Поїсти і потрахатися: Давньоримський фаст-фуд, який чекає відродження
Римські термополії були схожі на сучасні кафе. Але є одни нюанс.
Стародавні римляни любили поїсти, однак робили це за іншим графіком. Вранці снідали випічкою, з полудня до другої години дня мали другий сніданок («прендіум»), потім головна трапеза – «цена», коли їли вдома і кликали гостей. Наприкінці дня – вечеря. Протягом дня робили перекуси – «меренги»
.
Любов до частого споживання їжі сприяла появі у великих містах трактирів-термополій. Там переважно подавали прендіуми.
Вино, піца і секс
Термополії були поширені по всій імперії. Їхні залишки виявлені в Римі, Помпеях, Остії, Геркуланумі і добре досліджені. Всередині стояла піч для готування, амфори для вина, горіхів і оливок. В Г-подібний прилавок для розігріву страв вбудовували великі чани з водою. В них занурювали горщики з їжею, знизу горів вогонь.
Головними клієнтами цих трактирів були люди скромного достатку, які не мали домашньої обслуги і часу готувати самостійно: фермери-орендарі, дрібні крамарі, раби, носії, подорожні. Найбідніші підкріплювалися шматком хліба і жменею оливок. Більш платоспроможні купували гарячі страви: смажену або варену свинину, варені боби, різні каші (римлян називали «кашоїдами»). В меню також були коржі, запечені з м’ясом і овочами – прообраз піци.
В кімнатах на других поверхах багатьох трактирів працювали повії. Графіті та згадки римських авторів свідчать, що сексуальні послуги часто надавали офіціантки і навіть господині закладів.
Багаті громадяни і аристократи термополіями гребували. Ресторанів для пристойної публіки в Римі не було, традиції наказували готувати і їсти вдома.
Місця на барі
Страви, загорнуті у виноградне листя, можна було з’їсти на місці, взяти з собою або замовити додому. Їжу зазвичай розносили діти власників термополіїв.
Столики не користувалися попитом. Римляни любили їсти, стоячи біля прилавка або присівши на лаві поруч з ним. Звідти можна було спостерігати за тим, що відбувається на вулиці. Ресторатори були цьому лише раді – так вони могли обслужити більше людей.
В 1-му столітті нашої ери імператори почали боротися з харчевнями, вважаючи їх гніздами розпусти і місцями зборів невдоволених. Тиберій заборонив продавати в термополіях вино і випічку, Нерон – м’ясо, Веспасіан дозволив продавати лише боби. Остаточно термополії зникли разом з поширенням християнства і руйнуванням Римської імперії.
В 2010 році термополії повернулися: в Помпеях відкопали, реставрували і відкрили заклад Ветуція Плаціда
. Під шаром попелу збереглися прилавок і обідня зала. Поруч був вірідарій – внутрішній сад, в якому вирощувалися трави для приготування страв. Зараз в оновленому термополії туристи можуть спробувати оригінальну давньоримську кухню. Повій замовити не вдасться: борделі в сучасній Італії заборонені.