5 причин, чому Крим став українським

19 лютого 1954 року наказ Президії Верховної ради СРСР перевів Крим зі складу РРФСР під управління УРСР. Існує міф про одноосібне рішення Микити Хрущова, який начебто через свою сентиментальність подарував півострів Україні, де він довго працював.

WAS спростовує це добіркою 5 найважливіших з довгого переліку причин, які визначили долю Кримської області.

1. Відновлення економіки

Після війни господарство півострова було в катастрофічному стані. Корінних жителів, здатних його відновити, репресували. Після виселення татар населення Криму скоротилося до 500 тисяч осіб. Нікому було обробляти землю. Збір кримського зерна скоротився у 5 разів.

Наявність сухопутного зв`язку підштовхувала до рішення інтегрувати півострів з економікою УРСР. Одержавши Крим у підпорядкування, ЦК КПУ терміново готує рішення «Про заходи щодо подальшого розвитку сільського господарства Кримської області Української РСР».

2. Відновлення справедливості

Після перемоги більшовиків етнічно українські райони Бєлгородської, Курської, Ростовської, Брянської та Донецької губерній відійшли до складу Росії. Включення Криму до складу Української РСР компенсувало ці територіальні втрати.

3. Будівництво Північно-Кримського каналу

Для розвитку сільського господарства Криму необхідною була прісна вода. Найближчі водні ресурси, вільні руки і техніку для будівництва мала УРСР. Керувати будівництвом з РРФСР або наказати українській республіці здійснювати проект на території російської було б нелогічно та незручно.

4. Особисті мотиви Хрущова

Після смерті Сталіна розпочалася війна за посаду лідера Радянського Союзу. Хрущов став першим секретарем ЦК КПРС, але відчував небезпеку з боку голови Ради Міністрів СРСР Георгія Маленкова. Передавши Крим до складу УРСР, Хрущов одержав підтримку української партійної номенклатури.

5. 300-річчя Переяславської ради

1654 року на раді в Переяславі гетьман Богдан Хмельницький зі старшиною віддав Військо Запорізьке (тодішня назва центральної України) під протекторат Московського царства. До ювілею, як частину святкової програми, прив’язали передачу Крима.

Чий Крим? Рюриковичів, якщо вірити Тмутороканському каменю.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter