків родин, об’єднаних кров’ю і клятвами. Частина мафіозі тепер намагається піти у владу, інші емігрують і засновують осередки ндрангети в нових країнах.

За оцінками 10-річної давності, річний дохід калабрійської злочинності дорівнював €35-40 мільярдам, зараз, напевно, виріс. У Швейцарії мафія зберігає гроші, в Голландії і Бельгії – контролює порти, в Альпах і на Лазурному узбережжі – володіє нерухомістю, в Болгарії – кришує туристичний сектор, в рідній Італії – працює в будівельному бізнесі. Після виставки World Expo 2015 в Мілані прогриміла серія скандалів через вигідні тендери, які отримувала мафія.

У колишніх країнах Радянського Союзу кланів ндрангети наразі немає. Це і не дивно: чи багато довкола людей, які вірність родині цінують вище за своє життя?

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter