Купи слона та перетягни його через Альпи. Як це зробив Ганнібал?

Неможливе можливо – слоган adidas міг би стати девізом Ганнібала. Щоби застати римлян зненацька, молодий карфагенський полководець 15 днів вів величезне військо і 37 африканських слонів через засніжені Альпи.

Воєначальник і державний діяч Гамількар Барка дав синові прекрасну освіту. З дитинства Ганнібал вивчав грецьку мову і захоплювався Олександром Македонським. Так його готували до майбутнього, в якому Карфаген мав залучити греків для боротьби зі спільним ворогом – Римською республікою.

Напередодні першого військового походу 9-річний хлопчик поклявся батькові назавжди залишатися ворогом Риму. Вислів «Ганнібалова клятва» стане крилатим.

У 219 році до нашої ери Ганнібал Барка бере в облогу союзну римлянам грецьку колонію Сагунт на території сучасної Іспанії. Так починається Друга Пунічна війна. Вона триватиме 17 років.

Byust Gannibala
Бюст Ганнібала. Національний музей Неаполя. Фото: Phaidon Verlag / Römische Geschichte, 1932 рік

Звернення Ганнібала до армії:

«Та що ж таке Альпи, як не всього лише високі гори? Скільки небезпек, скільки труднощів ви витерпіли, щоби взяти Сагунт! Чи може зараз, коли мета вашого походу – Рим, столиця світу, якась місцевість здатися вам занадто дикою і крутою і зупинити вас?»

Гірські слони – ви таке бачили?

Після 7-місячної облоги оборона Саргуна впала, і Ганнібал зміг присвятити себе головній меті. Щоби застати римлян зненацька, він пізньої осені веде найкоротшим шляхом через Альпи в Італію 50 000 піхотинців, 9000 вершників і 37 слонів. В перші дні гірського переходу слони поводяться добре. Армія просувається впевнено, поки не піднімається вище. Там солдати стикаються з войовничим плем’ям аллоброгів, які щодня влаштовують засідки. На бойовому дусі північноафриканської армії Карфагена сильно позначається холод, але командир не дає їй відступити.

В дорозі солдати дещо звикають до холоду, а Ганнібал вчиться відбивати раптові атаки. Він змінює побудову війська: слонів і кінноту ставить попереду, сам з найкращими піхотинцями залишається позаду. Аллоброги ніколи не бачили таких величезних тварин, тому бояться атакувати голову колони. Якщо вони нападають з тилу, карфагенська піхота може швидко розвернутися і знищити ворога.

gannibal alpy
Як стверджує римський історик Тит Лівій, армія Ганнібала перетнула Альпи через перевал Коль де Клап’є. Зображення: Google Maps

Через 9 днів підйому армія Ганнібала досягає перевалу. Африканським слонам вагою 3-6 тонн тепер потрібно спуститися з висоти 2500 метрів вузькими стежками.

Після першого дня спуску шлях звужується настільки, що «один необережний крок призводить до падіння в прірву». Коли цю перешкоду пройдено, стежку посеред ущелини перегороджує величезна скеля. Ганнібал розгортає армію в пошуках обхідного шляху.

Армія Карфагена потрапляє під сильний снігопад. Ганнібал вирішує розбити табір і перечекати стихію. За ніч поверх твердого слизького снігу випадає новий м’який. Люди і тварини ковзають і падають. Деякі слони своєю вагою пробивають старий шар снігу і опиняються в крижаній пастці. Врятувати їх неможливо.

Perehod Gannibala cherez Alpy
Перехід Ганнібала через Альпи. Гравюра, 1819 рік. Фото: Savio / deutsche-digitale-bibliothek.de

Оцет і молот

Ганнібал розгортає армію вдруге і знову повертається до ущелини, яка виглядає непрохідною. За легендою, він наказує солдатам рубати дерева, розкласти перед скелею величезне багаття і полити її оцтом.

Винного оцту у Ганнібала багато: в античності його використовували для консервації їжі в дорозі. Під впливом кислоти і нагрівання кам’яна порода стає крихкою, її розбивають сталевими молотами. Ганнібал в буквальному сенсі рубає собі шлях в Італію.

Щоби утворити в ущелині прохід для слонів, солдати працюють чотири дні. Весь цей час тварини голодують: на голих схилах обмаль корму. Ці чотири дні стають одним з найтяжчих випробувань походу Ганнібала.

Perehod karfagenyan cherez Alpy
Перехід карфагенян через Альпи. Малюнок Генріха Лейтеманна / medium.com

Публій Корнелій Сципіон:

«Це примари, які ледве зберегли подобу людей, виснажені голодом і холодом, брудом і смородом, понівечені і знесилені лазінням скелями і кручами, з відмороженими кінцівками, затерплими в снігах м’язами, закляклим від холоду тілом, притупленою зброєю, кульгавими і ледве живими кіньми. Це жалюгідні залишки ворога, а не ворог».

Ганнібал біля воріт!

У двотижневому переході через Альпи гине половина армії. Ганнібал приводить до Італії 30 000 виснажених солдатів і декількох слонів. Він готується дати бій римському консулу Публію Корнелію Сципіону і його 45 000 легіонерам.

Сципіон впевнений, що переможе. Перед боєм він виступає перед своїми бійцями з промовою і називає армію Ганнібала «жалюгідними залишками», неготовими до битви після суворого гірського переходу.

В бою легка кіннота нумідійців, союзників карфагенян, заходить римлянам в тил, легіонери тікають. Сципіон програє першу з довгого списку програних Ганнібалу битв.

Рим три роки зазнає поразок. Ганнібал здобуває славу одного з кращих військових стратегів в історії. Римляни лякають його ім’ям дітей. «Ганнібал біля воріт!» – цим висловом відтепер позначають близьку небезпеку.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter