Конфлікт у Чорному морі. СРСР проти США

12 лютого 1988 року Радянський Союз в останній раз показав зуби Америці: сторожовики Чорноморського флоту атакували ракетний крейсер «Йорктаун» і есмінець «Керон».

Конфлікт був пов’язаний з юридичною суперечкою. Американці вважали, що Конвенція ООН з морського права дозволяє бойовим кораблям для скорочення шляху «мирно проходити» через територіальні води інших держав. СРСР наполягав, що рух можливий лише в спеціальних коридорах, і відмовився виділити такі в Чорному морі.

Вперше кораблі 6-го флоту США наблизилися до узбережжя Криму 1986 року. Після цього Горбачов схвалив інструкцію щодо витіснення порушників без відкриття вогню.

Коли в лютому 1988-го «Йорктаун» і «Керон» знову попрямували до територіальних вод СРСР на південний схід від Севастополя, навперейми вийшли сторожові кораблі «Беззавітний» і «СКР-6». За габаритами вони були значно меншими, але після попередження по радіо зробили «навал» бортами на американські судна.

Усі чотири кораблі отримали дрібні пошкодження, обійшлося без жертв. Американці відповідали по радіо, що «згідно з міжнародним правом нічого не порушують», не змінили курс і незабаром вийшли за кордони Радянського Союзу.

Фото на обкладинці: DIMOC / Wikipedia

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter