Сучасний творець за критику може хіба що забанити в Фейсбуці. Письменники і художники 19 століття викликали на смертельний бій.

Лише у Франції дуелі оголошували поза законом мінімум тричі: в 1559, 1594 і 1626 роках. Марно. Заборони робили поєдинки ще популярнішими. Аж до Першої світової війни до цього способу захистити свою репутацію зверталися аристократи і офіцери. В 19 столітті звичай перейняла художня богема.

1806 рік

Томас Мур vs Френсіс Джеффрі vs Лорд Байрон

Збірка віршів Томаса Мура про подорож до Америки «Epistles, odes and other poems» викликала обурення по обидва боки океану. США вважалися світочем лібералізму, але ірландський поет в’їдливо критикував їхній устрій і особливо рабство.

Ідеологічні нападки читачів Мур міг стерпіти, але не витримав звинувачень в аморальності від літературного критика Френсіса Джеффрі. Підсумок – в 1806 році в передмісті Лондона мала відбутися дуель.

Зліва направо: Томас Мур, лорд Джеффрі, лорд Байрон. Джерела: Національна портретна галерея, Лондон / Ньюстедське абатство / Wikipedia

Поєдинок не відбувся, оскільки на галявині з’явилися представники влади. В лондонських салонах багато пліткували і жартували про те, що пістолети суперників не були заряджені.

Особливо старався Байрон. В поемі «Англійські барди і шотландські оглядачі» він висміяв учасників дуелі за «невинні», «позбавлені свинцю» пістолети. Мур в листі викликав на дуель і Байрона, але поет на той час подорожував, тому послання не отримав. Через кілька років вони все ж зустрілися і… стали близькими друзями.

1870 рік

Едуард Мане vs Луї Едмон Дюранті

18 лютого 1870 року на Вандомській площі в Парижі відкрилася виставка картин. Серед них були дві роботи Едуарда Мане: «Філософ (Жебрак з устрицями)» і «Мертвий Христос з янголами». Приятель художника, арт-критик Луї Едмон Дюранті у своєму відгуку про подію присвятив Мане лише один рядок:

«Мсьє Мане представив філософа, що наминає устриці, і акварель «Христа з янголами».

Едуард Мане і портрет Едмона Дюранті пензля Едгара Дега. Джерела: Ferdinand Mulnier / Музей образотворчих мистецтв Сан-Франциско / Wikipedia і Burrell Collection / Wikipedia
«Філософ (Жебрак з устрицями)» (зліва), «Мертвий Христос з янголами» (праворуч) пензля Едуарда Мане. Джерело: artchive.ru / Wikipedia

Розлючений таким лаконізмом, Мане знайшов Дюранті в кафе «Гербуа» на Монмартрі і вліпив тому ляпаса. Дуель на шаблях відбулася через три дні, вранці 23 лютого в лісі Сен-Жермен. Противники фехтували з таким завзяттям, що погнули зброю.

Мане атакував і поранив критика в груди. Рану оглянули секунданти – письменники Еміль Золя і Поль Алексіс. Вони дійшли висновку, що честь художника відновлено. Дуель стала настільки відомою, що постійні відвідувачі «Гербуа» написали про неї пісню. Всі четверо учасників поєдинку залишилися приятелями.

1897 рік

Марсель Пруст vs Жан Лоррен

i

Марсель Пруст заперечував свою гомосексуальність, але задокументовані його стосунки з композитором Рейнальдо Аном і особистим секретарем Альфредо Агостінеллі.

1896 рік. Літературний дебют Марселя Пруста був невдалим, але довів готовність молодого письменника захищати себе і свої твори.

Тоді критик Жан Лоррен насмілився не лише поставити під сумнів талант автора, а й натякнув на можливість його близькості з Люсьєном Доде, представником відомої в мистецьких колах сім’ї. Пруст зажадав сатисфакції.

Марсель Пруст і Жан Лоррен. Фото: marcelproust.it / Wikipedia; Otto Wegener / parisdepeches.fr

Дуель письменника і критика відбулася 5 лютого 1897 року в лісі Медон поблизу Парижа. Напередодні поєдинку зазвичай чутливий Пруст був абсолютно спокійним. Єдине, що його нервувало – це необхідність рано прокинутися. Секунданти постаралися і організували зустріч після полудня. Лоррен і Пруст стрілялися з 25 кроків, обидва не були влучними.

2006 рік

Уве Болл vs 5 кінокритиків

i

Екранізації Болла неодноразово потрапляли в ТОР-100 найгірших фільмів усіх часів на imdb.com. В 2009 році він отримав нагороду «За сумнівний внесок в кінематограф» на врученні премії «Золота малина».

Сьогодні дуелі на смертельній зброї поза законом. Тому в 2005 році німецький режисер Уве Болл, автор осміяних екранізацій відеоігор, викликав кривдників на боксерський ринг.

Болл пообіцяв провести по десять раундів з п’ятьма критиками, які опублікували хоча би по дві негативні рецензії на його фільми. Спонсором матчу стало онлайн-казино Golden Palace. Битися з режисером погодилися засновник сатиричного сайту Something Awful Річ Киянка, автор журналу Rue Morgue Кріс Александр, блогер і веб-майстер іспанського сайту Cinecutre Карлос Хіменес-Аргуело, оглядач Is not it Cool News Джефф Снайдер і Ченс Мінтер, інтернет-критик і боксер-любитель.

Бої відбулися у вересні 2006 року в Іспанії і канадському Ванкувері. В кожному переміг Уве Болл. Три матчі завершилися технічними нокаутами, один критик так і не зміг підвестися на рахунок «десять»

«Тепер мені подобаються критики… Кожен в рингу показав яйця. Ніхто не ліг без бою», — сказав режисер на прес-конференції.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter