Тест З’їж собаку на історії делікатесів
Умінням обрати хамон і поєднати сир із білим сухим тепер нікого не здивуєш. Як щодо солов'їних язичків та алкоголю для мусульман? Ваші смаки перевіримо в тесті WAS і Le Silpo.
Насіння цієї рослини виявили в культурних шарах віком 5 тисяч років. Жителям півночі Африки вона допомагала виживати в посуху. Зараз це сезонний десерт, який ми дуже полюбляємо. Про що йде мова?
Уже в 3 тисячолітті до нашої ери в Північній Африці вирощували кавуни. Тоді вони ще не були солодкими, але чудово зберігали вологу. Кавуни зображені в усипальниці Тутанхамона. Щоб фараонам було що пити на тому світі, до гробниць клали насіння.
Вас запросили на давньоєгипетський бенкет на честь богині кохання і краси Хатор. До страв подають дорогий підсолоджувач. Що це?
До нашої ери єгиптяни не знали цукру. Щоб робити їжу солодшою, використовували мед. Ще мед жертвували богам і додавали в рідину для бальзамування.
3 століття до нашої ери. Вам дають спробувати шинку. Звідки її привезли?
Вперше коптити солоне м'ясо почали на сході Китаю в 3 столітті до нашої ери (епоха династії Цинь). Технологію започаткували в містечку Анфу. На честь цього міста китайці досі називають один із сортів шинки.
Який продукт у Римі 1 століття вважався екзотичним?
У кінці 1 століття нашої ери після чергової війни на Сході римляни завезли в Європу абрикоси. Полководець Лукулл висадив абрикосові дерева в садах своїх римських вілл.
На одній з них були обладнані спеціальні ставки — пісціни, де вирощували рибу й молюсків спеціально для гостей його бенкетів. Разом з домашніми делікатесами на бенкетах Лукулла подавали страви з павичів, журавлів, дроздів, солов’їні язички і морських їжаків. Вислів «Лукуллів бенкет» означає розкішне застілля.
На фото — стародавній японський делікатес. Що це?
Вагасі — мистецтво виліпити натуралістичний десерт із бобів, батату, рослинного желатину, рисової муки. Тістечка стали солодкими в 14 столітті, коли європейці завезли до Японії цукор.
З 16 століття всією країною відкриваються лавки з вагасі, господарі яких змагалися в майстерності створення десертів.
Іслам не заважав еліті Османської імперії пити алкоголь. Який напій в гаремі був улюбленим?
Згідно зі списком закупівель 1528 року в султанський гарем щомісяця замовляли 51 величезний бутель бузи. Цей вид пива отримували методом бродіння пшениці, ячменю та проса. Жінки вірили, що від нього ростуть груди.
Бузу досі виробляють на Балканах. Та й віра в чудодійний вплив пива на розмір грудей теж нікуди не поділася.
Який продукт на цій картині вважався в середньовічній Європі заморським делікатесом?
У середні віки до європейців лимон потрапляв тільки як сувенір з арабських країн. Лише в середині 15 століття перші плантації лимона з'являються в італійській Генуї, тож цитрус втрачає свій статус заморського продукту.
На вашій тарілці лежать лапа ведмедя, губа горили, мозок зозулі, горб верблюда. Що відбувається?
1720 року китайський імператор Кансі з династії Цін влаштував бенкет на честь свого 66-річчя. Щоб примирити чиновників з різних етносів — маньчжурів й ханьців — імператор наказав подавати страви обох кулінарних традицій.
Бенкетували три дні поспіль, кожен день по два застілля. За весь цей час гостям подали 320 страв. Серед них також були гнізда ластівки, плацента леопарда і мізки мавпи.
Популярна вулична їжа Великої Британії колись була ритуальною стравою юдеїв. Що це?
У 15 столітті євреї тікали від інквізиції з Іспанії до Англії. З собою вони привезли традиційні страви з риби. Англійцям особливо сподобалася смажена в борошні тріска, яку євреї заздалегідь готували на шабат. У суботу робити нічого не можна, тож цю страву їли, не розігріваючи. Скоринка зберігала смак риби.
Тріска перекочувала до англійської кухні разом із традицією готувати її п’ятницями. У 19 столітті до риби почали подавати картоплю.
Ви — голландський колоніст 19 століття. Хочете привезти додому з Індонезії цінний продукт, який збирають лише на цих островах. Що це?
Голландці вирощували в Індонезії каву. Місцевим жителям збирати на плантації зерна для себе не дозволялося.
Індонезійці обійшли заборону. Кавові зерна вони діставали з калу азійських мусангів (пальмової куниці), які засвоювали тільки зовнішню оболонку. Цей вид кави назвали «копі лувак» (копі — кава, лувак — місцева назва мусанга).
Коли голландці спробували екскрементовану каву, смак напою здався їм вишуканим. Через обмежене виробництво «копі-лувак» став найдорожчим сортом.
Ціна за кілограм обсмажених зерен сьогодні починається зі $ 100.
Якою стравою пишається японський військово-морський флот?
На початку 20 століття японських моряків годували переважно білим рисом. Це викликало дефіцит вітаміну B1 — страждала нервова система.
Тоді в британського флоту японці запозичили рецепт карі: суміші прянощів на основі куркуми, масла, яловичини, коренеплодів. Підливу почали подавати до рису.
Зараз у кожного судна ВМС Японії є власний рецепт карі. Наприклад, на сторожовому кораблі «Хатідзьо» підлива включає кетчуп, каву та два види сиру.
Кінець 18 століття. Ви — німецький винороб. Була холодна осінь. Виноград, який ви не встигли зібрати, замерз. Що будете з нього робити?
1794 року померзла частина врожаю виноградників Франконії (виноробний регіон Німеччини). Німці намагалися зробити з винограду корм тваринам, але він скис і перетворився на сусло. Винороби спробували збродити та віджати замерзлі ягоди. Вийшло десертне вино Eiswein — «крижане вино».
У середині 19 століття Eiswein почали виробляти партіями на продаж. У 20 столітті ідею підхопили інші регіони і країни.
Новинка для гурманів України — австрійське вино сімейства Рабль — Grüner Veltliner Eiswein. Le Silpo закуповує його безпосередньо у виробника.
Зваріть пельмені та пройдіть тест ще раз
Для вас і рол «Каліфорнія» — делікатес
Які устриці в цей сезон порадите?
Ви — зірка шведського столу!
Ви самі — рідкісний делікатес!