Сміття розкриває причини зубожіння Візантії

Початок занепаду Візантійської імперії зазвичай пояснюють вторгненням мусульман у 7 столітті. Нещодавнє відкриття ізраїльських вчених перекладає відповідальність за зубожіння ромеїв на чуму й льодовиковий період.

Археологи детально вивчили сміттєвий курган у пустелі Негев, що біля стародавньої Халуци — столиці провінції Палестина Салютарис. Через Халуцу до Константинополя везли пахощі та дороге вино. Заможне місто виробляло чимало відходів, які в найкращі часи регулярно вивозилися.

Аналіз деревного вугілля, насіння та уламків кераміки показав, що вивезення сміття з Халуци припинилося у середині 6 століття. Місто побіднішало за сотню років до арабських завоювань — прийшла інша біда.

У той час на островах Тихого океану сталися катастрофічні вулканічні виверження. Через викид попелу атмосфера гірше пропускала сонячні промені. Температура впала, почався малий пізньоантичний льодовиковий період.

Інша причина — 541 року у Візантії спалахнула Юстиніанова чума. За даними античних джерел, хвороба вбила 40 % мешканців Константинополя. Тож спочатку Халуца (і вся Східна Римська імперія) постраждала від кліматичного колапсу, потім її добивала пандемія.

Висновки з дослідження сміття у близькосхідній пустелі підтверджує буріння криги в Альпах. У шарах стародавніх льодовиків від середини 6 століття зменшується відкладення свинцю, що є слідом видобування свинцево-срібної руди в Європі. Занепад виробництва срібла свідчить про глибоку кризу.

Так ізраїльські вчені применшили внесок арабських завойовників у занепад Східної Римської імперії.

Читайте далі про катастрофу 1997 року в Дніпропетровську.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter