Хто підірвав Успенський собор?

3 листопада 1941 року, Київ здригався від вибухів. Перші три були слабші, а після четвертого уламки цегли засипали Печерськ.

Так у повітря злетів Успенський собор Києво-Печерської лаври. Один з найдавніших храмів Русі був побудований в 11 столітті. Мозаїки, фрески, різьблення — все це стало сміттям.

1. Щодо того, хто підірвав храм, є різні версії. За однією — перший кам’яний храм Києво-Печерського монастиря, як і будівлі Хрещатика, знищувала диверсійна група Івана Кудрі — агента НКВС «Максима». Цю версію ставлять під сумнів радянські документи, розсекречені СБУ. Так, у повідомленні за січень 1942-го, написаному на ім’я заступника наркома внутрішніх справ УРСР, йдеться:

«Після залишення м. Києва нашими військами „Максим“ проживав у б. Гінзбурга (на цьому місці зараз стоїть готель „Україна“ — прим. ред.), де зберігав бланки паспортів, явки, гроші, продукти для групи та ін. 24-го вересня 1941 року будинок Гінзбурга був підірваний і „Максим“ залишився без грошей і документів».

Навіщо Кудрі підривати свій потайник?

2. Версію про те, що Успенський собор підірвали нацисти, у своїх спогадах підтверджує особистий архітектор Гітлера, а пізніше міністр озброєнь Німеччини Альберт Шпеєр:

«Одну з найзнаменитіших церков Києва я застав у руїнах. Злетів у повітря радянський склад боєприпасів, що розміщувався в ній, — так, у всякому разі мені пояснили. Пізніше я дізнався від Геббельса, що ця церква була підірвана за наказом „Імперського комісара на Україні“ Еріха Коха, щоб знищити цей символ української національної гордості. Геббельс розповів мені про це з несхваленням: він був шокований жорстким курсом, що практикується в Росії».

3. За третьою версією вибух був влаштований НКВС, але не київським управлінням, що залишило в місті групу Івана Кудрі. У Києві могли діяти агенти, які прямо підпорядковувалися Москві. За легендою, вибух міг також бути ініційований через лінії фронту, по радіо.

Собор відбудували лише 2000 року.

Фото: Гудшон і Губчевский / Wikipedia; Bundesarchiv, Bild 146-2005-0068 / Rick / CC-BY-SA 3.0; Star61 / CC BY-SA 4.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter