Перевір свої почуття 31 законом середньовічної любові

Квіти, подарунки, тяжкі зітхання і залицяння – все це вигадано французькими поетами в 12 столітті. Чи здатні ви виконувати їхні вимоги в 21-му?

До 12 століття жінку не потрібно було в себе закохувати. В класичній Греції дружин обирали виходячи з їхніх господарських умінь і здатності народжувати дітей. В республіканському Римі батько сімейства без зайвих слів видавав дочку за уславленого воїна. В Середньовіччі феодал міг взяти невисокородну жінку силою.

Все змінили французи. Вони перетворили брутальну хіть на fin’amor – витончене, куртуазне кохання. Історики культури виявили це, аналізуючи поезію французьких трубадурів. В 12-му столітті в їхніх віршах з’явився новий сюжет.

Ілюстрації з «Манесського кодексу» – збірки світської поезії, написаної середньоверхньонімецькою мовою, 1300 рік. Джерело: uni-heidelberg.de

Любиш позичати – люби і віддавати

В основі сюжету – історія придворного юнака, закоханого в дружину господаря. Кожен візит в будинок сеньйора стає для нього мукою. Одного разу юнак вирішує продемонструвати дамі свою прихильність, починає служити їй і тим самим встановлює двосторонні феодальні відносини.

Приймаючи послуги васала, пан зобов’язаний відплатити за його службу. Дама, яка приймала обітницю вірності юнака, мусила коли-небудь йому віддатися.

Гра в кохання набирала обертів. В поезії трубадурів закохані максимально розпалюють своє бажання, але довго стримуються. Їм не вдається пригорнутися одне до одного, адже придворне життя – це життя під наглядом. Постійне приборкання пристрасті, ризик і загравання роблять цінним саме очікування. Так французи навчилися демонструвати свою любов поза шлюбом і ліжком. Церква засуджувала куртуазну культуру, але закоханих це не зупиняло.

«Облога Замку Кохання», зворотній бік туалетного дзеркала, слонова кістка. Приблизно 1350 рік. Фото: Marie-Lan Nguyen / Лувр / PD
«Придворна сцена», зворотній бік туалетного дзеркала, слонова кістка. Перша третина 14 століття. Фото: Jastrow / Лувр / PD

Кохання – це як дружба

Вміння грати в куртуазне кохання відрізняло виховану і витончену особу від селюка. Згодом саме куртуазність, а не брутальна сила, стала способом потрапити у ліжко жінки.

Становище жінок також змінювалося. З появою лицарського культу прекрасної дами ними вже не міг опанувати хто завгодно. В поезії трубадурів поряд зі словом «кохання» вперше з’явиться слово «дружба». Тепер любов – це флірт, запаморочення і емоційний зв’язок, а не примітивне плотське бажання.

Потім французи зробили крок ще далі. Вони почали засуджувати тих, хто кохав неправильно.

i

Цитата з трактату «Про Любов»:

«Любов є певна природжена пристрасть, під дією якою людина понад усе прагне домогтися обіймів іншої людини і в тих обіймах за обопільної згоди здійснити все, встановлене любов’ю».

Хто ж так любить?

Близько 1184-го року капелан французького короля Андрій написав трактат «Про Любов». В ньому парижанин пояснив, що таке любов, як її потрібно домагатися, зберігати і як її можна позбутися.

Згідно з трактатом, любов «навіть грубіяна і невігласа змушує блищати красою». Заради кохання кожен має зробити все можливе, навіть якщо це порушує закони шлюбу або пристойності. Куртуазна любов може виникнути між будь-якими чоловіком і жінкою, незалежно від їхнього стану в суспільстві. Виняток становили черниці. Їхньої прихильності краще не шукати – в цьому Андрій переконався на власному досвіді.

Серед іншого в трактаті подана збірка з 31 закону любові. За нею в Судах любові під головуванням шанованої і успішної в амурних справах дами нібито розглядали спірні справи французьких придворних.

Ось одна зі зразкових справ, описана в трактаті. Дама зажадала від закоханого лицаря заприсягтися виконувати будь-які її веління. Коли юнак погодився, дівчина наказала облишити її. Лицар засмутився. Одного разу він почув, як друзі брудно обговорюють даму його серця. Він відповів їм «крутими словами». Дама оголосила лицаря присяголомником.

Графиня Шампанська, яка розбирала цю суперечку, вирішила, що дама повелася негідно. Подарувавши лицареві надію на стосунки і потім відкинувши їх, вона порушила Закон любові. Суд постановив, що дама мусить прийняти залицяння лицаря.

Ілюстрації з «Манесського кодексу» – збірки світської поезії, написаної середньоверхньонімецькою мовою, 1300 рік. Джерело: uni-heidelberg.de
Ілюстрації з «Манесського кодексу» – збірки світської поезії, написаної середньоверхньонімецькою мовою, 1300 рік. Джерело: uni-heidelberg.de
Ілюстрації з «Манесського кодексу» – збірки світської поезії, написаної середньоверхньонімецькою мовою, 1300 рік. Джерело: uni-heidelberg.de

31 закон з трактату «Про Любов»:

 1. Шлюб – не привід відмовити любити.
 2. Хто не ревнує, той і не любить.
 3. Ніхто не може бути зв’язаний подвійною любов’ю.
 4. Любов завжди або прибуває, або спадає.
 5. Що закоханий бере проти волі коханого, то не має смаку.
 6. Не ставши зрілими, хлопчики не люблять.
 7. Якщо один із закоханих вмирає, овдовілий має чекати два роки.
 8. Без вагомих причин нікому не може бути відмовлено в коханні.
 9. Кохати може лише той, хто має любовний потяг.
 10. Любов завжди безкорислива.
 11. Не слід любити тих, з ким соромно просити шлюб.
 12. Справжній коханець не бажає інших обіймів, окрім своєї коханої.
 13. Любов розголошена не є довговічна.
 14. Легкою досяжністю знецінюється любов, важкою набуває ціни.
 15. Кожний коханець перед поглядом, милим йому, блідне.
 16. За раптового явлення коханця серце тріпоче.
 17. Нова любов стару жене.
 18. Лише відвага кожного робить гідним любові.
 19. Якщо слабшає любов, швидко вона гине і рідко відроджується.
 20. Хто любить, того боязкість губить.
 21. Справжні ревнощі підсилюють пристрасть коханця.
 22. Підозра, що падає на коханця, примножує ревнощі і пристрасть.
 23. Хто мучиться любовними думками, той мало спить і мало їсть.
 24. Будь-яка дія коханця спрямована на думки про його милого.
 25. Справжній коханець благом лише те вважає, що до серця його милому.
 26. Любов любові ні в чому не відмовляє.
 27. Коханці ніякими втіхами не наситяться.
 28. Найменші здогади коханців одне про одного вже погані викликають підозри.
 29. Кого без міри обтяжує хіть, той не вміє любити.
 30. Справжні коханці в своїй уяві ніколи одне одного не залишають.
 31. Одну жінку любити двом, а двом жінкам одного ніщо не перешкоджає.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter