Поїсти і потрахатися: Давньоримський фаст-фуд, який чекає відродження

Вікторія Ількович

Римські термополії були схожі на сучасні кафе. Але є одни нюанс.

Стародавні римляни любили поїсти, однак робили це за іншим графіком. Вранці снідали випічкою, з полудня до другої години дня мали другий сніданок («прендіум»), потім головна трапеза – «цена», коли їли вдома і кликали гостей. Наприкінці дня – вечеря. Протягом дня робили перекуси – «меренги».

Любов до частого споживання їжі сприяла появі у великих містах трактирів-термополій. Там переважно подавали прендіуми.

Термополій. Малюнок: Андреа Тосоліні
Freska «Torgovlya hlebom»
Фреска з Помпей, яку називають «Торгівля хлібом». Джерело: Національний археологічний музей / Wikipedia

Вино, піца і секс

Термополії були поширені по всій імперії. Їхні залишки виявлені в Римі, Помпеях, Остії, Геркуланумі і добре досліджені. Всередині стояла піч для готування, амфори для вина, горіхів і оливок. В Г-подібний прилавок для розігріву страв вбудовували великі чани з водою. В них занурювали горщики з їжею, знизу горів вогонь.

Головними клієнтами цих трактирів були люди скромного достатку, які не мали домашньої обслуги і часу готувати самостійно: фермери-орендарі, дрібні крамарі, раби, носії, подорожні. Найбідніші підкріплювалися шматком хліба і жменею оливок. Більш платоспроможні купували гарячі страви: смажену або варену свинину, варені боби, різні каші (римлян називали «кашоїдами»). В меню також були коржі, запечені з м’ясом і овочами – прообраз піци.

В кімнатах на других поверхах багатьох трактирів працювали повії. Графіті та згадки римських авторів свідчать, що сексуальні послуги часто надавали офіціантки і навіть господині закладів.

Багаті громадяни і аристократи термополіями гребували. Ресторанів для пристойної публіки в Римі не було, традиції наказували готувати і їсти вдома.

Proobraz sovremennoy pitstsyi. Pompei
Римський круглий хліб мав надрізи, щоби його було легше розламати. Так само робили коржі з м'ясом і овочами – прообраз піци. Фото: Beatrice / Національний археологічний музей / CC BY-SA 2.0
Termopoliy Vetutsio Platsido
Термополій Ветуція Плаціда в Помпеях. Фото: Carole Raddato / Flickr
Temopoliy v Ostii
Термополій в Остії. Плита – зліва. Фото: Marie-Lan Nguyen / Caseggiato del Termopolio / CC BY 2.5
Termopoliy Vetutsio Platsido
Термополій Ветуція Плаціда в Помпеях. Плита часто виступала на вулицю. Фото: Carole Raddato / Flickr

Місця на барі

Страви, загорнуті у виноградне листя, можна було з’їсти на місці, взяти з собою або замовити додому. Їжу зазвичай розносили діти власників термополіїв.

Столики не користувалися попитом. Римляни любили їсти, стоячи біля прилавка або присівши на лаві поруч з ним. Звідти можна було спостерігати за тим, що відбувається на вулиці. Ресторатори були цьому лише раді – так вони могли обслужити більше людей.

В 1-му столітті нашої ери імператори почали боротися з харчевнями, вважаючи їх гніздами розпусти і місцями зборів невдоволених. Тиберій заборонив продавати в термополіях вино і випічку, Нерон – м’ясо, Веспасіан дозволив продавати лише боби. Остаточно термополії зникли разом з поширенням християнства і руйнуванням Римської імперії.

Termopoliy Vetutsio Platsido. Freska
Фреска з термополія Ветуція Плаціда в Помпеях. Фото: Dave & Margie Hill / Kleerup / Thermopolium of Lucius Vetutius Placidus / CC BY-SA 2.0

В 2010 році термополії повернулися: в Помпеях відкопали, реставрували і відкрили заклад Ветуція Плаціда. Під шаром попелу збереглися прилавок і обідня зала. Поруч був вірідарій – внутрішній сад, в якому вирощувалися трави для приготування страв. Зараз в оновленому термополії туристи можуть спробувати оригінальну давньоримську кухню. Повій замовити не вдасться: борделі в сучасній Італії заборонені.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter