5 історій про окуляри: від ескімосів до кінозірок

Задача винайти сонцезахисні окуляри далася людству непросто. Спочатку були примітивні вироби для захисту очей від ультрафіолету, потім — скляні окуляри. Минула ціла епоха, поки носити скельця стало модно. Лише у 20 сторіччі розпочалося промислове виробництво темних окулярів, і вони захопили світ. Ray-Ban® та WAS розповідають, як це було.

1. Елітарна простота

Тонка лінза, яка фіксується м’язами обличчя. Незручний, але престижний — монокль. Предмет виглядає просто, але його було винайдено значно пізніше за окуляри. Вважається, що це зробили німці. Принаймні, першим відомим носієм був антиквар Філіпп фон Штош, який у 1720-х роках через монокль вивчав твори мистецтва в Римі.

Вибух популярності моноклів стався в другій половині 19 століття. Їх носили переважно чоловіки з вищих прошарків суспільства, тому монокль разом із капелюхом-циліндром став невіддільною частиною образу капіталіста.

Напередодні Першої світової війни особливого поширення лінза набула у військовій еліті Німеччині. Серед вищих офіцерів вермахту мода прожила аж до кінця Другої світової війни. Любителями моноклів також були: політичний мислитель Карл Маркс, київський письменник Михайло Булгаков, батько-засновник Пакистану Мухаммед Алі Джинна, італійський мислитель-традиціоналіст Юліус Евола.

2. Пізанський пристрій

Дія фільму «Ім’я троянди» за детективним романом Умберто Еко відбувається 1327 року в італійському монастирі. Чернець-францисканець Вільгельм Баскервільський, якого грає Шон Коннері, для читання вдягає окуляри. Це не помилка, окуляри справді винайшли понад 700 років тому. Але хто й де — достеменно невідомо.

За найкраще обґрунтованою версією, вперше революційний прилад для покращення зору побачили в місті Піза на півночі Італії близько 1290 року. Ми знаємо про це з проповіді домініканця Джордано да Піза, написаної 1306 року: «Не минуло ще й двадцять років з часу, як було винайдено мистецтво виготовлення окулярів». З подальшого тексту стає зрозуміло, що чернець особисто знав винахідника, але його ім’я не називається.

1313 року хроніка домініканського монастиря святої Катерини в Пізі фіксує початок виробництва окулярів. Для спільного блага довелося порушити права невідомого автора на розробку: «Брат Алессандро делла Спіна, скромний і добрий чоловік, який пристрій не побачить — вже знає, як його змайструвати. Вперше окуляри зробив хтось інший, хто не хотів ділитися своїм винаходом. Спіна ж відтворив окуляри й поділився з усіма».

Логічно, що саме домініканці роздивилися перспективу інновацію і доклалися до її поширення. Вони були орденом учених і багато часу проводили за читанням, письмом, малюванням. Так, першим відомим зображенням окулярів став портрет домініканця Г’ю із Сен-Шер 1352 року, на якому авторитетний коментатор Біблії сидить за письмовим столом.

3. Сила модерної культури

Тепер уже складно повірити, але це щира правда: у минулому людей в окулярах сприймали як слабких, інертних, надто набожних. Це змінилося лише в 20 сторіччі. Першим руйнувати стигму став президент США Теодор Рузвельт — вольовий, рішучий і надзвичайно популярний. Він займав Білий дім два терміни та завжди фотографувався в окулярах.

З роками окуляри стали важливою складовою іміджу. Американські підлітки купували рогові оправи за прикладом рок-н-рольника Бадді Голлі. Без легендарних круглих окулярів складно уявити Джона Леннона. Моду на окуляри підтримували вигадані персонажі. Приміром, Супермен у ті моменти, коли не рятував світ, перевтілювався на журналіста Кларка Кента і носив рогову оправу. Наприкінці 20 сторіччя головним амбасадором окулярів став Гаррі Поттер.

Сучасна масова культура зробила те, чого не змогла спільнота інтелектуалів в минулому, — окуляри стали крутими.

4. Ескімоський досвід

Через ураження ультрафіолетом очі червоніють і болять, течуть сльози. У найгірших випадках це може призвести до пошкодження сітківки та втрати зору. Сніг відбиває 80 % ультрафіолету, тож сонце + сніг = снігова сліпота. Саме тому для мешканців Арктики захист очей є найважливішим.

Ескімоси створили перші сонцезахисні окуляри та назвали їх ніґауґек. Прилад роблять із деревини, моржевої кістки чи оленячого рога, прорізаючи в заготовці тонкі горизонтальні щілини. Ніґауґек обмежує кількість ультрафіолету, що потрапляє до очей, а також покращує різкість зору.

Такі окуляри використовували учасники обох знаменитих експедицій до Південного полюсу — Роберта Скотта та Руаля Амундсена. Капітан Скотт пишався своїми дерев’яними ніґауґеками, які були ідеально підігнані під його обличчя. Але першим, 14 грудня 1911 року, полюсу дісталися норвежці Амундсена, які випередили британців на 35 днів.

5. Сучасний захист

Перші в історії темні окуляри створили не для захисту очей від сонця. У 12 столітті їх вдягали судді в Китаї, аби лінзи з димчастого кварцу приховували емоції під час допиту свідків. Перший європеєць у темних окулярах — це видатний французький хімік 18 сторіччя Антуан Лавуазьє. Він ставив досліди, намагаючись підпалити різні матеріали сонячним світлом, посиленим гігантськими лінзами. Свої очі вчений захищав окулярами із закопченого скла.

Сучасні сонцезахисні окуляри з’явилися після того, як 1913 року хімік Вільям Крукс створив церієві лінзи, що блокували 100 % ультрафіолетових променів. Вже в 1920-х років темні окуляри почали набирати популярність, адже їх носили кінозірки.

1929 року підприємець Сем Фостер став виробляти доступні целулоїдні окуляри. 1936 року почалося виробництво перших антиблікових окулярів з поляризованими лінзами: компанія Bausch & Lomb створила Ray-Ban® для пілотів військової авіації США.

Сучасна індустрія виробництва сонцезахисних окулярів — це близько $ 30 мільярдів. Ринок Сполучених Штатів — найбільший. Американці 2017 року купили темних окулярів на $ 5,6 мільярда, французи були на другому місці з $ 3 мільярдами, німці — на третьому. Мода продовжує керувати цим ринком. З минулого століття люди розповідають про себе за допомогою стилю своїх оправ.

Будь ласка, не жертвуйте здоров’ям очей заради стилю. Остерігайтеся підробних лінз, перед купівлею Ray-Ban® перевірте сертифікат продавця на сайті eyewearbrands.com.ua.

ТОВ «Нова Віста» є офіційним дистриб’ютором ТМ Ray-Ban® в Україні.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter