Тест Чи пам’ятаєте ви історію незалежної України?
Після божевільного 2020-го буває складно пригадати, що ми пережили до нього. Тому в цьому тесті про історію України 1997–2020 років майже не буде складних питань.
Поділіться результатами тесту на своїй фейсбук-сторінці, і 12 лютого ми розіграємо 5 фотоальбомів про історію незалежної України від «Київстар». Брати участь у розіграші можуть користувачі мережі Facebook, які:
1) проживають на території України;
2) є віком від 18 років та більше;
3) особиста стрічка новин учасника повинна бути відкритою, щоб адміністрація перевірила виконання умов розіграшу.
Як називалась дитяча гра 90-х у вибивання долонею картонних фішок?
Гру в кепси придумали в 1920-х роках на Гаваях. Але в Україні вона стала популярною в 90-х. Діти любили збирати фішки з персонажами мультфільму «Покемони» та комп'ютерної гри «Мortal Kombat».
У інші ігри зі списку діти 90-х теж грали, але їхні правила не були пов'язані з вибиванням картонних фішок. Наприклад, для гри в козла потрібні були стіна та м'яч — один гравець б'є, другий має відбити м'яч, який відскочив від стіни й знову влучити в стіну.
Хто з українських політиків двічі ставав президентом України?
Кучма, звичайно. Він переміг на президентських виборах 1994-го, і переобрався на другий термін 1999 року.
Леонід Кравчук переміг у першому турі на виборах 1991 року, але 1994-го програв у другому турі Кучмі. Віктор Ющенко, який переміг Віктора Януковича у повторному другому турі голосування 2005-го, програв йому ж через п'ять років. А Янукович увійде в історію України як президент, який не досидів свій президентський термін до кінця, втікши з країни 2014-го.
Як називалась перша технологія доступу до мобільного інтернету в Україні?
У 2000 році компанія «Київстар» першою надала доступ до мобільного інтернету за технологією WAP (Wireless Application Protocol). Повноцінно замінити дротовий інтернет WAP не міг через низьку швидкість та нездатність завантажувати звичайні веб-сторінки. Протягом наступних років WAP був витіснений більш швидкою та універсальною технологією GPRS.
2003 року Україна вперше взяла участь у «Євробаченні». Хто тоді представив нашу країну на пісенному конкурсі?
У 2003 на «Євробачення», яке проходило в Ризі, поїхав Олександр Пономарьов з піснею «Hasta La Vista», і посів 14-е місце.
Наступного року Руслана Лижичко перемогла у конкурсі з піснею «Wild dances». Вєрка Сердючка та її «Dancing Lasha Tumbai» посіла друге місце 2007 року. А Джамала принесла другу перемогу Україні, виконавши «1944» — пісню, присвячену депортації кримських татар Сталіним.
Як звали крокодила, який 2007 року втік від дресирувальника в Маріуполі?
Годзілла — так звали крокодила, який 31 травня 2007 року втік від дресирувальника на маріупольському пляжі. У квітні 2008 року йому встановили пам'ятник в Маріуполі.
Одеський крокодил Гена 2012 року проковтнув мобільний телефон, але нікуди не тікав. Васею звуть найстаршого крокодила України, який живе в зоопарку Миколаєва — цього року йому виповнилося 72 роки. А «Крокодил Данді» — це взагалі назва пригодницького фільму 1986 року.
2009 року цей штам грипу викликав паніку серед населення. Яку назву він отримав?
Свинячий. Саме так 2009 року назвали епідемію грипу, викликану вірусом підтипу H1N1.
Епідемія «іспанки» охопила світ наприкінці Першої світової війни. А епідемія пташиного грипу востаннє фіксувалася в Україні у 1963–1964 роках.
Якого року Бандера вперше отримав звання «Герой України»?
2010 — цього року з нагоди Дня соборності Віктор Ющенко посмертно відзначив Степана Бандеру званням «Герой України».
2011 року Донецький окружний адміністративний суд визнав цей указ незаконним та скасував його. А у грудні 2018 року Верховна Рада України ухвалила постанову про святкування 110-річчя Степана Бандери.
В якому з іноземних музеїв були виставлені роботи українського скульптора Йогана Пінзеля 2012 року?
2012 року в паризькому Луврі — найбільшому музеї сучасності — відкрилася виставка українського скульптора другої половини 19 століття Йогана Георга Пінзеля. 2016 року його роботи привезли до віденського Бельведера. А от ідея виставки у нью-йоркському Метрополітен-музеї так і не була втілена.
Як стали називати захисників Донецького аеропорту?
Слово «кіборги» у значенні «захисники Донецького аеропорту» вперше вжив російський бойовик, який розповідав на камеру, чому сепаратистам не вдається взяти будівлю Донецького аеропорту.
Берсерками називали воїнів з давньогерманської та давньоскандинавської міфологій, які відрізнялися несамовитою поведінкою у боях. А гашишини — це представники шиїтського ісламу, які в 11–13 століттях боролися проти воїнів сунітської держави Сельджукідів.
Що стало причиною впровадження в Україні військового стану?
25 листопада 2018 року кораблі Військово-морських сил України намагалися пройти з Одеси у Маріуполь через Керченську протоку. Там їх захопили кораблі берегової охорони прикордонної служби ФСБ Росії. Верховна Рада України ухвалила рішення впровадити в низці українських областей військовий стан.
Бої за Дебальцеве у російсько-українському військовому конфлікті відбулися 2015 року. Незважаючи на те, що українські солдати потрапили в «котел», Верховна Рада не стала впроваджувати військовий стан.
Де ви були останні двадцять років?
За подіями в Україні слідкуєте, але не надто пильно
Вітаємо, маєте гарну пам’ять!