Чому Голани можуть бути ізраїльськими, а Крим російським — ні
25 березня 2019 року президент США Дональд Трамп підписав декларацію про визнання Голанських висот територією Ізраїля. Відразу після цього міністерство закордонних справ Канади заявило, що не наслідуватиме приклад Штатів і продовжить вважати висоти анексованою у Сирії територією. З Канадою солідарні Європейський союз і ООН.
Ізраїльська армія захопила Голанські висоти під час Шестиденної війни
1967 року. Технічно війну почав Ізраїль, коли завдав попереджувальних ударів по військових аеродромах в Єгипті, Йорданії та Сирії. Однак ці удари були спровоковані відвертою підготовкою арабських держав до війни, включно з концентрацією сил біля кордонів.
У травні 1967 року міністр оборони Сирії Хафез Асад
заявив: «Наші сили повністю готові не тільки дати відсіч агресії, а й самим почати акт звільнення, підірвавши присутність сіоністів на арабській батьківщині… Як військовий я вважаю, що прийшов час вступити в битву на знищення».
Розгромивши противника за лічені дні, Ізраїль зайняв Голанські висоти, Синайський півострів, Сектор Газа, західний берег річки Йордан і східний Єрусалим. Синай в результаті повернувся до Єгипту за мирним договором 1979 року. А ось Голани сирійці назад не отримали. 1981 року парламент Ізраїлю прийняв «Закон про Голанські висоти», яким в односторонньому порядку назвав ці землі своїми.
2017 року Трамп проголосив єврейською столицею Єрусалим, який ООН називає територією Палестини. Тепер прийшов час Голанських висот. Президента США вже встигли звинуватити в подвійних стандартах. Однією рукою він визнає Єрусалим і Голани ізраїльськими, а іншою — продовжує відмовляти Росії у визнанні Криму. Але ці два випадки анексії мають різні юридичні обґрунтування.
Сирія в принципі не визнає існування держави Ізраїль та її кордони. Між цими країнами ніколи не було двосторонніх дипломатичних відносин. З Єгиптом Ізраїль все-таки домовився, хоча б на якийсь час. З Йорданією теж. Сирія ніколи переговорів з Ізраїлем не вела, будь-який діалог відбувався тільки через ООН.
Взаємне невизнання кордонів робить ситуацію з Голанами набагато складніше, ніж становище Криму. Росія визнала кордони та суверенітет України 14 лютого 1992 року, коли між країнами були встановлені дипломатичні відносини, підтвердила в грудні 1994 року Будапештським меморандумом і Договором про дружбу, співробітництво і партнерство в травні 1997-го.
Читайте далі розгорнуту хронологію воєнних перемог і територіальних здобутків Ізраїлю.
Фото на обкладинці: Israel Defense Forces / Flickr / CC BY-NC 2.0