Ким за походженням був Фредді Мерк’юрі?

Напевно кожного, хто бачив вокаліста Queen Фредді Мерк’юрі, цікавило питання: звідки його корені? Його гурт – британський, але на типового англійця смуглявий співак не надто схожий.

Справжнє ім’я музиканта – Фаррух Бульсара.

Він народився у 1946 році на Занзібарі. Тоді на цьому острові біля африканських берегів був однойменний султанат під британським протекторатом. Там традиційно мешкало багато вихідців з Індії. Зокрема батьки Фарруха.

Взагалі-то вони були парсами. Це нащадки іранців, які після арабського завоювання Персії в 7 столітті не захотіли приймати іслам та зберегли свою традиційну віру – зороастризм. Вони переселилися на територію нинішнього штату Гуджарат на заході Індії.

Parsis
Parsis. India, 1870. Source: Wikimedia Commons

Саме з Гуджарату походили батьки Фарруха. Прізвище Бульсара утворилася від назви індійського міста, в якому жив їхній рід – Бульсар (нині Валсад).

Ім’я Фаррух у перекладі з фарсі – «щасливий». Взагалі парси забули мову предків та говорять однією з індійських мов – гуджараті. Але їхня релігійна література написана давньоіранськими мовами – авестійською та пехлеві.

З Гуджарату парси роз’їхалися до різних індійських штатів. Найбільше – до Махараштри з центром у Бомбеї (нині Мумбаї). У місті Панчган у Махараштрі, де жили його тітка з дідусем, Фаррух провів дитинство. Там він вчився у школі, захопився рок-н-роллом, створив перший підлітковий гурт почав називати себе Фредді.

Farrukh Bulsara in India
Фредді Мерк'юрі зі шкільним оркестром. Індія, початок 1960-х років. Джерело: Місіс Булсара

У 16 років Бульсара повернувся на Занзібар. Але ненадовго: там почалася революція, яка супроводжувалася кривавими погромами вихідців з Індії. І вся родина у 1964-му переїхала до Лондона. Де шість років потому Фредді візьмуть до гурту Smile, який згодом буде перейменований на Queen.

Коли у 1991 році Фредді Мерк’юрі помер у Лондоні, прощання з ним відбувалося за зороастрійським обрядом. Взагалі-то він у дорослому віці відійшов від цієї релігії, але на церемонії наполягли батьки.

Неможливим було тільки саме поховання за зороастрійською традицією. Воно передбачає виставлення тіла у спеціально відведеному місці (або так званій «вежі мовчання»), де м’які тканини з’їдають птахи або собаки (а кістки, які лишаються, потім складають до урни). За британським законодавством передбачено лише два способи поховання – в землі або кремація. І батьки музиканта були змушені погодитися на другий варіант.

Сьогодні у світі лишилося дуже мало парсів – близько ста тисяч. Більшість із них мешкає в Мумбаї. В Ірані лишилися невеликі громади зороастрійців, які пережили століття гонінь.

Літній парс
Літній парс продає зороастрійську символіку, наші дні. Джерело: Scott Edmunds / Flickr / CC BY 2.0
i

Попри невелику чисельність парси посідають помітне місце в культурі, бізнесі та політиці Індії. Серед них був, наприклад, Джамшеті Тата – засновник компанії Tata, індійського автогіганта. Але найвідоміший парс всіх часів – це, безумовно, Фредді Мерк’юрі.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter