5 експонатів першого музею порнографії: люди, боги, кози

Сергій Ксаверов

Ці непристойні артефакти довший час тримали в секретних сховищах і демонстрували лише обраним. З 2000 року антична порнографія стала загальнодоступною.

Коли в другій половині 18 століття почалися систематичні розкопки Помпей, туди любили заглядати знатні персони. Багато відкриттів ставалися у них на очах, коли назовні витягали знайдені раніше і знову закопані античні раритети. На це були дві причини: дослідники хотіли зробити приємне віп-гостям і не бажали випадково викопати у них на очах що-небудь непристойне. А цього добра в Помпеях вистачало.

i

Виверження Везувію, що сталося 24 серпня 79 року, призвело до загибелі міст Помпеї, Геркуланум, Стабії, а також кількох невеликих селищ і вілл.

Лише для високоморальних чоловіків

Помпеї, Геркуланум і Стабії дійшли до нас в тому вигляді, в якому їх застало виверження вулкана. Християнська цензура не торкнулася загиблої культури, і це стало проблемою. Розкопки показали, як насолоджувалася своєю хтивістю Римська імперія в часи найвищого розквіту. На фресках, мозаїках, рельєфах люди і тварини злягалися у всіх мислимих позах, а боги і міфологічні істоти демонстрували нев’янучу потенцію.

У 1819 році розкопки разом з дружиною і дочкою відвідав майбутній король Обох Сицилій Франциск I. Обурений побаченим, він звелів відвезти і замкнути всі непристойні артефакти. Так в неапольському Музеї Бурбонів (тепер – Національний археологічний музей) з’явився Секретний кабінет (Gabinetto Segreto). Його експонати за спеціальним дозволом могли побачити лише «високоморальні чоловіки». В самих Помпеях еротичні фрески, які неможливо було демонтувати, прикрили металевими щитами. За додаткову плату їх відкривали, і знову тільки для чоловіків.

Глиняні лампи з Секретного кабінету. Фото: Darren & Brad / Flickr
i

Не всі експонати Gabinetto Segreto були знайдені на розкопках Помпей, Стабії і Геркуланума. Колекцію поповнювали предмети з усієї Італії. Сам Секретний кабінет ніколи не поміщався в одну кімнату. Це галерея, яка з часом захоплювала все нові приміщення.

Повернення порнографії

Щоб описати колекцію римських непристойностей, вчені згадали рідкісне слово порнография. В античній літературі давньогрецький термін «зображення повій» трапляється одного разу. Спочатку ним послуговувалися науковці, потім слово пішло в народ.

В 1860 році Джузеппе Гарібальді взяв Неаполь і широким жестом відчинив двері Секретного кабінету. Незабаром його закрили знову, майже на півтора століття. Лише 2000 року прихована колекція стала доступною для всіх, хоча підліткам для її відвідування досі потрібен дозвіл батьків.

Ось найвідоміші з непристойностей Gabinetto Segreto.

1.

Венера Калліпіга (Гарнозада)

Римська копія більш ранньої грецької роботи зображує дівчину, яка підняла туніку, щоби оцінити свої сідниці. Статую знайшли в підземній залі римського палацу Нерона, до потрапляння в Неаполь вона зберігалася в Колекції Фарнезе.

19 століття скульптура провела під замком в спеціальній Кімнаті Венер Секретного кабінету. Туди з усієї Італії звозили статуї з оголеною жіночою натурою.

Венера Калліпіга. Фото: ho visto nina volare / Flickr

2.

Таємне життя пігмеїв

Поширеною темою фресок в будинках заможних жителів Помпей було життя пігмеїв. Вперше їх згадував Гомер. Він повідомляв про війну, яку плем’я вело з лелеками.

Під час розкопок Будинку Квадриги в Помпеях в 1844 році з’ясувалося, як саме римляни уявляли собі сексуальне життя африканців. На фресці зображений груповий секс в човні. Учасники так захоплені процесом, що, здається, не помічають крокодилів і бегемотів навколо.

Секс втрьох на човні в оточенні диких тварин. Фреска, Помпеї. Джерело: Національний археологічний музей (Неаполь) / Wikipedia

3.

Довідник поз

Більшість фресок потрапили до Секретного кабінету з борделів (лупанаріїв), бань (терм) і трактирів, над якими часто були розташовані покої повій.

Над парою в колінно-ліктьовий позі видніється напис «Всувай без поспіху».

Фреска з Секретного кабінету. Фото: Sailko / Національний археологічний музей (Неаполь) / CC BY 3.0
Фреска з Секретного кабінету. Фото: Marie-Lan Nguyen / Національний археологічний музей (Неаполь) / Wikipedia
Фреска з Секретного кабінету. Фото: Marie-Lan Nguyen / Національний археологічний музей (Неаполь) / Wikipedia
Фреска з Секретного кабінету. Фото: Marie-Lan Nguyen / Національний археологічний музей (Неаполь) / Wikipedia

4.

Вакханалія Фавнів

До 1530 року античний саркофаг перебував в Палаццо Венеція в Римі і був відомий місцевим художникам, які приходили змальовувати рельєф. Потім він став частиною Колекції Фарнезе, переїхав до Неаполя і, зрештою, потрапив під замок.

Можна лише уявити, як моралістів обурювали гомоеротичні сцени за участю фавнів! І все ж в Секретному кабінеті був ще більш скандальний експонат.

Римський саркофаг з Секретного кабінету. Фото: Sailko / Національний археологічний музей (Неаполь) / CC BY 3.0
Римський саркофаг з Секретного кабінету. Деталь. Джерело: ancientrome.ru
Римський саркофаг з Секретного кабінету. Деталь. Джерело: ancientrome.ru
Римський саркофаг з Секретного кабінету. Деталь. Джерело: ancientrome.ru

5.

Пан і коза

Статуя, що зображає статевий акт божества скотарства і родючості з козою (за іншою версією, з козлом) була знайдена в 1752 році в Геркуланумі. Видатну за майстерністю виконання скульптуру не можна було знищити і неможливо демонструвати.

Згодом статуя стала зразком античної порнографії. Сьогодні це центральний експонат Секретного кабінету.

Пан злягається з козою. Фото: Marie-Lan Nguyen / Національний археологічний музей (Неаполь) / CC BY 2.5

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter