Ви заплачете

«Такої сильної спеки в Європі ще ніколи не було!» Перш ніж сказати це, згадуйте історію.

Наприкінці серпня рівень води в Ельбі впав, і на берегах річки показалися валуни зі зловісними написами на кшталт «Якщо бачиш мене, плач», «Ми плакали, і ви заплачете».

У 15–19 століттях у Німеччині та Чехії створили щонайменше три десятки таких гідрологічних орієнтирів. Падіння рівня води сигналізувало про посуху, тобто поганий врожай, голод і масову смертність.

Ось чому ці камені називають «голодними». Найстаріше свідчення падіння рівня Ельби на одному з них датується 1417 роком. На іншому — проставлені понад 15 відміток про посуху.

Під ланцюговим мостом у чеському Дечині лежить камінь розміром близько 6 квадратних метрів. На ньому напис: «Якщо бачиш мене, плач». Фото: Aufn. nach d. Natur v. E. Rennert, lith. Kunstanstalt, Aussig. — eigener Besitz von ahz / Wikipedia
Експонат з музею Шенебека (Німеччина) з відмітками 1904 і 1921 років. У тексті йдеться: «Цей камінь лежав у гавані Шенебек під водою. Коли камінь ставав помітним, навігацію річкою потрібно було припинити». Фото: Radionaut / CC BY-SA 3.0.

На обкладинці: камінь у Дечині. Найдавніший розбірливий напис датується 1616 роком. Більш ранні позначки про посуху (1417 і 1473 років) зруйновані. Фото: Norbert Kaiser / CC BY-SA 3.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter