Маленькі перемоги аматорської археології

Римляни прийшли в Британію в 1 столітті до нашої ери і за півтисячі років колонізації засипали острів предметами побуту. Зараз такі можна виявити металошукачем або під час прогулянки берегом річки, де вода вимиває артефакти.

1997 року у Великій Британії стартувала програма Portable Antiquities Scheme (PAS): любителі можуть залишити собі невеликі знахідки, якщо сфотографують їх, опишуть та внесуть до бази. Це дає професійним археологам додаткову інформацію про можливе місцезнаходження багатих культурних шарів.

За роки існування програми британці знайшли сотні тисяч предметів. Понад 25 тисяч відносяться до епохи римського правління в Британії. В основному, це монети, але WAS розповість про більш примітні артефакти. Деякі з них, дійсно, ніяково було б нести до музею.

Маленький мідний бюст знайшли в північно-східному графстві Лінкольншир. Можливо, він прикрашав скриньку або меблі. За характерними кучерями на голові визначили, що це фігурка Антиноя — коханця імператора Адріана. Знахідку датують 2 століттям. 130 року хлопець потонув у Нілі, а імператор наказав заснувати культ і шанувати його як бога.

Мідний бюст юнака. Фото: A. Daubney / Lincolnshire County Council.

До цього ж періоду відноситься мідне руків’я ножа, відлите в формі пари, яка кохається. Жінка зверху, чоловік тримає подругу за ліву сідницю.

Мідне руків'я ножа. Фото: A. Downes, West Yorkshire Archaeology Advisory Service.

В околицях Лондона знайшли крилатий пеніс, який римляни носили на шиї. Це був популярний оберіг серед легіонерів, які служили в Британії. Захист від лихого ока відливали з металу й вирізали зі слонової кістки.

Фалос із крилами. Фото: The Portable Antiquities Scheme
Крилатий фалос зі слонової кістки. Фото: Minter, Suffolk County Council.

Фалічні амулети римського часу були виявлені також в Норфолці й Ессексі. Без крил, зате з золота. Одного з археологів-аматорів знахідка золотого члена привела до суду. Кевін Ґіллер виявив його за допомогою металодетектора і, дотримуючись Закону про скарби, повідомив про знахідку. Амулет перекваліфікували з дрібної знахідки в національний скарб. Довелося віддати до музею.

Золотий фалос. Фото: The History Blog

А от древні болгарські вожді покривали золотом власні геніталії.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter