Усього сім приводнень пасажирських лайнерів в історії авіації обійшлися без жертв. Американську пригоду 2009 року назвали «Дивом на Гудзоні» та зняли про неї фільм з Томом Генксом у головній ролі. Про радянське диво на Неві відомо набагато менше.

i

15 січня 2009 року Airbus A320-214 здійснював рейс із Нью-Йорка зі 150 пасажирами на борту. Через півтори хвилини після зльоту лайнер зіткнувся зі зграєю птахів, і в нього відмовили обидва двигуни. Екіпаж посадив літак на річку Гудзон. Пасажири вибралися через аварійні виходи на крилах, їх урятували пороми і катери, що надійшли. Усі вижили.

21 серпня 1963 року з Таллінна до Москви летів пасажирський лайнер Ту-124. Невдовзі після зльоту з’ясувалося, що переднє шасі прибралося не до кінця і заклинило. Вирішили екстрено сідати на найближчому аеродромі — у Ленінграді.

При посадці з напівзігнутим шасі літак легко може черконути корпусом по землі, загорітися й вибухнути. Щоб зменшити ризики, командир екіпажу Віктор Мостовий вирішує відпрацювати паливо. Літак кружляє довкола Ленінграда на малій висоті. У ході екіпаж сподівається усунути несправність. Бортінженер Віктор Царьов прорубує підлогу в кабіні пілота і за допомогою жердини намагається поставити шасі в посадковий стан. Даремно.

А паливо де?

До посадкової смуги аеропорту приганяють пожежну техніку і машини швидкої допомоги. Приготування виявляються марними. На восьмому колі над містом, за 21 кілометр від аеропорту, у Ту-124 раптом закінчується паливо. Лівий двигун зупиняється. Екіпажу дозволяють наскрізний проліт над Ленінградом, та вже пізно. Другий двигун відмовляє, коли лайнер летить над історичним центром. Ситуація дуже кепська.

Аварійна посадка на Неві. Фото: Юрій Туйськ / aviahistory.ucoz.ru
Аварійна посадка на Неві. Фото: Юрій Туйськ / aviahistory.ucoz.ru
Аварійна посадка на Неві. Фото: Юрій Туйськ / aviahistory.ucoz.ru
Аварійна посадка на Неві. Фото: Автор невідомий / aviahistory.ucoz.ru

Сідаймо, Василю!

Залишалося лише сідати на річку Неву. На щастя, другий пілот Василь Чеченєв служив у морській авіації, і його досвід виявився рятівним. Літак із замовклими двигунами рекордно низько летить над житловими будинками, дивом не зачіпає підпори мосту Олександра Невського, що будується (робітники пострибали у воду), та приводнюється за сотню метрів від Фінляндського залізничного мосту, неподалік Олександро-Невської лаври. Від моменту відмови другого двигуна до посадки минуло всього 14 секунд.

Лайнер міг піти носом у Неву. Міг, як сірник, переломитися при ударі об воду. Але пілотам вдалося посадити літак під таким кутом і так м’яко, що жоден із 45 пасажирів і 7 членів екіпажу не отримав навіть подряпин. Не розбилася жодна пляшка пива в ящиках, що були на борту.

Аварійна посадка на Неві. Фото: Автор невідомий / aviahistory.ucoz.ru

Випадковий шпигун

Ту-124 ледь не врізався в буксир, що проходив повз. Той відтягнув літак до правого берега Неви. Пасажири були евакуйовані. Того ж вечора їх доставили в Москву. У лайнер через проломи в корпусі стрімко заливалася вода, і він почав тонути.

Про надзвичайну подію, що сталася серед білого дня в центрі другого за величиною міста СРСР, поза межами Ленінграда тривалий час нічого не знали. Радянські ЗМІ її замовчали. По радіо прозвучало коротке повідомлення без жодних подробиць, а набагато пізніше вийшов невеликий нарис у газеті «Известия». Натовп очевидців приводнення, що зібралися з обох сторін Неви, відтискали загони міліції. Фотографам засвічували плівки.

І все ж знімки збереглися. Фотограф-любитель Юрій Туйськ, який жив поряд, непомітно зробив кілька кадрів, але оприлюднити їх наважився тільки по 30 роках.

Екіпаж Ту-124. Фото: М. Комаров. Джерело: Єдиний транспортний портал / transport.mos.ru
Командир екіпажу Віктор Мостовий дає інтерв’ю. Фото: Російський державний архів кінофотодокументів / aif.ru

Самі винні

Для екіпажу Ту-124 неприємності тільки починалися. Аварійну ситуацію пілоти пояснювали неточністю апаратури: хвилину тому датчик показував достатню кількість палива, а потім — відразу нуль. Та комісія з розслідування НП поклала всю вину на льотчиків і відсторонила від польотів. За версією фахівців, екіпаж захопився спробами полагодити стійку шасі та не встежив за показаннями паливоміра.

Врятовані пасажири — серед них був єпископ Талліннський, майбутній патріарх Алексій ІІ — збирали підписи на підтримку членів екіпажу. Коли в розслідування особисто втрутився перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов, у справі відбувся перелом. Льотчиків знову допустили до польотів, а командиру екіпажу і штурману згодом виділили квартири. Підготовані накази про нагородження орденами Червоної Зірки підписані не були.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter