Тест 10 відмінностей нацистів від комуністів
«73 річниця вигнання нацистів з України» – такі плакати можна побачити в центрі Києва. Вихід Червоної армії до західного кордону в 1944-му вважається тепер не звільненням, а зміною німецького окупаційного режиму на радянський. Мілітаризм, вождизм, репресії, імперський стиль – сталінський СРСР і Третій райх були багато в чому схожими. Тим цікавіше шукати відмінності.
У 1930-ті роки від голоду і терору в цій країні загинули близько 100 тисяч євреїв.
До 1939 року в ГУЛАГу утримували більше євреїв, ніж в нацистських концтаборах. Близько 100 тисяч радянських євреїв загинули в передвоєнне десятиліття.
В цей час євреїв у Третьому рейху дискримінували, грабували і примушували до еміграції. Депортувати їх в табори смерті німці почали після старту Другої світової.
У 1937 році країна вийшла на 1-е місце в Європі і на 2-е в світі (після США) за обсягами промислового виробництва.
Результатом сталінської індустріалізації в СРСР стало зростання ВВП на 6,3% на рік. У Німеччині цей показник становив 4,4%. Це значно вище, ніж в США, Великобританії і Франції, які переживали «Велику депресію».
У 1937–1938 роках в цій країні почалися масові репресії проти поляків, румунів, латишів, греків, фінів, іранців, болгар, македонців. Їх вважали опорою іноземних розвідок.
З серпня 1937 року по листопад 1938-го в рамках «національних операцій» НКВС засудили 335 513 осіб, з них до розстрілу – 247 157, тобто 74%.
Особливим розмахом відзначалася репресивна кампанія проти поляків: засуджені – 103 489 осіб, засуджені до розстрілу – 84 471.
У серпні 1936 року почалося змагання заводів і фабрик за виробничими і соціальними показниками. Переможцю давали звання «зразкове підприємство» та вручали перехідний прапор.
В указі Гітлера йшлося, що претенденти на звання зразкових підприємств мають відповідати принципам «краси праці», вимогам рівня професійної підготовки та «міри спільності» керівництва і підлеглих.
На партійному з'їзді 1936 року проголосили чотирирічний план економічного розвитку. Метою було самозабезпечення країни ресурсами і продовольством.
За 4 роки Німеччина мала підготуватися до автономного існування на випадок військової блокади. Економіку мілітаризували, імпорт скоротили до мінімуму, запровадили жорсткий контроль за цінами та розміром заробітної плати, будували заводи з виробництва синтетичного каучуку, тканин, пального з власної сировини.
У СРСР з 1928 року діяли п'ятирічні плани.
Ця держава була першою, яка оголосила війну тютюну. Куріння назвали причиною раку, інфарктів, гомосексуалізму і зниження влучності стрільби. Діяла потужна антитютюнова реклама, підвищували податки на тютюнові вироби, обмежували куріння в громадських місцях.
У 1931 році Гітлер став вегетаріанцем, відмовився від алкоголю, тютюн почав викликати у нього відразу. Особисті вподобання фюрера дали поштовх державній кампанії.
У 1933 році геї були оголошені шпигунами. Гомосексуальність кримінально переслідувалася, максимальне покарання – 8 років ув'язнення. Серед інших, у гомосексуалізмі звинуватили керівника управління внутрішньої безпеки країни, його стратили.
Кримінальну відповідальність за добровільне мужоложство запровадили в Радянському Союзі в грудні 1933 року з подачі спецслужб. Чекісти повідомили Сталіну про викриття «об'єднання педерастів», які нібито перетворювалися на «прямі шпигунські осередки».
У 1939 році за підготовку перевороту, терористичних акцій проти керівників країни і мужоложство до розстрілу засудили колишнього наркома внутрішніх справ СРСР Миколу Єжова.
Антигомосексуальне законодавство в нацистській Німеччині було значно посилене в 1934 році, коли Гітлер розправився зі штурмовиками НСДАП. Їх лідер Ернст Рем був геєм. Верхньої планки покарання відповідні статті не мали.
З початку 1930-х років у країні заборонили сучасну архітектуру. Проектувати можна було лише на основі «класичної спадщини». Домінував неокласицизм з рисами ампіру і арт-деко.
З 1932 року сучасна архітектура в СРСР занепадає, проекти цензурують. Починається гігантоманія, прикрашення без конструктивного сенсу. Головним декоративним прийомом стає колонада.
Тогочасні урядові будівлі в Німеччині нагадують сталінські – нацисти теж поважали неокласицизм. Однак вони не мали контролю над приватними замовниками. В Рейху продовжували втілювати сучасні проекти житлових і промислових будівель.
У цій країні існувала законна практика заслання неугодних в концентраційні табори без слідства і вироку.
«Захисний арешт» існував в Німеччині з середини 19 століття. Його термін спочатку становив добу, але міг бути продовженим до нескінченності. Це дозволяло гестапо запроторювати в табори людей, коли до них не можна було застосувати кримінальне право або суд ухвалював виправдувальний вирок. Так ізолювали членів лівих партій, релігійних та національних меншин, асоціальні елементи, гомосексуалів.
У радянський ГУЛАГ усі потрапляли за вироками: судів, які повністю контролювалися владою, або «троєк НКВС» (як правило, складалися з місцевого начальника НКВС, прокурора і першого секретаря комітету ВКП(б)).
Під час поділу Польщі в 1939 році ця держава захопила Варшаву і пізніше поміняла її на Литву.
Секретний додаток до Договору про ненапад (пакт Молотова-Ріббентропа) встановлював німецько-радянський кордон в Польщі по річці Вісла.
У вересні 1939 року під час вторгнення в Польщу вермахт окупував всю Варшаву (Вісла ділить її навпіл) і Люблін (місто на схід від Вісли, потрапляло до радянської «сфери інтересів»). За це СРСР отримав від німців дозвіл зайняти Литву, яка за договором належала до «сфери інтересів» Рейху.
Ви не бачите різниці між нацистами і комуністами. Значить, були би репресовані і тими, і іншими.
Ви все ще намагаєтеся розібратися в сортах тоталітарних режимів. Не завжди успішно.
Ви – подвійний агент. Чудово обізнані і вкрай підозрілі