Крах популярної теорії. Чому Амелію Ергарт все ще не знайшли?

В серпні 2019 року дослідник океану, який 1985 року знайшов уламки «Титаніка», Роберт Баллард вирушив на пошуки легендарної американської льотчиці Амелії Ергарт. Американське Національне географічне товариство витратило на цю експедицію мільйони доларів. Знайти сліди літака Ергарт не вдалося, однак роботу не можна назвати безрезультатною. WAS пояснює, чому.

2 липня 1937 року Амелія Ергарт разом зі штурманом Фредом Нунаном на літаку «Локхід Модель 10 Електра» злетіли з Нової Гвінеї й попрямували до острова Гауленд в центральній частині Тихого океану. Цей політ був частиною їхньої навколосвітньої подорожі, однак льотчики так і не прибули на острів. Більше їх ніхто не бачив. Організовані США грандіозні пошуки не дали жодного результату.

Амелія Ергарт біля літака «Локхід-Електра». Джерело: NASA on The Commons / Flickr

Теорії виживання

Загадкове зникнення Ергарт призвело до виникнення цілого ряду теорій щодо долі американської національної героїні. Найочевидніша версія: літак просто впав в океан і людям не вдалося врятуватися. Є й куди цікавіші. Наприклад, — конспірологічна теорія про потрапляння льотчиків до японського полону та їхню страту під час Другої світової війни. Але одна з версій має навіть речові докази. Її, власне, й перевіряв Баллард на своєму 64-метровому дослідницькому судні «Наутілус».

За цією теорією, «Локхід-Електра» впав біля атола Нікумароро в 650 км від Гауленду, а Ергарт, швидше за все, змогла врятуватися. На користь цього може свідчити знахідка 1940 року. Тоді на острові знайшли скелет людини, пляшку, туфлю й коробку з-під секстанта. Останки проаналізували й вирішили, що це був чоловік.

Згодом кістки було втрачено, однак коли 2018 року антрополог Річард Янц проаналізував лікарський звіт про аналіз скелета, то дійшов висновку, що знайдені на острові останки надзвичайно схожі на кістки Ергарт. Того ж року в музеї атола Тарава знайшли кістки, дуже схожі за розміром на втрачену знахідку 1940 року. Наразі американські дослідники планують провести аналіз ДНК.

Однак Баллард зацікавився версією з Нікумароро, коли побачив так зване Зображення Бевінґтона — фотографію, зроблену 1937 року на острові британським офіцером. На ній можна помітити об’єкт дуже схожий на шасі «Електри».

Нікумароро - безлюдний атол в південно-західній частині архіпелагу Фенікс. Фото: NASA Earth Observatory / Joshua Stevens, Landsat data from the U.S. Geological Survey

Що знайшов Баллард

Прибувши на Нікумароро, група Балларда проаналізувала атол і води довкола за допомогою гідролокаторів. Для дослідження глибоких ущелин підводної гори, частиною якої є Нікумароро, було використано дистанційно керовані підводні апарати. Дослідники навіть розширили коло пошуків, вивчивши океан на 4 морські милі довкола острова, однак нічого не знайшли. Зате вони побачили купу каміння, яке за розміром і формою нагадувало шасі літака Ергарт.

Баллард розповів, що під час безрезультатних пошуків відчував, як забиває цвях за цвяхом до «труни» гіпотези Нікумароро. Однак команда дослідника ще може повернутися на атол, якщо археологи й генетики Національного географічного товариства знайдуть свідчення перебування там Ергарт. Наразі вчені вивчають зразки ґрунту, який взяли з місця закинутого тимчасового табору на атолі.

Дослідницьке судно Роберта Балларда «Наутілус» / Ocean Exploration Trust/Institute for Exploration, Susan E. Poulton / CC BY-SA 3.0

В своїх пошуках Баллард не збирається здаватися — він хоче вивчити всі вірогідні версії катастрофи, щоб нарешті знайти правдиву серед них. Тому невдача на Нікумароро лише означатиме, що Амелію Ергарт слід шукати в іншому місці. Так, дослідник вже планує звернути увагу на гіпотезу про те, що літак впав ближче до острова Гауленд. Він має шанси на успіх — якщо навіть легкий корпус «Електри» за вісім десятиліть розпався, то з двома великими моторами Pratt & Whitney подібного точно не сталося б.

Далі читайте про три катастрофи, які змінили цивільну авіацію.

На обкладинці: Амелія Ергарт в кабіні літака «Локхід-Електра», 1937 рік. Джерело: New York World-Telegram and the Sun Newspaper Photograph Collection / Library of Congress

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter