Ґвалтівника й вбивцю засудили 1985 року. Докази беззаперечні. Він пережив 18 спроб ввести смертельну ін'єкцію, але тіло наркомана виявилося сильнішим за американське правосуддя.

21 вересня 1984 року на автостоянці в Клівленді знайшли тіло 14-річної Тріни Міддлтон. Вона була зґвалтована, вбивця наніс сім ножових поранень в груди і живіт. Дві подруги вбитої змогли вирватися, коли незнайомець намагався затягнути їх в машину. Вони сховалися в будинку неподалік і подзвонили в поліцію. Через переляк і стрімкість подій дівчата змогли лише приблизно описати нападника.

Втім, у слідчих була зачіпка. За три дні до смерті Тріни Міддлтон за такою ж схемою напали на 12-річну Веніту Маккенн: темношкірий чоловік спробував заштовхати її у свій автомобіль. Веніті вдалося звернути увагу перехожих і втекти.

6 грудня жертвою нападу по дорозі з магазину додому стала 11-річна Мелінда Ґріссом. Коли дівчинка вже була в машині, її побачила молодша сестра. На крик вибігла мати. Вона на ходу відкрила двері зі сторони водія і вчепилася в насильника. Мелінда вискочила із салону. Водій не впорався з керуванням, врізався в припаркований поруч автомобіль, але зміг виїхати.

Свідки замаху на Мелінду Ґріссом запам’ятали номери.

Romell Broom 1984
Ромелл Брум, поліцейське фото 1984 року. Джерело: прес-реліз до фільму «Die zweite Hinrichtung» / WDR / Sentana
i

З 1976 року в США виконали 1471 смертний вирок. 40 % страт відбулися в Техасі.

Смертельна ін’єкція застосовується в тюрмах 31 штату. Приблизно в половині з них засуджений може обрати для себе альтернативний вид страти:
електричний стілець — у 8 штатах,
газову камеру — в 4-х,
розстріл — у 2-х.
повішення — у 2-х.

Судова бюрократія

Власником машини виявився 28-річний Ромелл Брум, раніше засуджений за грабіж і зґвалтування.

Подруги впізнали чоловіка, який викрав Тріну Міддлтон. У тілі дівчинки була сперма людини з такою ж, як у Брума, групою крові B (III), а на місці вбивства знайшли волосся підозрюваного.

Суд тривав трохи більше місяця. 24 жовтня 1985 року згідно із законами штату Огайо Ромелла Брума засудили до смерті. Але навіть безумовно винного злочинця стратити в США не поспішають. Щоб уникнути помилки, йдуть апеляції, клопотання, перегляди справи.

Спроба страти відбулася лише 2009 року. Протокол зафіксував кожну деталь.

14 вересня 2009 року, понеділок

9:46 Брума переводять у камеру смертників.
11:49 Медичний огляд. Лікар констатує, що вени на правій руці доступні, на лівій їх видно погано.
12:17 Засудженому повідомляють, що губернатор штату відхилив прохання про помилування.
16:01 На вечерю подають смажене курча, рис, масло, хліб, груші, сік.
19:12 Брум дзвонить братові і каже: «Я хочу, щоб все швидше закінчилося. Мені набридло бути в тюрмі».

15 вересня, вівторок

5:08 Підйом.
5:21 Душ.
6:27 Каша на сніданок.
8:07 У в’язницю доставлено «техаський коктейль». Суміш тіопенталу натрію, панкурніума броміду і хлориду калію має викликати безболісну зупинку серця і дихання.
12:28 На обід Брум їсть курку з картопляним пюре, зелену квасолю і салат. П’є виноградний сік.

Страта призначена на 13:30

14:01−14:30 Медики намагаються знайти вену для ін’єкції.
14:42 Друга безрезультатна спроба.
14:44 Оголошено перерву.
14:49 Знову пошук вени. Брум плаче від болю.

«Це було жахливо. Я була там, коли вони намагалися поставити йому крапельницю. Нас розділяло скло, і я не могла його чути, але прекрасно все бачила. Коли все ж потрапили в вену, на його одяг бризнула кров. Потім прийшла тюремна лікарка і спробувала ввести голку в щиколотку, але потрапила в кістку. Було видно, що він відчуває нестерпний біль», — згадувала адвокат Адель Шенк.

У той день було зроблено 18 спроб знайти вену для ін’єкції на зап’ястях, ногах, ліктях Брума. Голка потрапляла в м’язи, один раз зламалася. Засуджений намагався допомогти, затягнув джгут і стискав руку, щоб вена надулася. Потім його руки почали розпухати. Медсестри знімали набряк вологими компресами, але це не допомогло.

Romell Broom with plasters at injection sites
Приміщення для виконання смертного вироку. Праворуч Ромелл Брум з пластирами на тілі в місцях невдалих ін’єкцій. Фото: The Second Execution of Romell Broom / Death Penalty Information Center

Другий шанс

У той же день адвокат Ромелла Брума відправив голові Верховного суду штату Огайо повідомлення з вимогою припинити страту через те, засуджений відчуває нестерпні страждання.

i

1946 року суд Луїзіани за вбивство власника аптеки засудив Віллі Френсіса до смерті на електричному стільці. На заваді стала технічна несправність: злочинця підсмажувало, а не вбивало. Екзекуцію зупинили. Вперше адвокати почали вимагати скасування страти на основі 8-ї поправки до Конституції, яка забороняє жорстокі і незвичні покарання. Без успіху. 9 травня 1947 року Френсіса знову посадили на електричний стілець. Цього разу він помер.

Тюремники заявляють, що не можуть знайти вену, оскільки в минулому Брум був ін’єкційним наркоманом. Вбивця повертається в камеру. Губернатор штату дарує йому тиждень життя.

Історія США знала кілька випадків, коли кара за допомогою смертельної ін’єкції затягувалася на кілька годин через погану якість препарату або низьку підготовку персоналу. Але перенесення на інший день сталося вперше.

Покарати не можна, помилувати теж

Відстрочку використали адвокати — для подачі звернення до Верховного суду Огайо. Біль, який відчував Брум під час невдалої страти, і необхідність готуватися до смерті вдруге в документі прирівнювалися до заборонених Конституцією тортур.

У США не одне десятиліття ведуться дискусії про гуманність вищої міри і різних технік кари. Випадок Брума знову сколихнув суспільство, суперечки тривали кілька років. 2016-го Верховний суд вирішив, що процедуру можна повторити. Аргументи: під час першої спроби смертоносна речовина в вену не потрапила і діяти не почала.

Зараз Брум очікує в камері смертників розгляду чергової апеляції.

Мати Тріни Міддлтон стверджує, що Брум вживав антигістамінні препарати для зневоднення, тому вени «всохли». Вона була присутня при першій страті, пообіцяла бути і на другій

«Це не поверне мою дочку, але перебуваючи там, я приймаю сторону своєї дитини».

Повторна страта Ромелла Брума відбудеться 17 липня 2020 року.

Romell Broom 2009
Ромелл Брум, 2009 рік. Фото: Ohio department of rehabilitation and correction

Безболісну кару ще не винайдено

  • 2014 року засуджений за групове зґвалтування і вбивство Клейтон Локетт 43 хвилини страждав в агонії після смертельної ін’єкції. В адміністрації в’язниці стверджують, що під час страти у злочинця луснула вена, і препарат не повністю подіяв.
  • Того ж року на канапі смертників опинився вбивця Джозеф Вуд. О 13:52 йому ввели ін’єкцію седативного препарату мідазоламу і наркотичного гідроморфону. Летальну дозу перевищили в 15 разів, але це не спрацювало. Дві години Вуд задихався «як риба на суші». Відповідальною за страждання вбивці вважають фармацевтичну компанію, яка не провела належних досліджень смертельного препарату.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter