Чарлз Дарвін і суперечка про відкриття дактилоскопії

Над ідентифікацією злочинців за відбитками пальців свого часу паралельно працювали дослідники з різних країн. Один був найпершим, другий – найшвидшим, третій застосував це на практиці, четвертий зробив методику відомою.

29 червня 1892 року у себе вдома під Буенос-Айресом були вбиті Понсіано Рохас (6 років) та його сестра Тереза (4 роки). Їхній матері Франсисці перерізали горло. Жінка вижила і дала свідчення проти сусіда Педро Веласкеса. Однак тиждень допитів не допоміг поліцейським вибити з нього зізнання.

Інспектор, який вів справу, вирішив знову піти на місце злочину і виявив на одвірку кривавий слід пальця. Випиляний фрагмент дерева дослідив криміналіст Хуан Вучетич. Хорватський емігрант надихнувся дослідженнями британця Френсіса Гальтона і розробив для поліції Буенос-Айреса систему ідентифікації за відбитками – дактилоскопію.

Вучетич дав свій висновок: відбитки на одвірку не належать Педро Веласкесу. Але кому? Сліди збіглися з відбитками матері убитих. Під тягарем доказів Франсиска Рохас почала говорити. Вона просто сильно хотіла заміж за приятеля, який не любив дітей. Довічний термін для дітовбивці став першим вироком, ухваленим на підставі експертизи відбитків пальців.

Після переконливої ​​перемоги звинувачення у справі Рохас поліція Аргентини відмовилася від громіздкої системи ідентифікації француза Альфонса Бертильона. Вона вимагала фіксації 14 антропометричних показників: зріст стоячи і сидячи, розмах рук, довжина і ширина голови, відстань між вилицями, довжина і ширина правого вуха, довжина лівої ступні, довжина середнього пальця і ​​мізинця лівої руки, довжина лівого передпліччя, колір райдужної оболонки лівого ока та особливі прикмети. Тепер в кримінальну картотеку вносили лише відбитки пальців злочинців.

Робочий журнал Вучетича з відбитками пальців, 1891 рік. Джерело: музей Міністерства безпеки провінції Буенос-Айрес, Аргентина / nlm.nih.gov
Винайдений Вучетичем пристрій для демонстрації відбитків пальців, 1891 рік. Джерело: музей Міністерства безпеки провінції Буенос-Айрес, Аргентина / nlm.nih.gov
Персональна карта Вучетича з відбитками пальців, 1911 рік. Джерело: Поліцейський музей Міністерства безпеки провінції Буенос-Айрес, Аргентина / nlm.nih.gov
Розроблена Вучетичем інструкція для зняття відбитків пальців, 1890 рік. Джерело: Поліцейський музей Міністерства безпеки провінції Буенос-Айрес, Аргентина / nlm.nih.gov

Уважний Гершель

Втім, біля витоків дактилоскопії стояв не Вучетич, а чиновник британської колоніальної адміністрації в Бенгалії Вільям Гершель. Індійські підрядники, які працювали з ним, залишали на контрактах чорнильні відбитки пальця. Це вважалося важливішим за підпис. Згодом Гершель зауважив, що візерунки на пальцях ніколи не повторюються. Тепер під час виплати грошей він вимагав залишати два відбитки: на списку з іменами і на квитанції. Так була подолана практика приходити по кілька разів за солдатською платнею і отримувати пенсію вже після смерті людей похилого віку.

Гершель зафіксував велику кількість відбитків у своєму записнику і після 19 років спостережень визначив, що папілярні лінії не змінюються з віком. В 1877 році він написав листа генеральному інспектору в’язниць Бенгалії, запропонувавши розпізнавати ув’язнених за вказівним і середнім пальцями правої руки.

Через десять днів надійшла відповідь, в якій відкриття називали фантазією не дуже здорової людини. Дослідник повернувся в Англію.

Дактилоскопічна карта Гершеля, 1859-1890 рр. Джерело: archive.org / Wikipedia

Конкурент з Японії

Вільям Гершель відпочивав від Індії в рідному Літлморі, коли на очі йому натрапив номер журналу Nature за жовтень 1880 року. В одній зі статей йшлося: «Якщо візерунки папілярних ліній були заздалегідь відомі, то у вас, без сумніву, буде доказ вірніший, ніж родимка в дешевих бульварних романах».

Автором публікації був шотландський лікар і місіонер Генрі Фулдс, який облаштувався в Токіо. Він не знав про роботи Гершеля і дійшов подібного висновку по-своєму: досліджував відбитки рук гончарів на черепках старих горщиків. Фулдс пішов далі і першим зробив висновок, що пальці залишають на предметах чіткий жировий слід. Це робило можливим ідентифікацію відбитків з місця злочину.

Гершель обурився і надіслав до редакції Nature листа. Він заявляв, що почав досліджувати візерунки пальців задовго до Фулдса, і лише нерозуміння з боку керівництва та погане самопочуття не дали йому змоги заявити права на відкриття.

Генрі Фулдс, лікар і місіонер, один з першовідкривачів дактилоскопії. Джерело: Wikipedia

Фулдс відповів горою листів міністру внутрішніх справ, шефу лондонської поліції і секретарю Географічного товариства Чарлзу Дарвіну. Дарвін передоручив справу своєму двоюрідному брату, антропологу і психологу Френсісу Гальтону.

Справжній вчений

Наступні 10 років Гальтон присвятив дослідженню папілярних ліній. У своїй роботі «Відбитки пальців» він обґрунтував індивідуальність і незмінність візерунків, а також виокремив вісім унікальних типів за формою арок, петель і завитків.

Френсіс Гальтон, приблизно 1890 рік. Джерело: National Portrait Gallery, London

Французькі газети переказали тези Гальтона, коли книга лише готувалася до друку, і картотека відбитків ще проходила впорядкування. В 1891 році з преси про них дізнався аргентинський експерт Хуан Вучетич і незабаром застосував під час розслідування вбивства дітей Рохас.

До 1905 року дактилоскопічні бюро відкрили в 11 країнах. В 1914-му Міжнародний поліцейський конгрес в Монако рекомендував дактилоскопію як найкращий метод розпізнання злочинців.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter