Спочатку людство створило електромасажери для лікування жіночої істерії. Електричні праски, пральні машини і пилососи з'явилися пізніше.

Найдавнішому фалоімітатору не менше 28 тисяч років. Камінь характерної форми знайшли в печері поблизу німецького міста Ульм. Стародавні китайці створювали масажери з нефриту, слонової кістки і бронзи. Гробниці фараонів рясніють секс-виробами із золота і срібла. Є легенда, що Клеопатра розважалася порожнистим гарбузом, в який для створення вібрації запускали бджіл.

Справжній технічний прорив людство зробило в 19 столітті.

Процедури для роздратованих дам

За Вікторіанської епохи лікарі почали ставити жінкам новий діагноз – «істерія». Хвороба характеризувалася нервозністю, зомліннями, безсонням, надмірним збудженням. Лікували це масажами, натираючи статеві органи пацієнтки доти, доки вона не відчувала задоволення. Це називалося «істеричним пароксизмом».

Руки лікарів втомлювалися, тому довелося винайти допоміжні пристрої.

«Цілющий масаж доктора Свіфта, від шиї до колін». Рекламний постер з гравюрою Жака-П'єра Майгрієра. Джерело: thehistoryblog.com

Перший у світі механічний пристрій для досягнення оргазму винайшов американець Джон Тейлор. Він отримав назву «Маніпулятор» і нагадував стіл з вирізаним у вигляді жіночого таза отвором. Паровий двигун подавав теплу воду і рухав вібруючу сферу для зовнішньої стимуляції. Механізм був громіздким. Двоє людей підтримували вогонь, один масажував пацієнтку.

Трохи пізніше з’явилася американська модель «Чаттануга». Її механічний маніпулятор був приєднаний до парової машини через стіну в кабінет лікаря. Не кожен фахівець міг дозволити собі таку конструкцію, а ось на курортах вони були популярними: «істеричні» пані масово їздили на води.

«Маніпулятор» Джона Тейлора. Джерело: Hustvedt, A. (2011). Medical Muses: Hysteria in Nineteenth-Century Paris. New York. W. W. Norton & Co / deadideas.net
Кабінет лікаря з першим вібратором. Джерело: diletant.media

Перші пристрої були незручні в експлуатації, і фахівці британської медичної компанії Weiss розробили новий тип – електромеханічний вібратор. За принципом дії він був схожий на сучасні вібратори і міг видавати до 7000 коливань за хвилину.

Через два роки Джозеф Гренвіль вдосконалив машину. За свій зовнішній вигляд вона отримала назву «Молот Гренвіля»: нагадувала дриль з круглою насадкою, важила 17 кілограмів і сильно торохтіла під час сеансу. В комплекті йшов зарядний пристрій розміром зі швейну машину. Винахідник стверджував, що розробив апарат для чоловіків, щоб розслабляти їхні затиснуті м’язи.

Електромеханічний вібратор компанії Weiss. Джерело: Rachel P. Maines: The Technology of Orgasm: «Hysteria», the Vibrator, and Women's Sexual Satisfaction

Кульки, вусики та шипи

В 1900 році на Паризькій всесвітній виставці представили більше десятка різних моделей масажерів. Одним з найпопулярніших був «Кров’яний розподільник», винайдений у Великобританії – його випускали до 1920-х років. Вібруючий диск обертався ручкою. Теоретично машинку можна було розкрутити до 5000 оборотів на хвилину. Виробник заявляв, що «розподільник» бореться із застоями крові, однак жінки використовували його по-своєму.

«Кров'яний розподільник», 1920 рік. Джерело: thackraymedicalmuseum.co.uk

В 1902 році нарешті представили ​​модель, яку можна було використовувати самостійно, без помічників. Американська компанія Hamilton Beach спеціалізувалася на розробці побутової техніки для кухні та рекламувала новий товар як масажер для обличчя, шиї і стегон. До нього додавали різні насадки: присоски, вусики, м’які шипи. Реклама обіцяла зцілення від лупи, глухоти, плоскостопості, поліомієліту, карієсу, головного болю, запорів, астми, випадіння волосся і туберкульозу.

Хто не бажав придбати апарат в особисте користування, міг орендувати його. Заповзятливі медики скуповували потужні моделі і відкривали «процедурні театри». Електричні вібратори звисали там зі стелі, пацієнток брали партіями.

Викривальний кінематограф

До 1920 року вібратори продавалися краще за тостери. Спеціальні насадки були навіть в комплекті до пилососів. На повному серйозі розробляли універсальну насадку для масажу, яку можна було приєднувати до міксера, блендера або вентилятора.

Все зіпсував порнофільм «Історії монахинь». В одному з епізодів чоловік через шпарину підглядав за черницею, яка бавиться з вібромасажером. Після цього стало неможливим більше вдавати, що пристрій застосовується лише в медичних цілях. Реклама зникла з газет, а механізми – з продажу. Тепер замовити їх можна було лише поштою.

Втім, технічний прогрес не припинився. Вібратори ставали компактнішими, легшими і простішими. Vibra King або розробка Альфреда Гілберта вже нагадували сучасні фени.

Реклама електричного пристрою Sanofix. В комплекті йшли чотири насадки для масажу. Джерело: WELLCOME LIBRARY, LONDON / CC BY 4.0
Відцентровий вібратор з насадками, 1906 рік. Джерело: WELLCOME LIBRARY, LONDON / CC BY 4.0
Вібромасажер Vibra King. Джерело: time-for-rest.com

Швидше, менше, сильніше

З 1940-х років в галузі почалося впровадження нової серії вдосконалень. Апарат Wahl Hand працював значно тихіше за попередників, а Handy Hannah важив лише 2,4 кілограми. Niagara 1968 року могла проникати глибше і мала регулятор швидкості вібрації.

В 1966 році американець Джон Тавель запатентував «Бездротовий електричний вібратор для використання на людському тілі» – перший, який працював на батарейках.

Апарат Niagara 1968 року з регулятором швидкості. Джерело: nerve.com
Відносно тиха модель Wahl Hand-e. Джерело: nerve.com

В 1970-х роках популяризації вібраторів сприяли сексуальна революція і виступи феміністок. На прилавки з побутовою технікою масажери не повернулися, але їх почали продавати в спеціалізованих магазинах – секс-шопах. Тим часом, в Сан-Франциско відкрили перший музей вібраторів. З’явилися вібратори для внутрішнього масажу.

Персональний вібратор. Фото з сайту excitermag.net

З 1983 року електромасажери, які можна було використовувати для самозадоволення, почали випускати в СРСР. Вітчизняна модель ВП-1 вібрувала з такою силою, що трясло все тіло. В 1990-х на уламках Союзу почали відкриватися секс-шопи, де можна було долучитися до західного асортименту.

Радянський електромасажер ВП-1, 1983 рік. Джерело: besplatka.ua

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter