10439

Тюбики геть! Революція в космічному харчуванні

Креветки та курка-карі проти пресованих пластівців і перетертого м’яса в тюбику. А замість порошкових напоїв — запашна кава. Їжа для космосу невпинно оновлювалася, тюбики втрачали популярність. WAS разом із сервісом доставки їжі Raketa продовжує тиждень космічної їжі, і розповідає, як космічне харчування ставало смачнішим.

Все починалося з тюбиків, а у випадку з космічною місією «Меркурій» їжа також постачалася у формі пресованих кубиків. Але всі пілоти як один жалілися, що такою їжею важко насититися. Космічне меню потребувало вдосконалення. Перші важливі ознаки модернізації з’явилися в космічних програмах «Джеміні» та «Аполлон».

Учасник польоту «Джеміні-3» в березні 1965 року Ґас Ґріссом був настільки засмучений якістю тодішньої космічної їжі, що це спонукало пілота Джона Янга несанкціоновано пронести на борт сендвіч із солониною. Астронавти спробували заборонений делікатес, за що згодом отримали догану — сендвіч залишав крихти, які могли пошкодити прилади корабля.

Тоді ж у 1965-му для «Джеміні» приготували першу сублімовану їжу у вакуумних упаковках. Аби зменшити вагу й залишити більше вільного місця, з їжі видалили всю воду, зберігаючи, однак, корисні та смакові якості продуктів. Тоді їжу пакували в чотиришаровий вакуумний контейнер із клапаном на кінці. Клапан був потрібен, аби спеціальним інжектором вприскувати воду в упаковку. Далі залишалося тільки розрізати контейнер й насолоджуватися обідом.

Яловичина з овочами. Удосконалене паковання для астронавтів корабля «Аполлон-11», який в 1969 році здійснив посадку на поверхню Місяця. Фото: NASA

Разом із пакуванням поліпшилося й меню. Так, пілоти програми «Джеміні» ласували омлетом, креветками, куркою під соусом карі та рисовим пудингом із родзинками. Запивали все кавою, виноградним соком і молоком. Також астронавти вперше отримали можливість обирати комбінацію страв за смаком.

Програма «Аполлон» хоч і не внесла революційних змін до космічного харчування, проте все ж покращила результати «Джеміні». Вже 1969 року пілоти «Аполлона-11», включаючи Ніла Армстронга, отримали вдосконалені інжектори, які тепер мали ще й гарячу воду, крім холодної. До того ж, вони вже могли їсти ложками.

Екіпаж «Аполлона-11» частувався яловичиною з овочами, свининою з картоплею та беконом, яблучним соусом. А в пілотів «Аполлона-15» з’явилися спресовані абрикосові батончики, якими вони перекушували під час роботи на поверхні Місяця. Цікаво, що починаючи з «Аполлона-11», астронавти мали невеличкі порти для рідкої їжі, що були вбудовані в шоломи. Передбачалося це на випадок розгерметизації корабля, коли людям довелося б жити в скафандрах без доступу до твердої їжі.

А от з боку СРСР десятиліттями особливих нововведень не було, хіба що поліпшувалися ті самі тюбики.  1971 року в експлуатацію ввели спеціальну піч, яка підігрівала тюбики, що стало певним аналогом інжекторів з теплою водою. У радянських космонавтів трохи покращилося меню, в яке включили борщ, філе курки, котлети та антрекоти. До речі, під час програми «Аполлон-Союз» 1975 року, американські астронавти вперше спробували борщ у тюбиках.

До СРСР прогрес дійшов пізно: 1982 року пілоти радянських космічних кораблів нарешті отримали сублімовану їжу у вакуумних упаковках. Тюбики залишилися для десертів і соків. До цього часу сам раціон космонавта збільшився до 200 найменувань.

В наші дні сублімована їжа — основа харчування космічних пілотів. Однак до неї також додалися консерви, які розігріваються на спеціальних пристроях.

Набридла карантинна гречка? Тоді замовляйте через Raketa страви з улюблених закладів, що зараз працюють в режимі take away. Ось вам промокод, який дає знижку 100 грн на перше замовлення.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter