Одностатеві шлюби як піратська традиція

Одностатевий союз мателотаж з’явився в 17 столітті серед франкомовних флібустьєрів, які грабували іспанські кораблі в Карибському морі і колонії в Центральній Америці. У розумінні піратів це було взаємовигідною дружбою. Пара ділила трофеї, їжу, підтримувала один одного в бою, дбала після поранень й під час хвороб. Після смерті моряка майно могло перейти його мателоту. Англійські пірати, які позичили звичай, часто скріплювали союз кільцями.

Мателотаж не зобов’язував до сексу, але секс між партнерами не засуджувався. Відомо, що 1645 року губернатор карибського острова Тортуга Франсуа Ле Вассер занепокоївся поширенням одностатевих стосунків і організував постачання повій, щоб відволікти піратів один від одного.

Серед мателотів траплялися романтичні драми. Дослідник піратської культури Баррі Бург в книзі «Содомія і піратська традиція: англійські морські розбійники в Карибському морі 17 століття» описує сумний випадок. 1665 року капітан Луї Ле Голіф одружився з однією з повій Тортуги, що розбило серце його юного мателота Пульверіна. Той шукав розради в пиятиці, й Ле Голіфу довелося пускати його до подружньої спальні. Але все-таки хлопець не бажав ділити коханого з жінкою і виношував план помсти. Одного разу Пульверін застав її з іншим чоловіком, в люті вбив обох і зник. Що з ним сталося потім, невідомо. Ле Голіф знайшов собі нового мателота, але так і не зміг замістити Пульверіна у своєму серці.

Не менш драматична історія пов’язана з валлійським піратом Бартолом’ю Робертсом на прізвисько «Чорний Барт». Одного разу п’яний матрос почав ображати Робертса на його ж кораблі. Капітан відповів смертельним ударом шаблі. Мателот, який дізнався про смерть партнера, убитого накинувся на Робертса і був поранений. По-хорошому, мателота теж треба було стратити, але капітан пожалів юнака. Той отримав тільки по 2 удари батогом від кожного члена команди за непослух.

Традиція мателотажа зникла разом із піратством, але не безслідно. Англійське слово mate походить від matelot.

Читайте далі про трагічну смерть загону коханців із Фів.

Фото: Nathan Rupert / Flickr / CC BY-NC-ND 2.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter