Битва за Монте-Кассіно

15 лютого 1944 року, сталася подія, котру б назвали одним з найбільших військових злочинів щодо культурної спадщини. Якби це зробили німці.

Тривала битва за Італію. Дорогу на Рим союзникам перегороджувала «Лінія Густава». Укріплення тяглися впоперек півострова від моря до моря, а центром німецької оборони стало абатство Монте-Кассіно.

У 6 столітті святий Бенедикт заснував на 500-метровій скелі перший в Західній Європі чернечий орден. Там зібрали багату колекцію релігійного мистецтва (Тіціан, Ель Греко, Гойя) і одну з найкращих бібліотек античної та ранньохристиянської літератури. Напередоні боїв фельдмаршал Кессельринг наказав евакуювати цінності до Ватикану і відмовився обладнати в Монте-Кассіно позиції, аби не наражати монастир на обстріли.

З тактичної точки зору це було божевіллям. Кам’яні стіни заввишки 45 метрів і завтовшки 3 дозволяли перетворити абатство в потужний форт. Однак німці зайняли оборону на схилах гори навколо.

Союзники не повірили в благородство противника. Вони були впевнені, що в Монте-Кассіно засіли артилерійські коригувальники, і в будь-який момент туди може увійти залога вермахту. Командир новозеландців запросив повітряний удар, британський генерал Александер схвалив.

15.02.1944 на абатство скинули 1150 тонн бомб. У перервах між нальотами працювала артилерія. Монте-Кассіно перетворилося на руїни, під якими загинули 230 італійських біженців і 0 солдатів. Як тільки вцілілі ченці покинули абатство, там закріпилися німецькі парашутисти.

Лише за три місяці, коли на вершині були самі вбиті й тяжкопоранені, гору захопили польські підрозділи. Союзники втратили під нею 55 тисяч солдатів. Монастир був відбудований і заново освячений папою 1964 року.

Можливо, серед героїв Монте-Кассіно були поляки, які захищали Брестську фортецю 1939-го.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter