Церква саєнтології заробляє більше $500 мільйонів щороку. Цей бізнес придумав багатоженець, брехун, соціопат, відмінний оратор, харизматична та енергійна людина.

i

Саєнтологія — міжнародний рух, суміш психології, філософії, окультизму і наукової фантастики. Щоби стати саєнтологом, треба пройти програму «Очищення». Як багато іншого в саєнтології, вона платна. Фото: Toronto Reference Library

Біографія майбутнього пророка подібна життю Гомера – зусиллями Рона Хаббарда та його апостолів вона сповнена легендами. Кожен рядок потрібно ділити на три. А краще оперувати фактами, встановленими під час судових засідань. На щастя для дослідників, саєнтологи спровокували безліч судів.

1. Прикрашай

Рональд Хаббард народився в Небрасці 13 березня 1911 року. Дитинство провів на Дикому Заході, але всупереч офіційній біографії не пов’язував себе узами кревного братерства з індіанським племенем чорноногих (чорноногі не знають звичаю кревного братерства).

В 1924 році він справді став одним з наймолодших скаутів-орлів в США. Підлітком самостійно здійснив подорожі Індією і Китаєм, пізнаючи сутність людського буття (двічі з’їздив з мамою за туристичною путівкою).

Після закінчення школи вступив до Університету Джорджа Вашингтона, маючи намір вивчати будівельну справу. За кілька семестрів був відрахований за неуспішність (канонічна саєнтологічна біографія стверджує, що отримав диплом з відзнакою).

Брав участь в наукових експедиціях на Карибські острови і в Пуерто-Ріко, але нічим себе не зарекомендував. В 1941 році вступив до Військово-морської академії США і після її закінчення служив на флоті.

Служба в ВМФ завершилася феєрично. Під час патрулювання навесні 1943 року командир корабля USS PC-815 Рон Хаббард повідомив, що переслідує японський підводний човен. Бій тривав 55 годин. На підмогу надіслали чотири кораблі і два дирижаблі. USS PC-815 випустив 35 глибинних бомб, відстреливши власну радіоантену. Три матроси отримали поранення і травми. Радари інших кораблів не виявили субмарин чи їхніх уламків. Після війни в японських архівах не знайшлося згадок про підводні човни, втрачені біля узбережжя Орегону.

Через місяць Хаббард для тренування обстріляв нібито безлюдний острів, який виявився щільно заселеною територією Мексики. Дивом обійшлася без людських і дипломатичних жертв. Капітана списали з формулюванням «не придатний до командних посад», але любов до капітанських кашкетів залишилася у нього назавжди.

Рон Хаббард і Томас Моултон в Портленді на фоні протичовнового корабля USS PC-815, де Хаббард був командиром. Фото: Oregon Journal / United States National Archives / Wikipedia

2. Пиши книгу

1930-1940 роки були «золотою добою» космічної фантастики. Хаббард публікував оповідання та романи, наклади зростали, проте література практично не приносила грошей. Новим хобі став окультизм: Рональд разом з другом Джеком Парсонсом намагався викликати Антихриста. Не викликав, але одружився на подружці Джека, не подаючи на розлучення зі своєю першою дружиною.

В 1950-му Хаббард нарешті опублікував успішну книгу «Діанетика: сучасна наука про розум». Вона просувала методику отримання безумовного щастя, абсолютного здоров’я і навіть безсмертя. На тиждень продавалося по 4000 примірників, що дозволило книзі потрапити до десятки бестселерів The New York Times.

Втім, спроби Хаббарда подати своє вчення як науку зіштовхувалися з опором професіоналів. Журнал Scientific American зауважив, що «кожна сторінка книги містить більше обіцянок і менше доказів, ніж будь-яка публікація з моменту винаходу друкарського верстата», а наукові журнали Journal of the American Medical Association і American Journal of Psychiatry повертали статті про діанетику з критичними рецензіями. Відтоді психіатри були оголошені головними ворогами руху.

Хаббард тим часом не соромився брати по $500 з відвідувачів своїх лекцій і сеансів терапії. Серед них ставало все більше відомих людей.

Офіс саєнтологів в Голлівуді з рекламою «Діанетики». Джерело: Los Angeles Public Library
Хаббард з другою дружиною на борту шхуни «Blue Water II», червень 1946 року. Джерело: Miami Daily News / Wikipedia

3. Борися з системою

За словами другої дружини, ще під час написання «Діанетики» Хаббард мріяв про створення релігії. Це дозволило би не платити податки з доходів і зняти питання про наукові докази. Релігія живиться лише вірою.

В середині 1950-х самоназваний гуру зареєстрував «Церкву американської науки», «Церкву духовного інжинірінгу», «Церкву саєнтології» і запатентував кожен чих. Це вибило конкурентів – групи діанетики, утворені неліцензованими послідовниками. Бізнес пішов, щорічні доходи Рональда перевищили $2 мільйони (в перерахунку на сучасні долари) і незабаром він викупив особняк в Англії у махараджи Джайпура. Другу дружину Сару змінила третя Мері Сью. Вона вбачала великий потенціал в ідеях чоловіка і незабаром обійняла посаду голови Охоронного відділу.

Хаббарда оточували віддані прихильники – і агенти федеральних служб. Незабаром вони відкрили полювання на саєнтологів за брехню про лікувальну силу методики і несплату податків. Федеральні суди справедливо зазначали, що внески в «громадську організацію» збагачують її лідера.

До 1966 року Рон Хаббард перебував під слідством в США і Великобританії, саєнтологія була заборонена в Австралії, тривали розслідування в Канаді, Новій Зеландії і ПАР. В цей критичний момент, коли багато хто би здався, Хаббард зміг зібратися і почати нове життя. Лідер церкви задешево придбав три старих судна, вдягнув капітанський кашкет і вийшов з-під американської юрисдикції в нейтральні води.

Рон Хаббард, 1950 рік. Фото: Los Angeles Daily News Negatives, UCLA Library / University of California
Рон Хаббард проводить семінар з діанетики в Лос-Анджелесі, 1950 рік. Фото: Los Angeles Daily News Negatives, UCLA Library / University of California

4. Заведи рабів

Зійшовши на палубу флагмана «Аполло» (перейменований скотовоз Royal Scotman), Рональд оголосив себе комодором Флоту саєнтології. Кілька сотень його послідовників вдягнули стару морську форму, підписали контракт на служіння лідеру строком у мільярд років і вирушили в морську прогулянку.

Все це могло би стати веселою пригодою, але кораблі були старими, часто ламалися і загрожували життю екіпажів. Ще більше адептам загрожував сам Хаббард. Влада заочно поставили йому діагноз параноїдальна шизофренія. Перебуваючи далеко від стримуючої сили правоохоронних органів, гуру зовсім злетів з котушок.

В морі Рон Хаббард склав «Етику» – власний кримінальний кодекс. Популярним покаранням стало викидання винного за борт з 10-метрової висоти. До того ж періоду відносять появу «Загону реабілітаційних проектів» (по суті, концтабору) і «Чесної гри» (методики протидії внутрішнім і зовнішнім недоброзичливцям).

«…Може бути позбавлений будь-якого майна або поранений будь-яким саєнтологом без будь-яких покарань з боку церкви Саєнтології. Може переслідуватися судом, може бути обдурений або знищений».

Викидання винного за борт. Скріншот з документального фільму Going Clear

5. Захоплюй світ

Комодор не сходив на берег, але продовжував рухатися до своєї мети – визнання саєнтології релігійним об’єднанням, звільнення від податків і прощення всіх боргів перед державою. В 1971 році колишні послідовники Хаббарда заявили, що церква планувала взяти під контроль уряди США, Великої Британії та провідних європейських країн – іншими словами, захопити світ. Інформація занадто схожа на божевільну теорію змови.

Грім вдарив у 1977 році. Виявилося, що розвинена шпигунська мережа саєнтологів проникла в податкове управління США, Інтерпол, ФБР і ЦРУ. Викрадалися секретні документи, відбувалися фальсифікації, ставилося прослуховування, шантажувалися високопоставлені співробітники. Це було найбільше проникнення в державну систему США, в якому брали участь до 5000 агентів церкви.

Операцію «Білосніжка» викрили випадково, коли двох співробітників Охоронного відділу Хаббарда затримали під час злому будівлі суду у Вашингтоні. ФБР зробили крок у відповідь. Обшук церкви в Лос-Анджелесі проводили одночасно 156 агентів – історичний рекорд для ФБР. Після 21 години слідчих дій було вилучено 16 тонн документів та інших речових доказів.

Рон Хаббард за письмовим столом. Фото: Foto Link / Leemage Ron Hubbard / EastNews

6. Вали все на дружину

Докази були незаперечні. Мері Сью Хаббард, голова Охоронного відділу і дружина лідера секти, взяла всю провину на себе. Вона заявила, що чоловік нічого не знав про «Білосніжку» та отримала 5 років тюрми.

Одні вважають Мері Сью «залізною леді». Інші кажуть, що її зламала загибель старшого сина в 1976 році. 22-річного Квентіна знайшли без свідомості у власній машині, шланг від вихлопної труби йшов в салон. Через два тижні він помер в лікарні. Мері Сью оголосила, що син помер від енцефаліту. Знайомі хлопця говорили, що він був гомосексуалістом (це категорично заперечують саєнтологи) або просто патологічно сором’язливим з дівчатами.

Смерть Квентіна змінила і Рона Хаббарда. Підозрілість перетворилася на манію. Він перестав з’являтися навіть перед своїми парафіянами. Хаббарду всюди ввижалися змови, замахи на його гроші, здоров’я, владу і життя. На цей час податкове управління США оцінювало капітал церкви у $200 мільйонів.

Звинувачення, пред'явлені Мері Сью Хаббард. Джерело: Filed in Open Court, United States District Court for the District of Columbia

7. Грамотно обери наступника

Улюбленцем, зв’язком із зовнішнім світом і правою рукою Хаббарда став Девід Міцкевич. Батьки привели його до церкви саєнтології ще дитиною. Вони сподівалися, що там сина вилікують від астми. У 1977 році 17-річний Девід обійняв посаду кінооператора церкви, а пізніше завоював репутацію надзвичайно амбітного і честолюбного юнака.

В 19 років Міцкевич зайняв місце одного з трьох «повірених» Рона і з часом зовсім посунув двох інших. Девід передавав розпорядження Хаббарда і вирішував, яка інформація дійде до вух лідера. Фільтрація була потужною. Коли Мері Сью вийшла з в’язниці, їй так і не вдалося побачитися з чоловіком.

Девід Міцкевич, 2012 рік. Фото: Scientology Media / Flickr

8. Помри тихо

Коли флот саєнтологів перестали приймати в портах Середземного моря, Рон Хаббард був змушений повернутися в США. З 1976 року він жив в каліфорнійському містечку Квінта. Про його місцезнаходження стало відомо, і Рон переїхав в Хемет. А за рік пропав остаточно. В 1979 році 68-річному Хаббарду поставили діагноз «пухлина лобових часток мозку», всупереч обіцянці саєнтології позбавити адептів від онкологічних захворювань.

27 січня 1986 року маленький Девід Міцкевич (зріст – лише 155 см) виходить на велику сцену в костюмі, прикрашеному золотим аксельбантом. Він заявляє, що Рональд Хаббард перейшов на новий рівень і відторгнув своє тіло. Зал зустрів новину тривалими оплесками.

Проходження занять і процедур, необхідних для досягнення найвищого статусу «Чистого» від душевних травм, небажаних емоцій і спогадів, в 1980 році коштувало рядовому саєнтологу $15760 (46 тисяч в сучасних доларах). Щорічні доходи церкви і пов’язаних компаній зараз перевищують $500 мільйонів. В 1993 році податкова служба США визнала саєнтологію релігією з усіма належними пільгами. В 2013-му подібне рішення ухвалила Великобританія.

«Війна закінчилася», – заявив Девід Міцкевич.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter