Перша сексуальна революція у Франції: фрейліни проти королев

Таня Сорокіна-Піддубняк

На початку 16 століття фрейліни замінили повій, які служили при дворі французьких королів. Так почалася війна дружин проти коханок.

Середньовічна Франція. При королівському дворі ведуть господарські і державні справи п’ять-шість сотень наближених чоловіків. Дружин вони можуть привести в особливих випадках: на урочистості, бали і турніри.

При дворі є лише кілька дам, які прислужують королеві і принцесам. Непомітні і скромні, вони не відіграють вагомої ролі в житті двору. Сексуальні потреби монарха і придворних задовольняє бордель з «дівчат радості», яких набирають з сусідніх сіл.

Все змінюється у 1491 році. Дружина короля Карла VIII, 14-річна герцогиня Анна Бретонська, започатковує свої правила.

Anna Bretonskaya v okruzhenii zhenschin
Анна Бретонська приймає подарунки в оточенні почоту. Жан Переаль, приблизно 1506 рік. Зображення: Musée départemental Thomas-Dobrée / grand-patrimoine.loire-atlantique.fr

1483-1515
Карл VIII і Людовик XII – Анна Бретонська

1515-1547
Франциск I – Франсуаза де Шатобріан

1547-1559
Генріх II – Катерина Медічі, Діана де Пуатьє

1589-1610
Генріх IV – Габріель д’Естре

1715-1774
Людовик XV – маркіза де Помпадур

Департамент шляхетних дам

Анна створює при дворі «департамент гарних манер» і особисто відбирає почот – дев’ять заміжніх дам і 40 фрейлін з дворянських сімей. Дівчата прислужують королеві і розважають придворних чоловіків в межах дозволеного: бесідами, іграми, співами, читанням вголос.

У 1515 році королем стає Франциск I, великий поціновувач жіночої краси. Він продовжує справу Анни і збирає при дворі яскравих і чуттєвих дівчат. Король дарує їм наряди і заохочує до розкоші. Вперше офіційно призначають фаворитку короля. Вона грає роль другої дружини і, загалом, більш впливова, ніж перша.

Так, Франсуаза де Шатобріан робить своїх братів полководцями. Вони програють низку битв, і Франція втрачає Мілан. Після призначення нової фаворитки, графиня повертається до чоловіка. Той б’є її, потім ріже дружині вени. Вона гине.

Тим часом у палаці з’являються апартаменти для інтимних розваг з благородними дамами. Ключі від кімнат є лише у Франциска. Роботи у простих «дівчат радості» ставало все менше, незабаром їх зовсім розпускають.

Фаворитка Франциска I Анна д'Етамп. Портрет, що приписують Корнелю де Ліону. Зображення: Xavier Caré / Метрополітен-музей / Марія Болейн була однією з фавориток англійського короля Генріха VIII і, ймовірно, Франциска I. Зображення: tudorhistory.org
Клод де Роан-Жиє. Зображення: Gdethoury, Inventory, Лувр, CC BY-SA 3.0) / Франсуаза де Фуа. Зображення: Лувр, Wikipedia

Летючий ескадрон в спідницях

В 1547 році корону вдягає Катерина Медічі, дружина Генріха II. Вона створює «летючий ескадрон в спідницях». Вкладаючи знатних красунь в потрібні ліжка, королева вирішує важливі державні справи.

Опіканка Катерини, Діана де Пуатьє, виходить з-під контролю і стає фавориткою Генріха. Діана старша за короля на 20 років. Це не заважає їй стати справжньою правителькою Франції та наймогутнішою жінкою епохи.

Пуатьє не лише вміло розставляє своїх людей на важливі державні посади, але й активно листується з іноземними послами і Папою Римським. Документи король підписує іменем «ГенріхДіан».

Діана де Пуатьє. Школа Фонтенбло, 1550 рік / Базельський художній музей, wga.hu
Портрет Діани де Пуатьє на дубовій панелі. Жан Клуе, дата невідома. Джерело: gogmsite.net
Portret Dianyi de Puate
Портрет Діани де Пуатьє в образі богині полювання. Зображення: Almare / Замок Шенонсо / CC BY-SA 2.5

Справжні королеви

Фаворитки царюють майже 300 років, керують королями і державними справами, позбавляють себе від суперниць за допомогою отрут та інтриг.

Католичка Габріель д'Естре вмовляє протестанта Генріха IV змінити конфесію, і вже за п’ять років у Франції припиняються релігійні війни. Король збирається одружитися на фаворитці, але та раптово помирає. Швидше за все, від отрути.

Людовик XV байдужий до керування країною, тому маркіза де Помпадур замінює короля на засіданнях, прийомах і нарадах. Також вона сама підбирає Людовику коханок. Так стає знаменитим «Оленячий парк» – маєток в околицях Версалю, в якому король інкогніто зустрічався з 15-17-річними дівчатами. Потім їх видавали заміж, причому, монарх забезпечував придане.

Dianu de Puate
Картина «Туалет дами» Франсуа Клуе, ймовірно, зображує Габріель д'Естре, фаворитку Генріха IV. Ілюстрація: National Gallery of Art / nga.gov
Маркіза де Помпадур. Робота Франсуа Буше, 1750-1758 роки. Національна галерея Шотландії / Wikipedia
Найвідоміша з дівчат, яка пройшла через «Оленячий парк» – 15-річна ірландка Луїза О’Мерфі. Франсуа Буше. Музей Вальрафа-Ріхарца / Wikipedia

Золоту епоху версальського фаворитизму завершує наприкінці 18 століття Велика французька революція. Втім, фаворитки досі залишаються в центрі подій, і не лише в Європі. Мерілін Монро і Кеннеді, Анн Пенжо і Міттеран, медсестри-охоронці і Каддафі, принц Чарльз і Камілла Паркер-Боулз – лише найвідоміші історії.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter