Шмайсери палеоліту. Як люди забрали у неандертальців Європу

Перевага в зброї значно підвищує шанси на виживання. Так було й 45 тисяч років тому, коли наші предки зустрілися з корінним населенням Європи — неандертальцями. Але тоді людям навіть не треба було воювати, аби перемогти — технологія вирішувала все.

Команда японських та італійських вчених зробила гучне відкриття: схоже, що люди освоїли метальну зброю 45–40 тисяч років тому — на 20 тисяч років раніше, ніж вважалося досі. Це відкриття важливе й саме по собі, але найцікавіше воно виглядає в контексті співіснування на європейському континенті сучасних людей з неандертальцями.

Відомо, що люди родом з Африки закріпилися в Європі орієнтовно 43—45  тисяч років тому, а неандертальці вимерли близько 41–39 тисяч років тому. Отже, протягом 5 тисяч років наші предки співіснували зі своїми європейськими «кузенами». Втім, homo sapiens sapiens вижили, а неандертальці зникли. Чому так трапилося існує багато версій, але нове відкриття може допомогти зрозуміти причини успіху людства.

В своїй статті в журналі Nature Ecology & Evolution міжнародна група дослідників зазначає, що списокидалки й лук зі стрілами надали сучасним людям велику конкурентну перевагу, дозволивши їм полювати значно успішніше, ніж неандертальці.

Вчені проаналізували 146 мікролітів-півмісяців культури Улуццо, що були знайдені у печері Ґротта-дель-Кавалло на півдні Італії. Аби зрозуміти їхнє призначення, використали потужний електронний мікроскоп. Отримані результати порівнювали з моделями експлуатаційного зносу на експериментальних зразках.

Один із кам’яниих виробів із притупленою спинкою, який має ударний злам із печери Ґротта-дель-Кавалло. Фото: K. Sano / tohoku.ac.jp
Органічні рештки на одному з виробів із притупленою спинкою. Фото: C. Stani, K. Sano / tohoku.ac.jp

На багатьох досліджуваних мікролітах специфічні ударні злами й мікроскопічні лінійні сліди свідчили про те, що вони використовувалися саме як мисливська зброя.

«Специфічні ударні злами показали схожі патерни з експериментальними зразками, зробленими з використанням списокидалки та лука, але суттєво відмінні від тих, що спостерігаються на зразках, які просто кидають чи встромляють», — розповів Кацугіро Сано, археолог Університету Тогоку. Подальше вивчення мікролітів показало, що деякі з них кріпилися до держаків за допомогою складного клею, що складався з вохри, рослинної смоли й бджолиного воску.

Вчені підкреслюють, що передова стратегія полювання прямо пов’язана з конкурентною перевагою, отже дослідження є важливим кроком у розумінні причин заміщення неандертальців сучасними людьми.

На обкладинці: стародавній мисливець із луком і стрілами кам’яної доби (реконструкція). Фото: S. Ricci

ЧИТАЙТЕ ДАЛІ, ЩО СТАЛОСЯ З ПЕРШИМ HOMO SAPIENS В ЄВРОПІ.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter