У небі олені! Навіщо армія США стежить за Санта-Клаусом
Щорічно напередодні католицького Різдва американська ППО повідомляє світу вигаданий маршрут переміщення саней з подарунками. Можливо, це наймиліша військова пропаганда в історії.
Командування повітряно-космічної оборони Північної Америки (NORAD) — дуже серйозна військова організація, яка об’єднує системи ППО
США і Канади. З часу, коли американці остерігалися радянської ядерної атаки, її пункт оперативного управління знаходиться в товщі гори Шайєнн
. Основні приміщення бункера заглиблені в граніт більш ніж на 600 метрів і гарантовано захистять чергову зміну від термоядерного вибуху, радіаційного, хімічного і біологічного зараження. Звідси контролюється повітряний і космічний простір над усім континентом.
Однак щороку напередодні Різдва NORAD бере на себе абсолютно нетипові функції.
Версія перша. Занадто мила
За легендою, традиція відстежувати пересування Санти в повітряному просторі США народилася 24 грудня 1955 року. Тоді на столі у полковника Гаррі Шоапа в штабі CONAD
(попередник NORAD) задзвонив телефон. Цей номер для екстреного зв’язку знали лише кілька керівників міністерства оборони. Дзвінок міг свідчити про початок Третьої світової війни.
— Так, сер, це полковник Шоап!
У трубці тиша.
— Сер, я слухаю вас!
Раптом голос маленької дівчинки:
— А ви справді Санта-Клаус?
Це був не той випадок, коли над офіцером могли пожартувати колеги. Полковник перепитав, хто дзвонить, й у відповідь знову почув дитячий голос. Тоді Шоап зрозумів: секретний номер скомпрометовано, а з ним говорить дійсно дитина. Він представився Санта-Клаусом і попросив передати трубку мамі.
З’ясувалося, що в місцевій газеті розмістили рекламу універмагів Sears з пропозицією зателефонувати Санта-Клаусу (насправді — до служби підтримки торгової мережі). Газетяр переплутав цифри і дав до друку номер «червоного телефону» протиповітряної оборони — ME 2-6681.
Діти дзвонили один за іншим. Батько трьох доньок Гаррі Шоап посадив за телефон підлеглого і дав йому вказівку представлятися Сантою.
Версія друга. Прозаїчна
За цією версією, 30 листопада 1955 року в підземному бункері пролунав тільки один сторонній дзвінок. Ніякого газетного оголошення не було, а на секретну лінію взагалі не можна подзвонити з міста. Невідома дитина переплутала цифру на телефонному диску і набрала штабний номер Шоапа. Полковник відповів сухо, повідомив про помилку і поклав трубку.
Через кілька днів один зі службовців CONAD повісив портрет Санти на дошці з пам’ятками про те, як різні типи літаків виглядають на радарах. І тут у Шоапа виникла ідея. За 7 років до цього, в грудні 1948-го, інформаційне агентство Associated Press опублікувало жартівливе повідомлення ВПС США про те, що «спрямовані на північ радари раннього попередження засікли непізнані сани з вісьмома оленями, що рухаються на південь». Новину тоді підхопила преса і тепло зустріла публіка.
Шоап попросив офіцера зі зв’язків з громадськістю опублікувати в газеті Колорадо-Спрінгс оголошення про те, що CONAD бере на себе відстеження Санти. Ідея всім сподобалася, і через кілька років штаб ППО відкрив телефонну лінію, по якій повідомляли «місце розташування упряжі».
Все це стало зразковим проектом з формування позитивного іміджу збройних сил.
Сьогодні проектом займається команда волонтерів. Щороку вони приймають по 12 тисяч е-мейлів та по 70 тисяч дзвінків з різних країн.
«Він буде жити в мільйонах серцях та завжди з любов’ю згадуватися, як „Санта-полковник“, і його легенда житиме вічно», — написав колишній командувач NORAD в некролозі Гаррі Шоапа. Офіцер помер у 2009-му, доживши до поважного віку 92-х років.