Григорій Брик — український герой Сталінграда

2 лютого 1943 року завершилася Сталінградська битва. Залишки угрупування на чолі з фельдмаршалом Паулюсом здалися — разом близько 90 тисяч солдатів і офіцерів. У боях загинули 240 тисяч німців. Це вважають найбільшою поразкою в історії німецької армії та поворотним пунктом Другої світової війни.

З багатьох причин перемоги Червоної армії зараз не викликають захоплення і подекуди навіть співчуття. Але що, крім поваги, можна відчувати до таких людей, як Григорій Брик — український вчитель, герой Сталінграда?

Народився в селі Худяки Черкаської області. Закінчив педінститут, працював у київській школі. Під час війни — командир роти 82-мм мінометів стрілецької дивізії. Перший орден «Червоної зірки» одержав за бої серпня 1941 року. Тоді під Каневом організував евакуацію підбитого танка КВ, захищав залізничну станцію. В одному з боїв були захоплені живими кілька солдатів і старший лейтенант вермахту (серпень 1941!).

Друга «Червона зірка» — за Сталінград. На початку жовтня 1942 дивізія опинилася в критичному стані. Штурмові групи німців вночі прорвали оборону і вийшли до Волги. Від мінометів їх відокремлювали лише залізничні колії, заставлені вагонами.

Старший лейтенант Брик наказав порушити всі правила та виставити стволи майже вертикально. Коли відстріляли всі міни, повів розрахунки в багнетну атаку. Пізніше на тілах німців знайшли відзнаки — у тій нічній атаці брали участь десантники, ветерани знаменитої висадки на острів Криті.

Після форсування Одеру в 1945 році Григорій Брик став Героєм Радянського Союзу. Тоді німецьким вогнем вибило піхотних офіцерів, тож він дві доби командував обороною плацдарму: водив бійців у контратаки і коригував роботу артилерії з іншого берега. Кілька разів викликав вогонь на себе.

Після війни Григорій Явдокимович працював учителем історії в Худяках, там й помер 1983 року. Героям слава.

Далі читайте, скільки українців воювали на фронтах Другої світової в складі армії Канади.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter