

Стамеска з лайна та ще 6 подвигів Петера Фрейхена
Полярний дослідник сховався під саньми від снігової бурі. За добу від його дихання укриття розміром з велику валізу заледеніло зсередини і стало стискатися. Коли борода почала вростати в лід, Фрейхен раптом згадав, яким твердим на морозі стає собаче лайно.
Двометрового зросту, на дерев’яній нозі, з розпатланим рудим волоссям і бородою, в шкурі з убитого ним ведмедя Петер Фрейхен виглядав розбійником. Але був полярником, антропологом, картографом, журналістом, письменником, кінодіячем, антифашистом. А ще дуже удачливою людиною.
1. Найпівнічніший у світі ринок
У 20-річному віці після серії спроб потрапити хоч до якоїсь полярної експедиції Петер Фрейхен вирушив до Гренландії в команді Кнуда Расмуссена. В 1906-му вони досягли поселень ескімосів в затоці Мелвілл на західному узбережжі. Там мандрівники пробули два роки. Коли закінчилися запаси, вони випробували методики виживання аборигенів без вогнепальної зброї, гасу і борошна за середньорічної температури -12 °C.
Щоби допомогти ескімосам і заробити, Фрейхен і Расмуссен вирішили організувати факторію
, в якій місцеві жителі могли б обмінювати шкури на європейські товари.
Данський уряд відмовився фінансувати проект. 1910 року Фрейхен і Расмуссен своїми силами і власним коштом облаштували найпівнічніший у світі торговий пост – Ультіма Туле
. Фрейхен понад 10 років був його губернатором. За цей час Туле розрісся до селища і став базою полярних дослідників.


2. 1000 км на собаках
Понад чотири місяці 1912 року Фрейхен і Расмуссен провели в подорожі на собачих упряжках. Просуваючись на північний схід Гренландії, Петер збирав зразки скельних порід, вів щоденник, складав карту. За чотири місяці дослідники пройшли великі території Гренландії і визначили, що Земля Пірі – це півострів.
Британське географічне товариство назвало експедицію найкращим переходом на собаках в історії.

3. Створення жіночого журналу
1921 року Фрейхен повернувся в Данію: писав книги і статті, читав лекції про полярні дослідження, керував кінокомпанією і федерацією боксу Данії. А через п’ять років став головним редактором нового журналу Ude og Hjemme – «В гостях і вдома».
Фрейхен укладав рецепти, рекламував косметику, давав поради щодо оформлення інтер’єрів. Незабаром постійними читачками журналу стали 100 тисяч мешканок Данії. Сьогодні Ude og Hjemme – одне з найстаріших діючих періодичних видань країни.



4. Порятунок з лайна
Роботу в журналі Фрейхен поєднував з експедиціями. Він побував в Сибіру і Південній Африці, а потім знову вирушив до Гренландії. Там мало не загинув, потрапивши у снігову бурю.
Фрейхен сховався під саньми, де міг лише лежати, і добу нічого не їв. Тим часом, навколо від дихання наросла крижана кірка. Але дослідник зумів зліпити з власних фекалій щось на кшталт стамески. Дочекався, поки інструмент скам’янів, і прорубав ним вихід з льодової могили.
На базі Фрейхен зрозумів, що в обморожених пальцях ніг почалася гангрена. Ліків не було, зате були кліщі і молоток. Як переконаний тверезник, він навіть не випив перед ампутацією, яку провів собі сам.
Життя було врятоване, але пізніше лікарям все ж довелося відрізати йому всю ліву ногу.

5. Голлівудська кар’єра
З протезом Фрейхен вже не міг досліджувати Арктику, але знайшов застосування своїм знанням у кіно. В 1932-1933 роках він організував для студії Metro Goldwyn Mayer перші зйомки художнього фільму на Алясці. У стрічці «Ескімос», знятої за його книгою, данець був сценаристом, кастинг-менеджером (більшість ролей виконували ескімоси) і перекладачем (діалоги – ескімоською з англійськими субтитрами) і зіграв роль антигероя.
Жанр арктичних пригод був в моді, і «Ескімос» отримав «Оскара». На прем’єрі фільму в Берліні Фрейхен відзначився тим, що покрутив над головою мініатюрну Лені Ріфеншталь
.

6. Втеча від гестапо
Напівєврея Фрейхена данські антисеміти побоювалися. У відповідь на кожен їхній випад він з висоти своїх двох метрів голосно заявляв:
«Я єврей. Ну і що тепер?!»
Під час Другої світової полярник став учасником Опору. Засуджений до смерті, він втік з в’язниці, перемахнувши з дерев’яним протезом через стіну. Друзі допомогли йому переправитися до Швеції, а звідти – в США.

7. Джекпот семи морів
В Америці Фрейхен продовжував писати і консультувати студію Metro Goldwyn Mayer, а в 1956-му переміг у першій американській телевікторині The $64 000 Question. Доля посміхалася Петеру: ведучі ставили йому запитання про океан.
«Сім морів», остання з 30 книг дослідника, була дописана за три дні до його смерті. Помер Фрейхен 1957 року на Алясці від серцевого нападу, завантажуючи в літак спорядження для нової експедиції. Його прах розвіяли над колишньою факторією Туле. Сьогодні там розташована база ВПС США.
