Чотири століття тому голландці закладали будинки та земельні ділянки, щоби купити і перепродати цибулини тюльпанів. Економісти досі вивчають цей феномен, намагаючись зрозуміти витоки нинішніх проблем фінансового ринку.

Осінь 1562 року. В гавань бельгійського Антверпена входить корабель з Константинополя. Купець, чиє ім’я історія не зберегла, у вантажі тканин помічає маленькі цибулини. Він вирішує, що це східний сорт ріпчастої цибулі, смажить кілька головок і з’їдає на вечерю. Решту закопує на городі.

За однією з версій, так в Західній Європі з’явилися тюльпани.

Ботанік-трендсеттер

Навесні цибулини проростають. На них з’являються яскраві красиві бутони. Ніхто нічого подібного раніше не бачив, люди починають обговорювати дивину. Про квітку дізнається видатний ботанік Шарль де Леклюза (на латинський лад – Карл Клузіус). Він особисто сприяє поширенню тюльпана в Європі – розмножує цибулини і розсилає їх своїм численним колегам.

Найкраще квіти з Азії приживаються в Голландії. До цього тюльпани не вирощували західніше Константинополя, однак їм ідеально підійшли ґрунт і клімат країни на березі Північного моря.

Голландія кінця 16-го – початку 17 століття – багатюща країна Європи, лідер світової торгівлі. Великий попит на квіти тут призводить до зростання цін на цибулини. Аристократи і буржуа не шкодують грошей на поповнення колекцій. Тюльпан стає модним предметом розкоші.

Tulipa from Hortus Eystettenis
Тюльпани початку 17 століття. Чорно-білий відбиток і дві вручну розфарбовані копії гравюри з Hortus Eystettensis Басіліуса Беслера (друге видання, Нюрнберг, 1615 рік). Джерело: The Biodiversity Heritage Library
Зліва направо: рожевий тюльпан Клузіуса, зеленоквітковий, двоколірний червоно-жовтий (​​«дюк»), одноколірний жовтий, різнопелюстковий червоно-жовтий (​​«бізарр»). Джерело: The Biodiversity Heritage Library
Semper Augustus. Найдорожчий тюльпан в Нідерландах 17 століття. З каталогу тюльпанів Нідерландського історико-економічного зібрання, ймовірно 1630-і роки. Джерело: Norton Simon Art Foundation / Wikipedia

Спалах пристрасті

На кілька років тюльпани перетворюються на більш вагоме мірило добробуту, ніж срібло і золото. Голландці починають використовувати цибулини для страховки і примноження своїх заощаджень.

Александр Дюма-батько пише в романі «Чорний тюльпан» 1850 року: «То була епоха, коли фламандці і португальці, змагаючись в занятті цим квітникарством, дійшли буквально до обожнювання тюльпана і здійснили з цією привезеною зі сходу квіткою те, чого ніколи жоден натураліст не наважувався зробити з людським родом, побоюючись викликати ревнощі у самого Бога».

По всій Голландії згортається традиційна господарська діяльність – тисячі людей переключаються на розведення тюльпанів і торгівлю ними. Використовуються сучасні методи торгівлі, наприклад, ф’ючерсні контракти. Тепер можна отримати кредит під покупку цибулини, передати гроші продавцю за зобов’язання поставити її в майбутньому, а через деякий час продати це зобов’язання дорожче і повернути кредит, так жодного разу і не потримавши цибулину в руках.

В цій системі крутяться величезні кошти. Оборот тюльпанового ринку в 1633-1637 роках склав не менше 40 мільйонів гульденів. Для порівняння: сума депозитів найбільшого банку Амстердама в ті ж роки – близько 3,5 мільйона, капіталізація багатющої Ост-Індської компанії, яка торгувала з колоніями – 6,5 мільйона.

«Торговець і тюльпаноман», картина-карикатура невідомого автора, приблизно 1650 рік. Джерело: Монреальський музей витончених мистецтв / Wikipedia

В 1630-му моряка кидають у в’язницю за «крадіжку в особливо великих розмірах». Він з’їв цибулину одного з найдорожчих на той час сортів тюльпана – Semper Augustus. Засуджений переплутав головку вартістю 3000 гульденів зі звичайним цибулею. Вартість обіду виявилася еквівалентна вартості годування екіпажу корабля протягом року. За ці гроші також можна було купити «2 лоуди (кубометри) пшениці, 4 лоуди жита, 4 корови, 8 свиней, 12 овець, 2 хутра вина, 4 бочки пива, 2 бочки олії, 1000 фунтів сирів, ліжко, шафу з одягом і срібний кубок».

Пік тюльпаноманії припадає на грудень 1636-го – січень 1637 року. Вартість цибулини Semper Augustus тоді стрибнула до 10 тисяч гульденів. Це 7,7 кілограмів золота, а також ціна розкішного будинку в найкращому районі Амстердама.

Тюльпаноманія. Динаміка цін на цибулини за Томсоном (2006). Джерело: Thomson, E. A. Tulipmania: Fact or Artifact? // Public Choice. - 2007. - Vol. 130. - № 1-2
Друкований звіт про підсумки аукціону тюльпанів в Алкмарі 5 лютого 1637 року. Джерело: Wikipedia

Лідери ринку

Падіння тюльпанового ринку було ще ефектнішим, ніж злет. Коли ціни на тюльпани били всі мислимі рекорди, торговці зрозуміли, що масове божевілля рано чи пізно закінчиться разом з грошима вузького кола покупців, здатних оплачувати такі придбання. Вони викинули на ринок свої запаси цибулин. Тюльпановий курс нестримно поповз вниз. Ціни впали в лютому 1637-го. Безліч голландців опинилися на межі банкрутства. Крах тюльпанового ринку викликав в країні вибух соціального невдоволення. Кредитори переслідували боржників, а боржники відмовлялися платити і більше не вважали таку відмову чимось ганебним.

«Колісниця Флори». Алегорична картина Гендріка Пота, приблизно 1640 рік. Популярний сюжет, який висміює спекулянтів. Візок з богинею квітів і її супутниками котиться з гори в пучину моря. За нею йдуть ремісники, які кинули знаряддя своєї праці в гонитві за легкими грошима. Джерело: Музей Франса Халса /geheugenvannederland.nl
Харлем в 1656 році (північ – зліва). Справа (на південь) від міської стіни – дрібні тюльпанові ферми. Карта 1652 року

Голландське тюльпанове божевілля багато в чому залишається загадкою для сучасних істориків і економістів, перш за все через брак документальних джерел. За однією з версій, лихоманка була обумовлена ​​спалахом бубонної чуми в Амстердамі. У деяких містах вимирало до третини населення. Голландці усвідомлювали, що кожний день може бути останнім, і легко йшли на ризик.

Тюльпан відтоді став символом Голландії. Любов до квітів з маніакальної пристрасті перетворилася на масштабну індустрію. Голландці щороку виробляють понад чотири мільярди цибулин тюльпанів і контролюють 92% світової торгівлі ними.

В 2013 році колишній президент Центрального банку Голландії Ноут Веллінк заявив, що біткоїни «гірші, ніж тюльпанова лихоманка»:

«Тоді ви хоча би отримували тюльпан, зараз – нічого».

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter