8 причин сказати «дякую» Першій світовій війні

Ярослава Шеремета

У той час загинули понад 18 мільйонів людей. Однак були впроваджені винаходи, якими через сто років ви користуєтеся щодня.

1. Застібка-блискавка

Перший прототип «блискавки» презентували 1851 року, але популярності він не набув. За сорок років патент отримав інженер Віткомб Лео Джаксон. Його «блискавка» застібалася спеціальним ключем, механізм швидко ламався, а витрати на виробництво були завеликими.

Американець шведського походження Гідеон Сунбек зменшив розмір зубців, збільшив їхню кількість, а також додав слайдер замість ключа. Таку застібку під час Першої світової війни застосувала в одязі та взутті армія США. Ще ліпше вона показала себе на флоті, адже майже не пропускала воду.

Наприкінці війни патент на «блискавку» придбав дім моди Hermès. Однак ще багато років потому нею користувалися самі чоловіки, бо така застібка на жіночому одязі вважалася ознакою сексуальної доступності.

Zippers with common teeth variations: metal teeth (top), coil teeth and plastic teeth
Три разновидности «молний». Фото: Woodbine9 / CC BY-SA 4.0

2. Наручний годинник

Першою відомою власницею годинника з браслетом в 16 столітті стала англійська королева Єлизавета І. Чоловіки тоді говорили, що краще вдягнуть спідницю. Минуло три сторіччя перед тим, як кайзер Вільгельм І наважився вручити наручні годинники офіцерам німецького флоту.

Перші армійські моделі заводу Mappin and Webb британці випробували у війні з бурами, але бестселером вони стали під час Першої світової.

1916 року була опублікована «Наука війни: посібник для кожного офіцера на фронті». Автор, капітан Базиль Чарльз Лейк, в переліку необхідного спорядження на першу позицію поставив наручний годинник зі світним циферблатом та міцним склом.

1917 року військове міністерство Великобританії вперше замовило такі для нижчих чинів. Тепер боєць не витрачав час на діставання годинника з кишені, а кілька секунд могли врятувати йому життя. Провідними виробниками траншейних годинників були компанії H. Williamson, H. White, і W. Ehrhardt.

«Відомо, що кожен четвертий солдат має наручний годинник, а троє інших придбають такий за першої можливості», — стверджувала реклама H. Williamson.

STUNNING VINTAGE SOLID SILVER SWISS WW1 TRENCH MILITARY WATCH
Швейцарський годинник часів Першої світової війни. Джерело: foxgreen10 / ebay

3. Розчинна кава

Титул винахідника розчинної кави новозеландець Девід Стренгом ділить з американцем японського походження Саторі Като. Жодному з них не вдалося зробити продукт масовим.
Новий етап в історії розчинної кави почав 1906 року Джордж Констант Вашингтон, який винайшов практичнішу технологію виробництва і 1910 року заснував у США бренд Red E Coffee.

По-справжньому розбагатіти Вашингтону допомогла Перша світова, яка принесла замовлення від армії Канади і США. 1917 року він постачав американським солдатам у 6 разів більше розчинної кави, ніж продавав цивільним по всій території Сполучених Штатів.

Тоді у Військовому міністерстві США з’явився кавовий департамент. Його керівник стверджував, що напій допомогає одужувати солдатам, які були отруєні іпритом.

George Constant Louis Washington A pre-World War I advertisement introduced G Washington's Coffee to the public. Advert from The New York Times, February 23, 1914.
Джордж Констант Вашингтон — винахідник технології виробництва розчинної кави і засновник компанії G. Washington Coffee Company. Праворуч — реклама з The New York Times, 23 лютого 1914 року. Джерело: Hamlet People Database / Wikipedia

4. Чайні пакетики

З 1904 року американський підприємець Томас Саліван відсилав клієнтам пробники різних видів чаю в шовкових мішечках. Всередині вони містили щіпку листя для заварювання однієї порції.

У роки Першої світової німецька компанія Teekanne запозичила ідею і змогла налагодити масове виробництво пакетиків для постачання на фронт. Солдати називали їх «чайними бомбами». Разом з розчинною кавою вони були найзручнішим у приготуванні, а тому найпопулярнішим напоєм у траншеях.

A selection of Lipton tea bags over the years, from 1920 to 1951
Вигляд чайного пакетика Lipton з 1920 до 1951 року. Джерело: Unilever / time.com

5. Вегетаріанські сосиски

Вегетаріанські сосиски були винайдені не з любові до тварин. 1915 року німці вбили п’ять мільйонів своїх свиней, аби зробити консерви і зберегти картоплю для людей. Цю подію вони називають «швайнеморд», тобто свиняча масакра. 1916 року картопля не вродила, тож взимку 1917-го головним продуктом споживання у Райху стала бруква.

750 тисяч людей померли від недоїдання.

У той час мер Кельну Конрад Аденауер винайшов сосиску з суміші сої, пшеничного борошна, кукурудзи, ячміня та рису. Аденауер не зміг оформити патент у Німеччині, натомість у червні 1918 року, під час війни, одержав його у ворожій Великобританії. Неймовірно.

«Кельнська сосиска» — вегетаріанська сосиска запропонована до вживання Конрадом Аденауером. Фото: Stiftung Bundeskanzler-Adenauer-Haus / Odehnal

6. Прокладки

Критичні дні перестали бути катастрофічними для жінок 100 років тому. Революцію в забезпеченні комфорту під час менструації здійснили французькі сестри милосердя. Вони використали на собі целюлозні бинти, якими перев’язували поранених. Ідея швидко поширилася.

У 1920-х роках до крамниць надійшли перші гігієнічні прокладки Kotex з бавовни і тканини. Коштували вони доволі дорого. 1927 року компанія Johnson & Johnson презентувала прокладки Modess. Далі виробництво розширювалося, на ринок виходили нові виробники. Це зробило товар доступнішим.

A Kotex newspaper advertisement from 1920.
Реклама гігієнічних прокладок Kotex у газеті 1920 року. Джерело: Wikipedia

7. Літній час

Думка переводити стрілки годинника залежно від пори року спала ще Бенжаміну Франкліну в 18 сторіччі. Американський політик вважав недоцільним використання свічок ввечері, коли можна лягти спати, і марнування природного світла зранку. На межі 19 та 20 століття цю практику пропагували в Британській імперії.

1916 року Німеччина запровадила літній час. Так вугілля, стратегічно важливе для опалення і виплавлення сталі, менше витрачалося на освітлення жител. По закінченню Першої світової Німеччина відмовилася від переведення стрілок, але знову повернула систему 1940 року, коли вже тривала Друга світова.

Postcard for the introduction of summer time in Germany on April 30, 1916
Листівка щодо запровадження літнього часу в Німеччині 30 квітня 1916 року. Джерело: Deutsches Uhrenmuseum, Archiv, Inv. 100318

8. Неіржавна сталь

Рецепт сталі, яка не піддається корозії, винайшли у час підготовки до світової війни. Усюди відчували її неминучість, і зброярі ворожих країн прикладали максимум зусиль до вдосконалення знарядь убивства.

1912 року неіржавну хромонікелеву сталь інженери компанії Krupp, що випускала гармати, запатентували в Німеччині. Того ж року неіржавний сплав заліза стали виробляти в США. Того ж року британський металург Гаррі Брерлі випадково винайшов подібний сплав, розв’язуючи проблему деформації артилерійських стволів під впливом високих температур.

Під час війни неіржавний сплав застосували у двигунах бойових літаків. Світову славу йому зробило виготовлення висувного навісу для люксового готелю Savoy у Лондоні 1929 року.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter