282

Голова єгипетського губернатора

У ФБР є свої «глухарі», проте криміналістам вдалося розкрити гучну справу 4000-річної давності.

1915 року археологи виявили в єгипетському некрополісі Дейр ель-Берш розграбовану могилу з рештками двох тіл усередині. Судячи з написів, там поховали губернатора провінції на ім’я Джехутінахт з дружиною. Особливо вчених зацікавила голова мумії — гарна, з чіткими контурами обличчя і намальованими бровами. Артефакт став зіркою Бостонського музею, але до 2016 року вчені не знали, кому з Джехутінахтів належить голова.

Для дослідження ДНК необхідний хороший генетичний матеріал. У голові мумії його не було. Нижня щелепа, в зубах якої зазвичай шукають гени, була практично відсутня. Швидше за все, перед похованням жрець провів над трупом ритуал відкриття вуст. Деякі частини обличчя видаляли, аби в потойбічному світі людина могла їсти й дихати.

За допомогою ендоскопа вчені через шию мумії дісталися корінних зубів, але виділити зразок ДНК з отриманого матеріалу змогла тільки генетик ФБР Оділь Лорейл. Вона вже співпрацювала з археологами: розшифровувала генотип доісторичного печерного ведмедя, досліджувала рештки жертв Корейської війни і спростувала гіпотезу про те, що дочки царя Миколи II вижили після розстрілу.

Лорейл з’ясувала, що голова з бровами належить чоловікові. Понад це, аналіз виявив євроазіатську гаплогрупу. Це сенсація. Мамою губернатора Джехутінахта теоретично могла бути навіть рабиня з наших земель.

Фото: Museum of Fine Arts, Boston

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter