Відмова від сексу – в Стародавній Греції, оцет – в байронівській Англії, кишкові паразити і сигарети – в 20 столітті. Історія дієтології позбавить вас апетиту!

Англійський тюремний наглядач Даніель Ламберт під кінець життя важив неймовірні 335 кілограмів. З набором ваги він втратив можливість працювати і був змушений показувати себе за гроші. Коли в 1809-му Ламберт помер, друзі сколотили величезну труну на колесах, запрягли в неї коней і повезли мерця до могили. Виправдань Даніелю не існує. Задовго до 19 століття були способи скинути вагу – і цілком розумні, і вкрай екстремальні.

5–4 ст. до н.е. 1. Гола дієта

Якнайбільше ходити без одягу прописував огрядним людям Гіппократ. До рекомендованого ним меню входили риба, яловичина, козлятина і птиця, бобові, сир, овочі та фрукти, оливкова олія і вино. Спортсменам і воїнам вчений радив уникати страв з борошна, частіше боротися і рідше займатися сексом.

Барельєф, що зображає давньогрецьких борців. Фото: dynamosquito / Flickr

11 ст. 2. Рецепт від султана

Перський вчений і придворний лікар Авіценна в книзі «Канон лікарської науки» описує засіб для зменшення апетиту. Для цього протягом 10 днів треба вживати суміш з перетертого мигдалю, яловичого нутряного сала, кореня трави алтей і фіалкової олії.

16 ст. 3. Кидайте їсти

Працю «Мистецтво жити довго» венеційський аристократ Луїджі Корнаро написав на власному досвіді повернення до повноцінного життя після 20 років обжерливості, пияцтва і розпусти. Його спосіб передбачав обмеження денного раціону до півлітра вина і 400 грамів їжі (хліб, м’ясо, яєчні жовтки, супи). На схилі років Корнаро нібито споживав лише два жовтки на день. Дожив до 98 років.

«Обід з червоним вином». Ер де Жак де Бон, 1510 рік / theartoftaleh.com

17 ст. 4. Купання і втирання

Одна з перших професійних письменниць, англійка Ганна Вуллі, заробляла на життя видавництвом книг для домогосподарок. В «Дамському довіднику» вона призначила для схуднення купатися в червоному вині з полином, ромашкою, шавлією і шпинатом, а в особливо огрядні частини тіла втирати курячий або гусячий жир, скипидар, смолу і віск.

Ганна Вуллі була дуже різноплановим автором. Її поради охоплюють педагогіку, кулінарію і медицину. Фото: Wellcome Library, London / CC BY 4.0

18 ст. 5. Пустеля допоможе

Англійський лікар Томас Шорт відомий теорією про вплив ландшафту на комплекцію людини. В трактаті «Причини і наслідки огрядності» він дав бажаючим схуднути категоричну пораду: живіть подалі від боліт.

Гравюра «Від Едвенваля до рівнин Йорка» / British Library

19 ст. 6. Поетична дієта

На оцтову дієту британських аристократів підсадив Байрон. Поет пив розведений оцет, їв вимочені в ньому картоплю і рис. Блювота з проносом призводили до втрати ваги. Зважуватися Байрон ходив на винний склад Berry Bros & Rudd. Там вели облік, тому відомо, що в 1806 році поет важив 88 кілограмів, а через п’ять років схуд на 32 кг.

Колаж: Comedy Central

7. Пітніємо і худнемо

Винахід американця Чарлза Гуд’їра способу вулканізації природного каучуку призвів до появи гумових трусів і корсетів. Така білизна стискала фігуру, а також сприяла схудненню через рясне потовиділення.

Реклама каучукового корсета. Джерело: thefatword.com

8. Заморити черв’ячка

На межі 19-20 століть набули популярності пігулки з личинками солітера. Потрапляючи в організм людини, паразити росли і виділяли токсини. Зайві кілограми йшли разом з проносом і блювотою. Коли досягалася бажана вага, пацієнт переходив на протипаразитні засоби. Таким способом в 1950-х сильно схудла оперна співачка Марія Каллас. Втім, є версія, що паразитів вона підхопила випадково через любов до стейків, печінки і м’ясного тартара.

Реклама стрічкових черв'яків для схуднення. Джерело: журнал Screenland, серпень 1923 року / archive.org

20 ст. 9. Раз плюнути

В 1903 році американець Горас Флетчер запропонував для схуднення ретельно пережовувати їжу і випльовувати залишки твердих частин. В спеціальних таблицях вказувалося, скільки разів треба пережовувати кожен продукт. Наприклад, цибулю – 700 разів.

«Дієта передбачає, що дефекація траплятиметься не частіше одного разу на два тижні, а фекалії втратять запах. Флетчер носив з собою зразок власного калу і демонстрував всім це диво», – пише історик Луїза Фокскрофт.

10. Перекур замість перекусу

В 1920 роки лікарі почали рекомендувати сигаретну або сигарну дієту, яка пригнічує почуття голоду. Рекламне оголошення Lucky Strikes радило не відмовлятися від Lucky, щоб відмовитися від десерту.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter