Кліматичний коридор: як нахил земної осі посприяв розселенню людей

Людство завжди залежало від змін клімату, хоча раніше люди не були рушіями цих змін. Команда дослідників створила комп’ютерну модель змін клімату за 140 000 років і дізналася, як вони могли вплинути на розселення перших людей.

Симуляцію зробили на базі CCSM3 — кліматичної моделі, яка була створена спільними зусиллями науковців з багатьох країн і знаходиться у вільному доступі. У модель завантажили відомі дані про те, як за останні 140 000 років змінювалася земна орбіта, нахил земної осі, склад атмосфери, площа льодовикових шапок на полюсах та інші чинники, які впливають на клімат. На основі цих даних програма створила симуляцію змін температури та кількості опадів в Африці, Аравійському півострові та Середземномор’ї. Ці фактори визначали кількість рослинності у різних регіонах. Для більшості регіонів та періодів результати симуляції збіглися з даними, відомими про стародавній клімат з інших наук.

Моделювання кількості опадів у період 50 000–30 000 років тому. Джерело: African climate response to orbital and glacial forcing in 140,000-y simulation with implications for early modern human environments / pnas.org
Моделювання рослинного покриву у різні періоди з 125 000 років тому до сучасності. Джерело: African climate response to orbital and glacial forcing in 140,000-y simulation with implications for early modern human environments / pnas.org

Результати симуляції показали: близько 125 000 років тому земна вісь розташовувалась таким чином, що північна півкуля влітку підходила максимально близько до Сонця, а взимку, навпаки, максимально від нього віддалялась. Внаслідок цього в Сахарі та на Аравійському півострові було більше опадів влітку, і ці регіони, які зараз являють собою пустелю, покрилися рослинністю.

В період від 70 000 до 15 000 років тому льодовикові шапки на полюсах та зменшення кількості парникових газів в атмосфері призвели до похолодання та зменшення кількості опадів біля екватора. Через це у регіоні стало менше лісів, що могло спонукати людей мігрувати в менш засушливі зони з більшою кількістю рослин. Адже більше рослин — більше тварин, на яких можна полювати. Одночасно з цим в Середземномор’ї та на Близькому Сході стало більше опадів взимку. Приблизно 60 000 років тому почалася масштабна міграція homo sapiens в Євразію (хоча спроби заселити континент наші предки робили й раніше), яка завершилася зникненням інших видів людей, які жили на континенті.

Автори дослідження кажуть, що їхня модель поки не ідеальна — її результати для деяких регіонів та періодів не збігалися з реальними. Тому її продовжують удосконалювати. Також відтоді як модель почали випробовувати, значно зросла обчислювальна потужність комп’ютерів, і це дозволить зробити симуляції точнішими. Також вони наголошують, що зміни клімату навряд чи були єдиною причиною міграцій людей, але точно на неї впливали.

Читайте далі про останніх еректусів.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter