Гід формою Другої світової — поручик Війська Польського

Фото: Олексій Горшков

Спецпроект WAS приурочений до річниці капітуляції нацистської Німеччини. Вивчайте і порівнюйте уніформу піхотинців семи армій, що воювали на європейському театрі Другої світової війни.

У другому випуску — офіцер Війська Польського.

Євген, 49 років, поштовий кур’єр
Форма: поручик 1-ї Польської піхотної дивізії імені Тадеуша Костюшка

Де воювали

— Перше формування частин із польських громадян, які перебували в СРСР (біженців, полонених, в’язнів), почалося 1941 року. За прізвищем командувача їх називають «армією Андерса». Після конфлікту уряду Польщі у вигнанні зі Сталіним вони пішли в Іран, до англійців.

Вдруге формувати радянське Військо Польське почали 1943 року, зі створення дивізії імені Костюшка. Вона дійшла до Берліна.

Що носили

— Від початку польські частини ходили здебільшого в радянській військовій формі, але зі своїми відзнаками. Власне обмундирування з традиційними елементами набуло широкого поширення тільки 1944-го, коли дивізія вступила на територію Польщі. Звісно, довоєнна польська форма була красивішою. Ця шилася в Радянському Союзі, проста.

Деталі

— Рогатівка, чи конфедератка — національний військовий головний убір з 18 століття. Носили всі, не лише офіцери. Хіба що офіцерські могли бути зроблені з якіснішого сукна.

i

Петлиці піхотинців Польської республіки (1918–1939)

На кокарді — орел першої польської королівської династії П’ястів. Так він висічений у кам’яній ніші із саркофагом Болеслава ІІІ. На відміну від довоєнного, цей орел виглядає менш агресивним і не носить корону.

Жовтий і синій — кольори піхоти в польській армії. Такі петлиці замінили знамениту «зубчатку». 1944 року, коли тривали бої з УПА, виникли проблеми. Українці навіть зрізали ці петлиці з польських мундирів. Тому Військо Польське офіційно повернуло свою зубчатку. Та чимало солдатів, які служили ще у старій, довоєнній армії, нашили її набагато раніше.

Дві червоні нашивки — знаки за легкі поранення. У поляків була інша система, але багато хто з офіцерів перейшов до Війська Польського з Червоної армії, тому зберегли свої знаки.

Рослинність на обличчі в польських частинах регулювалася, та під час війни за цим майже не слідкували. Що ближче до фронту, то менше умовностей.

Чим воювали

— Стандартне озброєння офіцера — це пістолет ТТ. Багато хто носив трофейну зброю. Свої пістолети Vis зразка 1935 року вони не зберегли. Як додаткову зброю офіцер міг мати пістолет-кулемет Шпагіна або пістолет-кулемет Судаєва. Я реконструюю командира взводу. Це найнижча тактична одиниця, тому поручик у бою вів вогонь урівень із солдатами.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter