

«Не хочемо садити собачі яйця!»: Картопляні бунти в Російській імперії
В Росії бунтували, в Білорусі крали, в Україні – шкуру дерли. Знадобилося не одне століття, щоби вмовити селян Російської імперії рятуватися картоплею від голоду.
Німці вважають, що першим картоплю привіз до Європи Френсіс Дрейк в 1580 році. На встановленому в Баварії пам’ятнику британського пірата зображено з квіткою картоплі в руках.
Насправді, овоч з’явився в Європі на кілька десятиліть раніше: іспанські моряки завезли його з острова Чилое
. Спочатку картоплю використовували як декоративну рослину, але вже на початку 17 століття її згадують в кулінарних посібниках.
В 1698 році про картоплю дізнався Петро I.
Картопля від сатани
До середини 19 століття головними овочами в Росії були ріпа і редька. Їх варили, парили, смажили, навіть робили з них вино. Новий коренеплід з’явився в Російській імперії після Великого посольства
. В Голландії Петро спробував страву з картоплі. Йому так сподобалося, що цар одразу ж наказав розіслати по своїй країні бульби для розведення.
Але цар не дав інструкцій, як картоплю вживати. Народ намагався їсти сирою – гірко. Жували зелені ягоди, які утворюються на місцях суцвіть – труїлися.
Вдруге прищепити своїм підданим любов до картоплі спробувала Катерина II. В 1765 році в Ірландії закупили 7,6 тонн «земляних яблук». Їх склали в бочки, закутали соломою і пізньої осені повезли до Петербурга. Дорогою бульби перемерзли. Вцілілі 135 кілограмів висадили в Підмосков’ї, під Петербургом, Ригою і Новгородом. Проконтролювати своє нововведення Катерина не змогла: увагу імператриці привернуло масштабне Пугачовське повстання
на Уралі та Поволжі.
Наступну спробу зробив імператор Микола І. В 1840 році врожай озимих зернових повсюдно загинув, в Росії почався голод. Тому імператор наказав:
- організувати у всіх казенних селищах громадські посіви картоплі для постачання насінням селян;
- видати настанови про обробку, зберігання і вживання картоплі в їжу;
- заохочувати преміями та іншими нагородами господарів, які відзначилися в розведенні картоплі.


Тоді народ збунтувався. Звичка вирощувати хліб була сильнішою. Селяни дивувалися, чому під невідомий овоч вимагають відводити найкращі землі, зайняті житом.
Особливо неприхильними до картоплі були старовіри
. Вони називали її «чортовим яблуком», «плювком диявола», «плодом розпусти», відмовлялися вирощувати і їсти. В одній старообрядницької повісті йшлося про те, що перший кущ картоплі виріс на могилі заживо похованої розпусниці. Тому той, хто скуштує диявольський плід, буде схильним до гріховних спокус і потрапить в пекло.
Причиною заворушень були ухвалені адміністративні заходи. Особливо обурювалися державні селяни, які вважалися особисто вільними, але були прикріпленими до землі. Вказівки зверху здавалися їм поверненням до кріпосної залежності. З 1840 по 1844 роки «картопляні бунти» прокотилися Володимирською, Пермською, Оренбурзькою, Саратовською, Тобольською губерніями. Повстали Північ, Приуралля, Середнє і Нижнє Поволжя.
Селяни палили картопляні поля і били чиновників. Історики вважають, що в бунтах брали участь близько півмільйона осіб за загального населення Росії у 40 мільйонів. В кількох регіонах для придушення опору застосовували артилерію. Жертв не рахували. Тисячі повстанців були притягнуті до суду, потім заслані в Сибір або відправлені в солдати.
Нарешті знайшлося рішення. Чиновники зіграли на простодушності народу і звичці красти казенне майно. Селянам заборонили садити картоплю, а державні склади і поля почали охороняти – лише вдень. Селяни вирішили, раз стережуть – значить, вартісне, і почали здійснювати нічні вилазки, красти бульби і садити у себе.

Досвід німецьких колоністів в Україні
В 1845 році в посланні «І мертвим, і живим …» Тарас Шевченко пише:
І на Січі мудрий німець
Картопельку садить,
А ви її купуєте,
Їсте на здоров’я
Та славите Запорожжя.
В Україну картопля прийшла непомітно. Її садили спочатку на півдні – на колишніх землях Війська Запорозького, де після розгрому Січі жили переселені Катериною II німецькі колоністи.
Українське слово «картопля» – це спотворене німецьке kartoffel. У нас овоч теж приживався з труднощами. Його називали «чортовим яблуком», «земляною грушею», «ріпою диявола», «собачими яйцями». Однак коли картопля перевищила за врожайністю зернові, думка змінилося. Українські селяни говорили, що Бог створив картоплю для того, щоб і бідняку було з кого шкуру дерти.
З часом картопля поширилася від Карпат до Харківщини. Найкраще вона прижилася на Поліссі. Тут виник звичай: щоби картопля родила великою, під час посадки найбільша жінка має кілька разів гепнутися об землю.

Євреї або білоруси: хто перший?
Це зараз білоруси вважають бульбу національним надбанням. Однак в Білорусі вона теж прищеплювалася з труднощами. Перші бульби потрапили сюди в кінці 18 століття з Прибалтики і Польщі. Головними прихильниками цієї рослини були заможні землевласники. Картоплю вирощували як кормову і технічну культуру. Нею годували свиней, корів, овець, курей, індиків. З картоплі виготовляли крохмаль, солодку патоку, дріжджі, гнали низькосортний спирт.
Існує легенда про поміщика на ім’я Гернгросс – власника маєтку Телятники в Могильовській губернії. Одного разу він роздав своїм селянам бульби на посадку. Картопля вродила погано. Виявилося, що білоруси ночами викопували бульби і продавали їх в корчму. Господарями там були євреї, які давно оцінили плід і охоче міняли його на самогон. Наступного року Гернгросс розрізав картоплини, позбавивши їх товарного вигляду, і знову наказав садити. Селяни зібрали хороший урожай, а спосіб посадки поділом бульби на кілька частин використовується досі.
Колективізація 1920-1930-х років призвела до скорочення розмірів селянських наділів, на яких вирощувати жито та пшеницю стало невигідно. Зате кілька соток, засаджених картоплею, могли прогодувати сім’ю в найважчі роки.
Навіть коли голод залишився в минулому, «виїзд на картоплю» все ще був атрибутом радянського життя. До обов’язкового відпрацювання на колгоспних полях залучали студентів, наукових співробітників, заводські колективи. Білоруські студенти досі їздять на сезонний збір картоплі в добровільно-примусовому порядку.