Полярний дослідник сховався під саньми від снігової бурі. За добу від його дихання укриття розміром з велику валізу заледеніло зсередини і стало стискатися. Коли борода почала вростати в лід, Фрейхен раптом згадав, яким твердим на морозі стає собаче лайно.

Двометрового зросту, на дерев’яній нозі, з розпатланим рудим волоссям і бородою, в шкурі з убитого ним ведмедя Петер Фрейхен виглядав розбійником. Але був полярником, антропологом, картографом, журналістом, письменником, кінодіячем, антифашистом. А ще дуже удачливою людиною.

1. Найпівнічніший у світі ринок

У 20-річному віці після серії спроб потрапити хоч до якоїсь полярної експедиції Петер Фрейхен вирушив до Гренландії в команді Кнуда Расмуссена. В 1906-му вони досягли поселень ескімосів в затоці Мелвілл на західному узбережжі. Там мандрівники пробули два роки. Коли закінчилися запаси, вони випробували методики виживання аборигенів без вогнепальної зброї, гасу і борошна за середньорічної температури -12 °C.

Щоби допомогти ескімосам і заробити, Фрейхен і Расмуссен вирішили організувати факторію, в якій місцеві жителі могли б обмінювати шкури на європейські товари.

Данський уряд відмовився фінансувати проект. 1910 року Фрейхен і Расмуссен своїми силами і власним коштом облаштували найпівнічніший у світі торговий пост – Ультіма Туле. Фрейхен понад 10 років був його губернатором. За цей час Туле розрісся до селища і став базою полярних дослідників.

Кнуд Расмуссен і Петер Фрейхен (праворуч). Джерело: Королівська бібліотека Данії / kb.dk
Петер Фрейхен (зліва) і Кнуд Расмуссен. Джерело: Королівська бібліотека Данії / kb.dk

2. 1000 км на собаках

Понад чотири місяці 1912 року Фрейхен і Расмуссен провели в подорожі на собачих упряжках. Просуваючись на північний схід Гренландії, Петер збирав зразки скельних порід, вів щоденник, складав карту. За чотири місяці дослідники пройшли великі території Гренландії і визначили, що Земля Пірі – це півострів.

Британське географічне товариство назвало експедицію найкращим переходом на собаках в історії.

Петер Фрейхен на собачій упряжці, Гренландія. Джерело: Королівська бібліотека Данії / kb.dk

3. Створення жіночого журналу

1921 року Фрейхен повернувся в Данію: писав книги і статті, читав лекції про полярні дослідження, керував кінокомпанією і федерацією боксу Данії. А через п’ять років став головним редактором нового журналу Ude og Hjemme – «В гостях і вдома».

Фрейхен укладав рецепти, рекламував косметику, давав поради щодо оформлення інтер’єрів. Незабаром постійними читачками журналу стали 100 тисяч мешканок Данії. Сьогодні Ude og Hjemme – одне з найстаріших діючих періодичних видань країни.

Петер Фрейхен з дочкою перед від'їздом до Копенгагена, вересень 1921 року. Джерело: Королівська бібліотека Данії / kb.dk
Петер Фрейхен з третьою дружиною Дагмар Кон, 1950-ті роки. Джерело: taringa.net
Петер Фрейхен з третьою дружиною Дагмар Кон, 1950-ті роки. Джерело: otitarde.com / flysas.com

4. Порятунок з лайна

Роботу в журналі Фрейхен поєднував з експедиціями. Він побував в Сибіру і Південній Африці, а потім знову вирушив до Гренландії. Там мало не загинув, потрапивши у снігову бурю.

Фрейхен сховався під саньми, де міг лише лежати, і добу нічого не їв. Тим часом, навколо від дихання наросла крижана кірка. Але дослідник зумів зліпити з власних фекалій щось на кшталт стамески. Дочекався, поки інструмент скам’янів, і прорубав ним вихід з льодової могили.

На базі Фрейхен зрозумів, що в обморожених пальцях ніг почалася гангрена. Ліків не було, зате були кліщі і молоток. Як переконаний тверезник, він навіть не випив перед ампутацією, яку провів собі сам.

Життя було врятоване, але пізніше лікарям все ж довелося відрізати йому всю ліву ногу.

Стоянка експедиції в Гренландії. Джерело: Королівська бібліотека Данії / kb.dk

5. Голлівудська кар’єра

З протезом Фрейхен вже не міг досліджувати Арктику, але знайшов застосування своїм знанням у кіно. В 1932-1933 роках він організував для студії Metro Goldwyn Mayer перші зйомки художнього фільму на Алясці. У стрічці «Ескімос», знятої за його книгою, данець був сценаристом, кастинг-менеджером (більшість ролей виконували ескімоси) і перекладачем (діалоги – ескімоською з англійськими субтитрами) і зіграв роль антигероя.

Жанр арктичних пригод був в моді, і «Ескімос» отримав «Оскара». На прем’єрі фільму в Берліні Фрейхен відзначився тим, що покрутив над головою мініатюрну Лені Ріфеншталь.

Постер до фільму «Ескімос», 1933 рік. Петер Фрейхен зліва. джерело imdb.com

6. Втеча від гестапо

Напівєврея Фрейхена данські антисеміти побоювалися. У відповідь на кожен їхній випад він з висоти своїх двох метрів голосно заявляв:

«Я єврей. Ну і що тепер?!»

Під час Другої світової полярник став учасником Опору. Засуджений до смерті, він втік з в’язниці, перемахнувши з дерев’яним протезом через стіну. Друзі допомогли йому переправитися до Швеції, а звідти – в США.

Петер Фрейхен в Англії, 1944 рік. Джерело: Королівська бібліотека Данії / kb.dk

7. Джекпот семи морів

В Америці Фрейхен продовжував писати і консультувати студію Metro Goldwyn Mayer, а в 1956-му переміг у першій американській телевікторині The $64 000 Question. Доля посміхалася Петеру: ведучі ставили йому запитання про океан.

«Сім морів», остання з 30 книг дослідника, була дописана за три дні до його смерті. Помер Фрейхен 1957 року на Алясці від серцевого нападу, завантажуючи в літак спорядження для нової експедиції. Його прах розвіяли над колишньою факторією Туле. Сьогодні там розташована база ВПС США.

Фрейхен на телевікторині The $64 000 Question. 1956 рік. Джерело: taringa.net

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter