Шовкова глобалізація: тканина, яка поєднала Китай і Рим
Багато хто думає, що глобалізація — тенденція останнього століття. Насправді цей процес з перемінним успіхом триває вже кілька тисяч років. Основним його рушієм була і залишається торгівля, особливо торгівля тканинами. Про найяскравіший приклад ранньої глобалізації — Великий шовковий шлях — розповідає WAS разом із LG.
Ніхто точно не знає, коли люди навчилися робити тканину з волокна коконів
шовкопряда. Зате достеменно відомо, що це сталося в Східній Азії, на території сучасного Китаю. Найдавніший відомий науковцям зразок шовкової тканини датується 3630 роком до нашої ери, його знайшли під час розкопок культури Яншао
. Однак сліди шовкового протеїну фіброїну вдалося зафіксувати навіть у похованнях віком близько 8,5 тисяч років. Любов до шовку має давню історію.
Приємна, прохолодна на дотик, надзвичайно міцна й легка тканина не могла залишити людей байдужими. Але коштувала вона чимало, тож одягалися в шовк лише багаті — бідніші люди в Східній Азії носили переважно конопляний одяг. В часи династії Хань
шовкова тканина стала фактично грошима — загальним еквівалентом вартості товарів.
Торгувати шовком китайці почали давно. Він потрапляв не лише в Індостан чи Центральну Азію, а й західніше — до Близького Сходу та Європи. Залишки цієї тканини було знайдено в гробниці давньоєгипетської мумії віком понад 3000 років, а також на території сучасної Німеччини в похованні 6 століття до н. е. Однак масштабна торгівля почалася лише з відкриттям Шовкового шляху.
Великий шовковий шлях став можливим завдяки воєнним успіхам імперії Хань в Центральній Азії, де їй наприкінці 2 століття до н. е. вдалося завдати поразки кочівникам хунну
та елліністичній державі, відомій у китайських джерелах як Даюань. Гігантський торговий шлях почав діяти близько 110 року до н. е. Він простягнувся від тогочасної китайської столиці міста Сіань до Сирійської Антіохії та узбережжя Середземного моря. Основних маршрутів було кілька.
Цими дорогами йшли великі каравани, але мало хто мандрував від початкової до кінцевої точки — торгівля відбувалася переважно в містах, що лежали вздовж маршруту. В античні часи більшість торговців були індійцями чи бактрійцями
, пізніше — персами чи арабами.
Шовковим шляхом рухалися не лише товари — відбувався небачений досі обмін ідеями й технологіями. Буддизм розповсюджується Центральною Азією і взаємодіє з грецькою філософією, еллінська культура поглиблює вплив на азійські народи, в Європу і Китай потрапляє маніхейська релігія. Згодом цим же шляхом до Китаю прийде християнство.
Після завоювання римлянами елліністичного Єгипту в 30 році до н. е. почалася пряма римсько-китайська торгівля. Римські купці продавали вироби зі скла, срібла й бронзи, килими та бурштин, купували фарфор і прянощі, але переважно — китайський шовк. Попит на нього був шаленим. Вже після падіння 476 року Західної Римської імперії Візантія в 6 столітті дізналася технологію виробництва шовку, а також за допомогою двох завзятих монахів-шпигунів змогла викрасти яйця шовкопряда. Однак візантійського шовку було замало й він був гіршої якості, тому закупівля китайської тканини тривала.
Трансконтинентальна торгівля періодично переривалася через війни та політичну нестабільність держав вздовж маршруту, але згодом все-таки відновлювалася. Найкращим часом для неї стало правління династії Тан (618–907 роки), правителі якої навели лад в неспокійній Центральній Азії. В цей же період було відкрито морське відгалуження Шовкового шляху через Індійський океан.
Останній розквіт Великого шовкового шляху — 13 століття — період монгольського домінування в Євразії. Серйозним випробуванням для торгових зв’язків в першій половині 14 століття стає Чорна смерть. А після остаточної дезінтеграції Монгольської імперії настає епоха великої нестабільності в Азії — Шлях поступово занепадає. Втім, глобалізація на цьому не закінчується — невдовзі приходить доба Великих географічних відкриттів і вже справді глобальної торгівлі.
Шовковий шлях дозволив подолати відстань між цивілізаціями, а технологія LG ThinQ дає змогу дистанційно керувати прально-сушильною машиною LG за допомогою смартфона. Взаємодія на відстані — цінна штука.