Тест Хто це зробив: греки чи римляни?
Чоловіки без штанів, мармур, вино, оливкова олія, суцільна гомосексуальність. На перший погляд, Стародавня Греція дуже схожа на Рим. Перевірте, чи можете ви розрізнити дві величні цивілізації Середземномор'я.
Встановили тиждень з 7 днів і дали кожному назву
Дні тижня були названі на честь богів і солярних символів. Ці назви з латини були запозичені романськими мовами.
Lunae dies — понеділок, день Місяця; Martis dies — вівторок, день бога Марса; Mercuri dies — середа, день бога Меркурія; Jovis dies — четвер, день бога Юпітера; Veneris dies — п’ятниця, день богині Венери; Saturni dies — субота, день бога Сатурна; Solis dies — неділя, день Сонця.
Раніше стали карбувати монети
Лиття монет греки замінили карбуванням, запозичивши технологію в 7 столітті до нашої ери у лідійців.
Почали класову боротьбу
У 6 столітті до нашої ери ремісники і селяни Афін повстали проти аристократів, які володіли майже всією землею. Законодавець Солон зняв напругу реформами: ввів максимум земельного володіння, заборонив боргове рабство, закріпив участь простолюдинів у політичному житті та суді.
Побудували транспортну мережу
Розміри Римської імперії потребували надійного транспортного сполучення для торгівлі та швидкого пересування військ. Так з’явилися перші великі дороги — магістралі і маленькі дороги між населеними пунктами.
Дороги намагалися робити прямими: болота сушили, ліси вирубували, а в горах будували тунелі. Маршрутами римлян ми користуємось дотепер.
Ввели суд присяжних
В Афінах народні судді — дікасти, обиралися серед громадян жеребкуванням. Залежно від важливості справи, її розглядали від 200 до 6 тисяч осіб.
Раніше вийшли в океан
Вже в 6 столітті до нашої ери грецькі купці виходили за «Геркулесові стовпи» (Гібралтар) в Атлантичний океан, щоб дістатись берегів Англії, Скандинавії і західної Африки.
Надали жінкам громадянські права
У стародавній Греції жінки не вважалися громадянами і в більшості полісів не могли розпоряджатись своєю власністю. У Римській імперії жінки отримали громадянство і право вільно продавати, передавати і купувати майно.
Втім, і там вони не допускалися в політику.
Створили перші колонії на території сучасної України
З 7 століття до нашої ери на берегах Чорного моря почали з’являтись давньогрецькі колонії. Найбільші були в Криму: Херсонес Таврійський і Пантікапей
На законодавчому рівні забороняли аборти і заохочували багатодітність
У 1 столітті до нашої ери Рим відчув наслідки демографічної кризи. Тому імператор Октавіан Август знизив податки для багатодітних сімей, заборонив аборти і зробив подружню зраду злочином проти держави. Так римлян мотивували спати з дружинами і заводити законних дітей.
Анексували Єгипет
Олександр Македонський в 4 столітті до нашої ери завоював Єгипет, але не знищив його автономію і власну систему влади. А в 30 році до нашої ери імператор Октавіан Август приєднав Єгипет до імперії.
Держава фараонів стала римською провінцією, якою правили префекти і прокуратори.
Створили першого робота
У 3 столітті до нашої ери давньогрецький механік Філон Візантійський винайшов робота, який виконував лише одну функцію — розбавляв вино водою.
Рідина надходила в келих з двох посудин, захованих усередині жіночої фігури з металу.
Формували елітні підрозділи з воїнів-гомосексуалів
Сучасники так описували «Священний загін» давньогрецького поліса Фіви: «Складається з коханців, проявляючи таким чином велич бога Ероса в тому, що бійці загону обрали смерть та славу замість непоказного і мізерного життя».
Воїни билися один за одного до кінця і всі померли в бою проти армії батька Олександра Македонського, Філіпа II.
Вважали жіночу моноброву гарною
Стародавні гречанки всіляко підкреслювали природну красу. Незаміжні дівчата підфарбовували брови чорним ладаном або сумішшю козячого молока зі смолою.
Вищим пілотажем мейк-апу вважалася витончена моноброва.
Вигадали пити отруту для профілактики
Мітрідат Евпатор, цар елліністичної держави Понт і найлютіший ворог Риму, додавав невеликі дози отруйних речовин в напої, щоб виробити стійкість до них. Коли після заколоту сина він вирішив накласти на себе руки, то змушений був просити охоронця вбити його мечем.
Римська еліта запозичила методику. Несмертельний коктейль з отрутою називався «Мітрідатіум».
Надихнули українського поета Івана Котляревського на створення його головного твору
1798 року була опублікована «Енеїда» Івана Котляревського, написана за мотивами однойменної поеми римського драматурга Вергілія. Це був один з перших літературних творів народною українською мовою.
«Я ЗНАЮ ТІЛЬКИ ТЕ, ЩО НІЧОГО НЕ ЗНАЮ!» — СОКРАТ СКАЗАВ ПРО ВАС
РИМЛЯНИ РОЗІП’ЯЛИ Б ВАС, А ГРЕКИ КИНУЛИ Б ЗІ СКЕЛІ
РІВЕНЬ ЗНАНЬ — ДРЕВНІЙ РЕМІСНИК
АНТИЧНИЙ НАСТАВНИК ПОХВАЛИВ БИ ВАС І ВІДВІВ ДО ПОКОЇВ
«НАВІТЬ НАЙМУДРІШИЙ МОЖЕ ПОМИЛЯТИСЬ» — КАЗАЛИ РИМЛЯНИ
AVE! WAS TE SALUTANT!