

Томас Кук і алкоголіки: Навіщо вигадали сучасний туризм
Технологію туристичного бізнесу в середині 19 століття розробив британський пастор Кук. Вагон, чай, булочка – так все починалося.
33-річний баптистський проповідник Томас Кук не любив п’яниць, а їх в Англії 1841 року була чимало. Щоби заохотити парафіян вести тверезий спосіб життя, він вирішив організувати 20-мильну поїздку залізницею між містами Лестер і Лафборо. В тому районі її проклали недавно, і паротяг вважався новинкою. В дорозі усім пасажирам видавали чай і булочку. Кук брав за тур 1 шилінг – стільки ж коштував квиток на омнібус
. Набралося 570 охочих поїхати з ним. Групу супроводжував духовий оркестр.
Ця поїздка, яка відбулася 5 липня, вважається першою в світі організованою груповою подорожжю, яка відповідала основним принципам сучасного туризму. Були визначені мета і тривалість, організовані транспорт, харчування та розваги.


Що винайшов Кук:
- групові тематичні, паломницькі, оздоровчі тури і круїзи;
- путівки, що включають у вартість транспорт, проживання, харчування та екскурсії;
- систему бронювання готелів;
- трансфер з порту або вокзалу в готель;
- дорожні чеки.
В гори та на інший континент
Ще три роки Томас Кук возив на екскурсії членів товариства тверезості та парафіян недільних шкіл, а потім організував фірму і почав займатися розважальними подорожами без проповідей. Успіх був неймовірний – тури з Лестера в Ліверпуль розкупили на етапі рекламної кампанії. Клієнти вимагали продовження.
З кожним роком туристи агентства Кука заїжджали все далі. Їм запропонували тематичні поїздки до Шотландії, на батьківщину Вальтера Скотта і Роберта Бернса, творчість яких було популярною серед англійців. Потім з’явилися тури в Ірландію, Уельс і на острів Мен.
Через 15 років, в 1855-му, Кук запропонував першу подорож за кордон – в Париж. Він зробив ставку на комфорт і чітку організацію. Відмовився від вагонів третього класу, заздалегідь проїхався маршрутом, відвідав ресторани, уклав контракти з готелями, випустив путівник з описом пам’яток і порадами щодо поведінки в поїздці. А після успішного вояжу до Франції почав пропонувати оздоровчі тури в швейцарські Альпи і екскурсії пам’ятками Італії.
Ще через 10 років, в 1865-му, агентство Кука почало возити британців на інший континент – до Америки, а американців – в Європу. Для цього довелося відкрити філію фірми в США. Одним з перших її клієнтів був Марк Твен, який описав свої спостереження і враження в книзі «Простаки за кордоном».
«Куди би ми не прибули – в Європу, Азію чи Африку – всюди ми створювали сенсацію і, насмілюся додати, несли з собою голод і спустошення. Ніхто з нас до цього ніде не бував, всі ми приїхали з глухої провінції; в цій подорожі у нас була захоплива принада новизни, і ми дали волю всім своїм природнім інстинктам», – Марк Твен.




Велика політика
Пізніше надійшла черга паломницького туризму – в Палестину. Для гарантування безпеки караван з першою групою з 60 осіб супроводжували 77 озброєних співробітників фірми. До другої групи спадкоємець британської корони принц Уельський попросив взяти своїх синів Альберта і Георга. В цей же час прем’єр-міністр Великобританії Гладстон запропонував розробити поїздки для англійців в Індію і для багатих індійців – в Англію, щоби зміцнити зв’язок країни з колоніями. Політичне замовлення було виконано блискуче, і незабаром Кук почав возити індійців-мусульман до Мекки.
Коли в 1869-му відкрився Суецький канал, Кук отримав дозвіл правителя Єгипту Ізмаїл Паші і запустив екскурсійні кораблі Нілом, показавши туристам піраміди.
Розпочавши свою діяльність з поїздки непитущих між двома сусідніми містами в Англії, Кук завершив її організацією навколосвітнього 222-денного круїзу.






Послідовники
Після смерті Томаса в 1892 році справу продовжив його син Джон, ще через сім років управління перейшло трьом онукам. Вони продали сімейний бізнес, і протягом 20 століття агентство багато разів змінювало власників.
Сьогодні Thomas Cook Group – найбільша туристична агенція Великобританії з 3000 представництв, понад 20 000 співробітників і власною авіакомпанією зі 100 літаків. В своїх бюро компанія забезпечує мандрівників необхідної валютою і дорожними чеками, в тому числі фірмовими – Thomas Cook.