

Штат зі знижкою: 150 років скандальному продажу Аляски
В жовтні 1867 року США увійшли у володіння Аляскою. Російська імперія продала півострів з прилеглими островами за $7,2 мільйони золотом. За сучасним курсом це $108-125 мільйонів – дуже дешево за шмат суходолу і води площею 1,7 мільйони квадратних кілометрів. Незабаром тут знайшли і видобули 1000 тонн золота на $13-14 мільярдів. І все ж продавець може бути радий угоді, а серед покупців вистачає невдоволених.
10 972 238 з отриманих за Аляску 11 362 481 рублів Російська імперія витратила на закупівлю обладнання для залізниць.
Важливою причиною поразки Росії у Кримській війні (1853-1856) стала відсталість транспортної мережі, нездатної перекидати припаси і війська у потрібних обсягах. Тоді імперія гостро відчула вразливість далеких територій. Аляска межувала з Канадою, колонією ворожої Британської імперії. У разі нападу крихітні російські гарнізони, розкидані по величезній території, не зуміли би її захистити. Швидко доставити допомогу з континентальної Росії було неможливо.
Краще задешево продати американцям, ніж безкоштовно віддати англійцям – таким був вибір царя Олександра II.
Тим часом, низка економістів в США вважають, що покупка Аляски не окупилася досі, навіть після відкриття там нафтових родовищ. За їхніми підрахунками, управління віддаленим штатом, облаштування інфраструктури за важких кліматичних умов і пільги для працюючих там компаній все ще переважають надходження податків з Аляски.
«США дозволяють жителям Аляски залишати у себе 90% прибутків від нафтових полів і забирають дуже мало податків. Пік надходжень… з Аляски припадає на 1982 рік – $24 мільйони», – пише економіст Девід Баркер.


















