Вирок Левка Лук’яненка: фотографії кримінальної справи

7 липня 2018 року на дев’яностому році життя помер український дисидент, автор «Акта проголошення незалежності України» Левко Лук’яненко. Але його життя могло завершитися ще 1961 року.

Молодий адвокат Левко Лук’яненко працював у селах Львівської області, де створив і очолив підпільну Українську робітничо-селянську спілку (УРСС). Написана ним програма передбачала ненасильницьку боротьбу за відродження української культури, дотримання прав людини і, врешті-решт, за самостійність України.

УРСС проіснувала три місяці. На початку 1961 року КДБ заарештував сімох членів організації. 32-річного Лук’яненка визнали винним у зраді батьківщини та засудили до розстрілу, інших — до тривалого ув’язнення.

На цих знімках — Левко Григорович після арешту, оригінал смертного вироку, а також судова постанова про те, що перед розстрілом з Лук’яненка треба стягнути 100 рублів за державного адвоката.

Він чекав на страту 72 дні, але Верховний суд замінив розстріл на 15 років неволі. Попереду були табори, звільнення, продовження боротьби, новий арешт, ще одне ув’язнення та заслання, вихід на волю, повернення в Україну, створення власної партії і омріяна незалежність, яку проголосили 24 серпня — у день народження Левка Лук’яненка.

Вічна пам’ять.

Джерело документів: Галузевий державний архів СБУ.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter